Prírodu to stojí stromy navyše.
VYSOKÉ TATRY. Riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko hovorí, že ochrancov prírody teší každá správa o tom, že nejaká inštitúcia alebo mesto prechádza na elektronické vybavovanie a tým šetrí papier, teda i stromy.
"Aj my drvivú väčšinu agendy vybavujeme elektronicky. Preto by aj mesto Vysoké Tatry, ktoré leží v srdci národného parku, mohlo uvažovať o čo najväčšom priblížení tomuto spôsobu," myslí si Majko.
Podľa neho nejde v žiadnom prípade len o symboliku. "Neviem teraz vypočítať presné čísla, koľko stromov môžeme takto ušetriť, ale niektoré mestá takéto prepočty urobili. Nejde o zanedbateľné množstvá," dodal Majko.
Napríklad na rokovaní tatranského zastupiteľstva papierové materiály nedostávajú len poslanci, ale i všetci vedúci oddelení metského úradu. Do roka ide o tisíce strán.
Notebook je tiež budúci odpad
"Ťažko prepočítať, čo by vyšlo lacnejšie, koľko nás stojí papier a tonery, ale zaobstaranie desiatich notebookov by bol značný náklad. Na jeden, čo niečo i vydrží, treba pripraviť aj 1 000 eur," uviedol poslanec František Mrázik (SDKÚ-DS).
Ako informatik by elektronické prerokovávanie materiálov skôr uprednostnil, keďže aj ekologické hľadisko podľa neho nie je jednoznačné: "Notebook je tiež budúci odpad." Pre Mrázika by nebol problém na rokovaní používať aj svoj osobný notebook, ale nie všetci poslanci ho majú.
Nechce kupovať sám sebe
Igora Sedlára (nez.) brzdí i možný etický problém: "Pre mňa by bolo ťažké v tejto situácii odhlasovať nákup notebooku pre seba. Viem si predstaviť, že tak môžeme urobiť pre budúcich poslancov." Podľa neho mesto nie je v takej finančnej kondícii, aby si mohlo notebooky pre poslancov dovoliť. Sedlár dokonca na poslednom recesitickom prvomájovom pochode v Novom Smokovci na tribúnu vyvesil transparent hovoriaci o šetrení: "Nákupom notebookov máme krízu pod rukou."
Aspoň časť materiálov
Podľa Dalibora Piovarčiho (nez.) je len otázkou času, kedy aj tatranskí poslanci nabehnú na plne elektronický systém. "V Poprade tak mohli urobiť skôr, lebo nízky dlh a rozpočet im to dovoľoval. V našom meste je finačná situácia iná," povedal.
Elektronická forma by mu vyhovovala i kvôli ľahšiemu archivovaniu materiálov. "Časť materiálov však už spracúvame elektronicky. Mestský úrad nám ich napríklad posiela mailom," uviedol Piovarči.
Na papier idú len finálne dokumenty určené na rokovanie metského parlamentu.
Poslankyňa Anna Chovancová (KDH) by si elektronickú formu ako v Poprade vedela predstaviť. "Avšak i tu narážame na peniaze, tie teraz potrebujeme použiť inde," povedala.
Jej kolegyňa Iveta Bohušová si vie predstaviť rokovania v oboch formách. "Rozhodnúť by mali aj ekonomické výpočty, čo je pre nás teraz výhodnejšie."
Primátor Ján Mokoš (nez.) pre pracovnú zaneprázdnenosť svoje stanovisko neposkytol.
Baran: Je to jednoznačné
Milan Baran (SDKÚ-DS) o elektronickej možnosti hovorí ako o jednoznačne najvýhodnejšej. Ako dlhoročný popradský poslanec si vyskúšal obe možnosti.
"V parlamente samosprávneho kraja máme tiež papier. Máme k dispozícii i materiály elektronické, ale pri miestach nemáme zásuvky, takže notebooky nemôžeme používať," vysvetlil. "Či už ide o praktickosť, využiteľnosť, ekonomiku a ekológiu, elektronická možnosť je výhodnejšia," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš