TATRANSKÁ LOMNICA. Symbolom prichádzajúcej jari je aj v týchto nadmorských výškach podbeľ liečivý a šafran karpatský. Pritom ako jediný v tomto čase rozkvitá aj krík lykovec jedovatý.
"Ešte nemá lístky, ale prvé, čo sa u neho objaví, sú kvietky svetloružovej farby," hovorí vedúca Expozície tatranskej prírody Štátnych lesov Tatranského národného parku Janka Černická.
Expozícia je v týchto dňoch ešte zatvorená, hoci sa všetok sneh už roztopil a v skalkách rozkvitajú prvé tatranské kvietky. Botanická záhrada v Tatranskej Lomnici otvorí svoje brány až 8. mája.
"Je úžasné sledovať, ako sa pomaly príroda prebúdza. Hoci ešte stále sú v záhrade zamrznuté jazierka, spod kameňov začínajú vyliezať prvé žaby, skokani zelení a hnedí," priblížila Černická. Kým sa však botanická záhrada otvorí pre verejnosť, je potreba areál náležite pripraviť.
"Zo všetkých rastliniek, ktoré máme v zásobnej záhrade, musíme odstrániť napadané lístie a ihličie," doplnila Černická. Okrem toho každú jednu treba zobrať do ruky, očistiť, prípadne zatlačiť korienky, ktoré vytlačil mráz a dať ich späť do zeminy, aby nevyschli.
"Napokon musíme vyplieť všetky skalky, aby v nich kvietky vynikli. Burine totiž neprekáža, že je málo snehu a že mrzne, pretože len čo vyjde slnko, vylezie zo zeme a už aj kvitne," vysvetľuje Černická.
Kvietky, ktoré teraz ešte nemôžu vidieť návštevníci botanickej záhrady, môžu vidieť turisti vo voľnej prírode. "Keďže vo vysokohorskom prostredí je ešte stále sneh, dnes kvitnúce kvietky v botanickej záhrade, ako chudôbka vždyzelená či lomikameň protistojnolistý, tam budú kvitnúť až niekedy v máji," dodáva Černická.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš