SPIŠ. O vládne peniaze sa uchádzalo spolu 833 samospráv. Financie na protipovodňové projekty si v prvom kole rozdelí dvojstovka z nich. Medzi vybranými obcami je deväť zástupcov zo Spiša.
Zamestnajú 4 500 ľudí
Za 24 miliónov eur, ktoré na projekt vyčlenili, by mali obce vybudovať jazierka v priekopách ciest, zábrany na svahoch či zavodňovacie pásy. Mali by slúžiť ako prvky na zadržiavanie vody. "Tieto opatrenia prispejú k zvýšeniu zásob vodných zdrojov a zlepšia ich kvalitu, znížia erózne procesy v poškodenej krajine, posilnia ukladanie uhlíka v pôde a rastlinách. Očakávame, že už tie projekty, ktoré budú zrealizované do júna tohto roka, významným spôsobom prispejú k ochrane pred povodňami počas letných lejakov," uviedla Helena Poláková z Úradu splnomocnenca pre územnú samosprávu.
Sekundárnou súčasťou projektu je vytváranie pracovných príležitostí v regiónoch. "V rámci Slovenska by sme chceli vytvoriť viac ako 2 500 pracovných miest a zamestnať aj ďalších 2 000 sezónnych pracovníkov," informovala H. Poláková.
Upravia lesné cesty
Vláda stanovila štyri kritériá, na základe ktorých vytvorila rebríček obcí, ktorým by peniaze mohli najviac pomôcť. Najdôležitejším bol opakovaný výskyt prívalových povodní v danej oblasti a výška predpokladaného rizika ich vzniku. Ďalej to bola poloha obce v horných častiach povodí a miera nezamestnanosti.
Medzi vybrané obce sa dostali aj Dravce a Hrabušice. "Veľmi ma potešilo, že sme boli úspešní. Za desať rokov sme tu mali asi sedem povodní. V lesoch ostali po ťažbe zvažnice, po ktorých sa ťahalo drevo a v čase prudkých lejakov sa tam vytváralo množstvo potôčikov. Nimi sa valila voda dolu do potoka, ktorý sa vylieval. Povodne spôsobovali veľké škody na majetku obyvateľov a na komunikáciách. Preto tam chceme vybudovať prekážky a vodu v lese podržať, aby čo najviac vsiakla do zeme. S projektom budeme mať ešte veľa práce, už teraz mu venujem osemdesiat percent času. Verím, že všetko dobre dopadne a ak aj celkom povodne neodstránime, tak aspoň čo najviac znížime následné škody," povedala starostka obce Dravce Elena Bašistová (nez.).
Podobné opatrenia plánujú aj v Hrabušiciach, ktoré sú vstupnou bránou do Slovenského raja. "Musíme vodu zadržať v lesoch, aby sa nedostala do potokov. Veríme, že nám to pomôže," uviedla starostka Jana Skokanová (KDH).
Vybrané obce musia do konca marca vyhlásiť verejné obstarávanie. "Potom dostanú peniaze na účet. Celý projekt musia ukončiť najneskôr do 31. októbra 2011," informovala H. Poláková.
Maximálna výška podpory pre jednu samosprávu je 120 000 eur.
Bude aj druhé kolo
Obec Markušovce v okrese Spišská Nová Ves leží v sútoku Levočského potoka s riekou Hornád. Minulý rok ju zasiahla historická povodeň. "Takú vodu si nepamätá nikto," povedal starosta Michal Čuchran (SDKÚ-DS). Vedenie obce preto podalo žiadosť o štátnu dotáciu. "Bohužiaľ, neboli sme úspešní. Verím, že sa nám to podarí v ďalšom kole," uviedol starosta.
Medzi neúspešnými kandidátmi sa objavila aj Levoča. Mesto nateraz situáciu rieši v spolupráci s úradom práce. "Máme okolo desať kilometrov vodných tokov. Prijali sme osem zamestnancov, ktorým úrad refunduje 95 percent platu. Čistia korytá a okolie riek od nánosov, odpadkov a realizujú výrub drevín. Určite sa však zapojíme aj do ďalšej výzvy a dúfame, že v nej uspejeme," povedal Jozef Wagner z oddelenia krízového manažmentu. Druhý projekt by mala vláda schvaľovať už 15. mája.
Obce, ktoré dostanú protipovodňový príspevok
Okres Spišská Nová Ves: Smižany, Hrabušice
Okres Levoča: Beharovce, Dravce, Dúbrava, Granč-Petrovce
Okres Gelnica: Kluknava, Švedlár, Prakovce
dep
Potenciál pre vznik povodní. Jedno z kritérií na udelenie dotácie. ZDROJ: ÚV SR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš