LEGNAVA. "Osobne by som bol za zlučovanie viacerých okolitých dediniek. Mohlo by to byť podobne ako v Poľsku, kde sú jednotlivé osady zastúpené radnými poslancami-šoltýsmi. Mohlo by sa tak napríklad ušetriť na platoch starostov," povedal nám pred časom Ján Kičura, odchádzajúci starosta z dedinky Legnava v Staroľubovnianskom okrese.
Vláda pripravuje komunálnu reformu
Pripravované vládne zmeny by mohli pomôcť riešiť aj situácie, aká napríklad nastala pred novembrovými voľbami v Legnave. Nik nemal záujem kandidovať za starostu, problém vyriešili až doplňujúce voľby 13. marca.
Vláda zriadila osobitnú komisiu a pripravuje koncepciu komunálnej reformy. "Úlohou komisie je pripraviť systémové riešenia a stimulačné faktory na motiváciu obcí k dobrovoľnej spolupráci a spájaniu sa," povedal Rado Baťo z tlačového odboru vlády. Zlučovanie obcí by malo prispieť k zoštíhleniu a zefektívneniu verejnej správy.
Budú peniaze rozdeľované spravodlivo?
Podľa starostu Jezerska, ktoré má vyše sto obyvateľov (okres Kežmarok), spájanie obcí si žiada aj pohľad zdola. "Financie by nešli do malých častí obce, ale do centrálnej. Nemuseli by sa spravodlivo rozdeľovať. Ľudia by stratili priamy kontakt so starostom a potom by sa už ťažko hovorilo o samospráve," povedal Ľubomír Vnenčák (nez.).
Spájanie malých obcí pod jednu centrálnu si nevie predstaviť ani starostka Hradiska v Kežmarskom okrese. "Ktovie, ako by sa k tomu postavili ostatné obce. Neviem si to momentálne predstaviť," zareagovala Stanislava Kellnerová (SDKÚ-DS) z dedinky s vyše stovkou obyvateľov.
O spájaní by mali rozhodovať ľudia
Rozhodnutie o zlučovaní obcí by podľa oslovených starostov malo ostať na ľuďoch. "Asi by sme nechali vyjadriť sa ich," povedal Pavol Jabrocký (nez.), starosta Havky v okrese Kežmarok, ktorá má okolo štyridsať obyvateľov.
"Myslím, že by to malo byť o názore ľudí. Predsa len tam existuje istá hrdosť," poznamenala S. Kellnerová.
Funkcia starostu ako koníček?
Odchádzajúci starosta J. Kičura bol v Legnave starostom tri volebné obdobia. Na štvrté sa už nechcel nechať nahovoriť. "Hoci ste zamestnaný iba na čiastočný úväzok, ľudia od vás vždy niečo potrebujú. V malých dedinkách je to neohodnotená práca," skonštatoval.
Okolo 150 eur mesačne poberá starosta Havky. "Z nízkeho rozpočtu si na úrad nemôžem dovoliť zobrať žiadnu silu. Nemôžeme hovoriť ani o oprave úradu, takže kanceláriu mám doma. Pritom papierovačiek je neúrekom," povedal P. Jabrocký.
Podľa Ľ. Vnenčáka starostovská stolička v malých dedinkách je hobby. "V mojom prípade za tristo eur mesačne sa to ani inak nedá nazvať," podotkol.
Pohľad späť
Kuriozita v Legnave
V obci Legnava s približne 120 obyvateľmi vznikla v súvislosti s komunálnymi voľbami v roku 2010 kuriózna situácia. Na funkciu starostu a takisto o mandát poslanca sa tu nik neuchádzal. Dovtedajší starosta Ján Kičura videl dôvod v tom, že politické strany v tejto malej dedinke ľudí nepoznajú, a tak ani nikoho neoslovili.
Prípadní nezávislí kandidáti by v rámci petície potrebnej k voľbám potrebovali podpisy 40 voličov. Tento počet podľa zákona zodpovedá rozmedziu medzi 100 až 200 obyvateľmi. Problém bol však v tom, že až polovicu obyvateľov obce tvoria klienti tamojšieho sociálneho zariadenia pod správou Prešovského samosprávneho kraja. Všetci z nich sú pozbavení alebo obmedzení v spôsobilosti na právne úkony. Tak by ani nemohli v petícii podpisom podporiť prípadného nezávislého záujemcu do volieb. Hovorí o tom zákon.
Na problém sme vtedy upozornili aj ministerstvo vnútra a takisto tlačový odbor vlády. Tí okamžite kontaktovali úrad v Legnave a objasňovali si veci. Odporúčania ku konkrétnemu prípadu v obci však nevedeli zaujať.
Našťastie pre túto obec nezvyčajnú situáciu vyriešili voľby z 13. marca tohto roku. O starostu prejavil záujem jediný kandidát Mikuláš Kundrát, ktorého si vybral Smer-SD. Legnava má tak otázku starostu vyriešenú.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš