LEVOČA. Počas jedenásťhodinového čítacieho maratónu si úryvok z diela o slávnej levočskej zradkyni prečítalo 315 ľudí.
"Knihu sme síce nedočítali dokonca, ale to ani nebolo naším zámerom. Kto chce, ten si ju prečíta doma. Skôr sme ju chceli dostať do povedomia mladých ľudí a aj takouto formou uzavrieť mesiac knihy," povedala Dáša Uharčeková Pavúková z levočského múzea.
Čítali aj nevidiaci
Do čítania románu z pera Móra Jókaia sa pustili všetky vekové kategórie. "Mali sme tu maličkých prváčikov, ktorí sa ledva naučili čítať, ale aj stredoškolákov a seniorov. Najstaršia účastníčka mala 83 rokov," uviedla D. Pavúková.
Popoludní sa do maratónu zapojili aj nevidiaci, pre ktorých preložili niektoré kapitoly do Braillovho písma. Čítajúcim, ktorí sa striedali približne v dvojminútových intervaloch, sa do rúk dostalo unikátne vydanie románu z roku 1956.
"Je to historický kus, ktorý sme vybrali z vitríny. Je výnimočný tým, že sú v ňom ilustrácie Jána Hálu," povedala D. Pavúková.
Zadarmo na výstavu
Každý účastník verejného čítania mal bezplatný vstup na výstavu o Juliane Korponayovej, ktorá bola údajne jedinou ženou, ktorá sa v celých uhorských dejinách dopustila vlastizrady. Výstava, ktorej predchádzalo trojročné bádanie v archívoch a múzeách, je rozdelená na dve časti.
"Prvá vychádza práve z románu. Hovorí o Bielej pani tak, ako ju väčšina pozná," uviedla D. Pavúková.
V tej druhej sa pracovníci múzea snažili porovnať skutočnosť s rozprávkou pre dospelých, ktorú Jókai vytvoril.
"Chceli sme odhaliť skutočný osud Juliany. Zisťovali sme, aká bola jej rodina, potomkovia, čo všetko musela prežiť. Spisovateľ síce svoj román zasadil do skutočnej historickej doby, ale vložil doň postavy, ktoré už nežili."
Na výstave sa prvýkrát stretávajú aj dva obrazy Bielej panej. Portrét, ktorý bol namaľovaný v roku 1706, teda počas života Juliany Korponayovej, múzeu zapožičali kolegovia z Maďarska.
Na druhom obraze je jej legendárna podobizeň, ktorá je na slávnych drevených dverách. Tie boli nájdené na levočských hradbách. Výstavu si môžete v Spišskom múzeu v Levoči pozrieť do konca mája.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš