SPIŠ. Územie Hnileckej doliny je súčasťou Volovských vrchov, tiahne sa popri rieke Hnilec od obce Mlynky až k Margecanom.
Marta Nižňanská pochádza z dedinky Hnilčík, preto túto lokalitu dobre pozná. "Chodí sem mnoho Spišiakov, lebo je to aj známa hubárska oblasť," povedala botanička Múzea Spiša.
Chránených druhov ubúda
Dolina ponúka naozaj pestrú mozaiku biotopov. Sú tu lúky, pasienky, rašeliniská, mokrade i lesy. Vďaka tomu sa tu zachovali mnohé chránené a ohrozené druhy rastlín. Niektoré z nich sa však postupne vytrácajú.
"Hadomor nízky, ktorý vyzerá ako púpava, sme našli rásť len na jednom mieste. Na lúkach, kde sa vyskytuje, sa totiž pasú kravy. Šafran spišský sa vytráca kvôli tomu, že pôda bola umelo prihnojovaná," uviedla botanička.
Ľaliu cibuľkonosnú zaznamenali v poslednom čase len na dvoch lokalitách. Dôvodom jej ubúdania je krásny dekoratívny vzhľad. Preto ju ľudia často vykopávajú aj s koreňmi a vysádzajú si ju doma v záhradkách.
Rastlinky vstavača obyčajného vedci počítajú na prstoch jednej ruky. "Našli sme len päť kusov. Rástol totiž v blízkosti chaty a majiteľ si z tejto časti spravil prístupovú cestu," uviedla M. Nižňanská.
Unikátna rosička
V slatinách a rašeliniskách sa vyskytujú rastliny závislé od spodnej vody. Niektoré z nich ľudia zbierajú kvôli ich liečivým účinkom.
"Vachta trojlistá pomáha pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva. Plavúň obyčajný, ktorý rastie v lesoch, má zas dezinfekčné účinky a využíva sa aj pri liečbe obličkových kameňov," poznamenala botanička.
Unikátom je mäsožravá rosička okrúhlolistá, ktorá dorastá do výšky päť centimetrov. Živí sa hmyzom, ktorý zachytáva na svoje lepkavé listy. Tie sú pokryté chlpmi, ktoré vylučujú enzým. Pomocou neho potom potravu rozkladá.
V najbližších mesiacoch by sa malo rozhodnúť, či sa táto vzácna lokalita stane chráneným územím európskeho významu. Zabránilo by sa tak neuváženým zásahom do tohto územia. "Vyrúbavajú sa brehové porasty, potom sa uvoľňujú brehy, lebo ich podmýva voda. Súkromne hospodáriaci ľudia chcú odvodňovať rašeliniská. Rastliny bez spodnej vody zahynú. Aj pri vydávaní stavebných povolení by sa mali úradníci najprv pozrieť na to, čo tam rastie, lebo o pár rokov môžu byť tieto biotopy nenávratne preč."
Autor: dep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš