FORBASY. Už v dávnej minulosti sa ľudia prezliekali do masiek. Obľúbenou maskou bol Turoň, predstavujúci tura ako symbol plodnosti a sily. Hlavu tura s pohyblivou papuľou niesol na tyči mládenec zakrytý vrecom. Tento zvyk si Forbašania zachovali dodnes.
Jedni varili, druhí chystali masky
"Nižný koniec od rána pripravuje guľašpartiu. Vyšný koniec sa usilovne navlieka do masiek," ozrejmil starosta J. Vyrostek. Ľudia zo Starej Ľubovne i okolitých dedín pomaly prichádzali do dedinky. Postávali po krajoch cesty, klebetili, tešili sa zo stretnutí so známymi.
"Počasie nám praje, slniečko svieti, ale pre turone je lepší sneh. Predsa len, mladé dievčatá je lepšie v snehu vyváľať. Nech sú celý rok zdravé," rozhovorila sa pani Emília Zbušková, dlhoročná obyvateľka Forbasov. Celý sprievod masiek, na čele s hlavným turoňom, sa v sprievode prejde po dedine. Masky ponaháňajú deti a symbolicky palicami vyobšívajú i dospelých. Vraj ako symbol zdravia a sily.
L. Simoník pripravil príjemné prekvapenie
Forbašania už tradične ponúkajú všetkých fašiangovými fánkami a šiškami. Vládne atmosféra, ako sa patrí. Tento rok si Turone pripravili pre návštevníkov aj malé, ale vzácne prekvapenie.
Veľký forbašský zberateľ Ladislav Simoník pred svojím domom pripravil výstavu stabilných historických motorov. Nejednému návštevníkovi sa od odfukujúcich motorov ani odísť nechcelo. "Som milo prekvapený týmto skvostom. Sám mám doma veterána. Viem preto oceniť túto mravčiu prácu," povedal návštevník Daniel H. zo Starej Ľubovne.
Vystavené motory pána Simoníka. Obdivovali ich malí aj veľkí. Foto: pp
Monika z Hniezdneho. So sympatickými forbašskými maskami. Foto: pp
Chutný guláš. Ušlo sa všetkým. Foto: pp
Masiek bolo vyše dvadsať. Niektoré boli naozaj strašidelné. Foto: pp
Autor: Petronela Petríková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš