POPRAD. V minulosti ľudia počas zimných mesiacov viac odpočívali. Bolo to jediné obdobie v roku, keď sa pracovalo menej. Súčasnosť nám však tento komfort už neposkytuje. Ľudia v zime pracujú rovnako ako v iných ročných obdobiach, no bez prísunu slnečnej energie. Výsledkom je jarná únava.
Zima ľudí vyčerpáva
"Zimné obdobie ľudí vyčerpáva. Zníži sa prísun slnečného svitu a zvýši sa nedostatok pohybu. Počas teplejších mesiacov sa v strave nachádza aj vyšší podiel ovocia a zeleniny. Duševnú i fyzickú energiu, ktorú ľudia nadobudnú počas jari a leta, naopak, v zimnom období vyčerpajú. Na rad tak prichádza, nazval by som to, skôr predjarná únava, tzv. dobiehanie zimy," vysvetľuje popradský lekár Jaroslav Grochola.
Psychologička Silvia Kubáňová sa pridáva: "Je vedecky preukázané, že dĺžka slnečného svitu má vplyv na ľudskú psychiku. Ten je práve na jar dlhší. Rozhodujúci je skôr náš životný štýl a celoročné správanie k sebe samému. Jarná únava je už výsledok."
Podľa jej slov by mal človek počas celého roka počúvať signály svojho tela a nielen na jar začať s očistou, pitným režimom, prísunom vitamínov a pohybom.
Naopak, škôlkari na jar ožívajú
"Deti v našej škôlke počas celého roka jedia ovocie, zeleninu, dodržujú pitný režim, pohybujú sa aj v zime, čiže na nich to nedolieha tak ako na dospelých. Deti na jar skôr ožívajú. Akurát, keď sa posúva čas, tak sú prvý týždeň trochu unavené," prezrádza Zuzana Zavatzká, učiteľka zo Spojenej školy na Letnej ulici v Poprade.
"No neviem presne, či je to jarná alebo nejaká iná únava, ale jednoznačne mi už chýba slnko. A čo proti nej robím? No momentálne sa jej poddávam," zamýšľa sa Popradčanka Martina Katrenčiaková.
"Únavu pociťujem. Najmä teraz, keď sa tak oteplilo. Moji chlapci však práve naopak. V nedeľu behali vonku ako utrhnutí z reťaze," priznáva Eva Ševčíková.
"Príznaky jarnej únavy necítim, akurát sa mi ráno nechce vstávať viac ako inokedy," hovorí Cyril Vavrošek.
Ivan Ferko s jarnou únavou nemá problém, pretože sa o svoje zdravie stará celý rok.
Na jar chorôb pribúda
Na konci zimy sa zvyšuje aj výskyt depresií, úzkostných stavov, respiračných infekcií a chrípok. To môže súvisieť so zníženým prísunom slnka a vitamínov v strave." Je dokázané, že na jar a na jeseň sa zvyšuje počet chorých ľudí," ozrejmuje všeobecný lekár.
"Meteosenzitívni ľudia ťažšie prekonávajú zmeny. Viac ich to psychicky vyčerpáva. Jar a jeseň sú pre nich rizikové obdobia," tvrdí psychologička.
Choďte na slnko
"Každý musí prísť sám na to, čo mu robí dobre. Je to o otázke vzťahu k svojmu telu. Ľuďom často môže dochádzať dych z toho, ako žijú," uvádza psychologička.
Pre telo je dôležitý aktívny pohyb na čerstvom vzduchu, kvalitná, zdravá strava a prísun vitamínov C a B. "V neposlednom rade by sme mali vyhľadávať pozitívne emócie v akejkoľvek podobe, ktoré jednoducho získame aj pomocou slnečných lúčov," dodáva všeobecný lekár.
Autor: Elena Smrigová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš