Nevydržala nápor tých, ktorí si chceli vyplniť alebo podať daňové priznanie cez internet. Problémy boli aj vlani. Daňováci sľubujú nápravu.
POPRAD. Väčšina daňovníkov si cez internet len vyplní daňové formuláre, vytlačí si ich a na úrad už s nimi radšej idú osobne. "Veľa sa o elektronickej forme vypĺňania a podávania daňového priznania hovorilo, ale vždy s tým boli problémy. Systém často padal," povedal nám Richard Čurman z Popradu.
Elektronicky podáva len málokto
Servery daňového riaditeľstva síce zlyhali, daňovníci však môžu vypĺňať tlačivá cez aplikáciu eDane. Dá sa bezplatne stiahnuť na náhradnom webe riaditeľstva.
Firmy, ktoré majú potrebné overovacie nástroje, môžu cez program aj elektronicky podávať priznania. No aj to má háčik. „Program síce umožňuje vyplnenie priznania, ale súvahu, poznámky a ďalšie výkazy tam nevyplníte," napísal čitateľ SME.
Daňováci chybu aplikácie priznávajú. „Budeme akceptovať aj výkazy exportované z účtovných softvérov," tvrdí hovorkyňa daňového riaditeľstva Gabriela Dianová. Pre firmy, ktoré si podávali priznanie s elektronickým podpisom, to znamená návštevu pošty či daňového úradu navyše. Pre firmy, ktoré majú samostatné overovacie nástroje pridelené daňovým úradom, sa nič nemení. Na poštu či úrad by museli ísť do piatich dní od podania elektronického priznania, aj keby daňový web fungoval.
Mnohí podnikatelia elektronickú formu podania nevyužívajú. "Vždy som spokojnejší, keď to vybavím osobne," hovorí živnostník Šimon Lunter z Popradu. Podnikateľka Renáta Jesenská na daňový úrad chodí tiež radšej osobne: "V mojom úrade vo Svite rady nie sú dlhé a preto volím osobnú formu."
Popradčan Michal Hudáč pre nedostatok času všetko necháva na svoju ekonómku: "O spôsobe vyplňovania tlačív a podávania priznania cez internet som nepočul a ani ma to veľmi nezaujíma."
Podľa daňovej poradkyne Silvie Sedláčkovej sa elektronické podanie cez internet zatiaľ osvedčuje u veľkých firiem a daňových poradcov: "Informácií o tejto možnosti je stále málo a aj preto menší podnikatelia radšej volia tradičnú formu." Problémom býva finančná náročnosť získania elektronického podpisu.
Daňové priznanie sa dá podať i poštou.
"Naším cieľom v rokoch 2011-2013 je urobiť všetky opatrenia, ktoré by celý proces výrazne zjednodušili," doplnila Dianová.
Predĺžili úradné hodiny
Podľa Tomáša Matusa z Daňového úradu v Poprade sa na nápor ľudí už tradične pripravili: "Aj tento rok sme úradné hodiny posunuli. Daňové priznania preberáme celý mesiac od pondelka do piatka, v posledný marcový týždeň je úrad otvorený od pol ôsmej do osemnástej. Vo štvrtok, čo je posledný deň preberania daňových priznaní, budeme mať úradné hodiny až do ôsmej večer."
Pozor na pokuty
Tomáš Matus upozorňuje daňovníkov, že v prípade oneskoreného podania daňového priznania hrozia pokuty: "Fyzické osoby môžu byť ľahšie minimálne o 33 eur, právnickým osobám hrozí suma 66 eur a viac."
Existuje aj možnosť predĺžiť si lehotu na podanie priznania o tri mesiace. Ak ste mali aj príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí, môže sa vám táto lehota predĺžiť dokonca až o 6 mesiacov. Musíte však podať písomné oznámenie najneskôr do konca marca.
Autor: mv, ava
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš