Hokejovú sezónu začali neskôr - až v posledných decembrových dňoch. Podobne s predstihom sa konalo aj ukončenie sezóny.
GELNICA. Gelnický zimný štadión úplne zatvorili pre verejnosť začiatkom marca. Objekt dokonca odpoja aj od dodávky elektrickej energie. Štadión bude zakonzervovaný, a to až do začiatku budúcej sezóny. V Gelnici tak ako v iných slovenských mestách sa boria s finančnou krízou. Mesto prispieva oveľa menším balíkom financií na správu štadióna.
Dlhujú dopravcovi
Zimný štadión je mestským majetkom, spravuje ho Hokejový klub Slovan Gelnica. Kým po iné roky pre štadión mesto vyčleňovalo ročný príspevok vo výške 70-tisíc eur, teraz je to suma 40-tisíc eur. Hokejisti platia mestu ročný nájom vo výške 500 eur. Rozpočet pre mesto Gelnica schválili poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva.
Ako pre Korzár uviedol prezident hokejového klubu Zoltán Kolbaský, ktorý je aj zároveň mestským poslancom, s okliešteným príspevkom od mesta hospodária už druhý rok. Mesto pristúpilo k šetreniu kvôli finančnej kríze. "S dodávateľom elektrickej energie sme dohodnutí, že svoje záväzky hradíme formou splátkového kalendára," uviedol.
Kvôli skromnejšiemu balíku peňazí od mesta siahol klub na svoje zdroje. "Sumu vo výške 14-tisíc eur sme investovali do elektrických vstupov, svetelnej tabule a rôznych opráv. Lenže teraz nám kvôli tomu chýba 8-tisíc eur, ktoré dlhujeme dopravcovi," opísal Z. Kolbaský.
Investície do štadióna
Za posledné roky investovali v Gelnici do objektu zimného štadióna viac ako 1 200 000 eur. Išlo okrem iného o úverové zdroje a príspevok od Zväzu slovenského ľadového hokeja.
V Gelnici ako v jednom z mála slovenských miest nemali donedávna zastrešenú hraciu plochu. Dnes je to už minulosťou, okrem toho v objekte vykonali stavebné úpravy, pribudli nové mantinely. V budúcnosti je nutné investovať tu do úpravy technológie v strojovni, na tento účel potrebujú takmer 300-tisíc eur.
Okrem toho mesto disponuje aj projektom, v rámci ktorého by zo zimného štadióna chceli vybudovať multifunkčné zariadenie, ktoré by využívali nielen na športové účely.
Všetko závisí od peňazí
V súčasnosti zimný štadión využívajú na hokejovú prípravu, samotné hokejové zápasy a ľadová plocha je k dispozícii aj na verejné korčuľovanie. Alexander Jovan navštevuje zimný štadión so svojimi vnučkami.
"Deti sa sem chodievajú korčuľovať. Myslím si, že je dobré, že sa tu investovali peniaze, pretože štadión slúži ľuďom. Konečne máme zakrytú hraciu plochu, bolo by veľmi dobré, keby zo štadióna urobili aj zariadenie, ktoré by mohlo slúžiť na rôzne spoločenské či kultúrne podujatia. Všetko však závisí od peňazí," povedal nám tento Gelničan.
Žili hokejom
Marcel Rejdovjan v minulosti hrával hokej za mesto Gelnica, dnes chodieva na štadión so synom. "V minulosti sme nemali zastrešenú hraciu plochu, preto sezóna končila skôr. Dnes by sa dalo využívať štadión aj dlhšie, a to aj v apríli, ale nie sú zase peniaze," hovorí akoby o začarovanom kruhu Gelničan.
Rejdovjan veľmi rád spomína na roky svojho detstva a dospievania, ktoré trávil práve na štadióne pri hokeji. "Boli aj ťažké chvíle, ale taký je život. Investície do štadióna ako obyvateľ mesta hodnotím kladne, pretože najbližší štadión je až v Spišskej Novej Vsi či v Košiciach, museli by sme kvôli športu cestovať," dodal.
Syn Slávky Zahurancovej hrá hokej v prípravke. "Všetci rodičia sme z toho nešťastní, že sezóna končí skôr. Od pondelka do piatku boli tréningy, cez víkend sa zase hralo. Hokejom sme žili," reagovala zase matka 10-ročného Gelničana.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš