Cesta na Čingov pripomína v týchto dňoch tankodróm. Zhruba na dvojkilometrovom úseku cesty je toľko dier, že ich nespočítate. Problém sa im vyhnúť majú aj skúsení vodiči. Smutným je fakt, že cesta je vstupnou bránou do národného parku Slovenský raj. Necelý mesiac pred začiatkom letnej turistickej sezóny tak nie je veľmi lákavou vizitkou.
SLOVENSKÝ RAJ. Svoje o dierach na ceste vedia vodiči prechádzajúci úsekom dennodenne. Hromžia a nadávajú.
"Prechádzam tadiaľ niekoľkokrát za deň. Problém s dierami na ceste je dlhé roky, ale mám pocit, že po tohtoročnej zime je to najhoršie. Cesta je ako ementál. Nemáte sa kde vyhnúť. A keď ide ešte aj auto v protismere, iné ako skončiť v diere nemôžete. Pritom niektoré sú dosť hlboké. Nie je to najlepšia vizitka pre turistov," skonštatoval podnikateľ Milan zo Smižian.
Najhorší je úsek od križovatky na Košiarny Briežok v smere od Spišskej Novej Vsi až po križovatku Spišské Tomášovce. Navyše popri ceste chýba aj pouličné osvetlenie. Vodiči, ktorí úsek dobre nepoznajú, môžu pokojne pri prechádzaní skončiť v najlepšom prípade s vybitými tlmičmi.
Nebezpečný úsek
Stavom cesty nie sú nadšení ani prevádzkovatelia hotelov a penziónov na Čingove. K vyriešeniu dlhoročného problému sú skeptickí. Navyše už koncom mesiaca oficiálne odštartuje letná turistická sezóna.
"Pokiaľ si pamätám, cesta minimálne dvadsať rokov nebola kompletne opravená. Sem-tam tu pribudne nejaká záplata. No z desiatich dier sa zapláta tak päť a aj tak vzniknú ďalšie výmole," skonštatoval Eugen Rogovský z hotela Čingov.
Podľa jeho kolegu Milana Rogovského, cesta je nebezpečná aj pre peších. "Cez sezónu tade prechádza množstvo peších turistov či cyklistov. Keď sa autá vyhýbajú dieram, môže dôjsť aj k nešťastiu. Nielen oprava cesty je nevyhnutná, ale i vybudovanie chodníka pre peších či cyklistov by pomohlo rozvoju cestovného ruchu," doplnil Milan.
Cestu zaplátajú
Správcom cesty je Košický samosprávny kraj. Podľa hovorkyne Zuzany Bobrikovej, na viacerých spravovaných úsekoch sa po tohtoročnej zime stav kvalitatívne zhoršil, na niektorých sa stal dokonca havarijným. V spišskonovoveskom obvode je pritom situácia najhoršia. Práce na oprave výtlkov sa už začali.
"Na území, ktoré spravuje stredisko Správy a údržby ciest Spišská Nová Ves, sú plánované opravy najhorších úsekov ciest. Pôjde o sedem úsekov na cestách druhej triedy a dvanásť na cestách tretej triedy. V pláne je aj cesta tretej triedy Spišská Nová Ves - Čingov. Údržba ciest na území KSK sa rozbieha v závislosti od toho, ako začínajú pracovať obaľovačky, z ktorých cestári odoberajú teplú obaľovanú zmes," uviedla Z. Bobriková.
Zámer
Plánovaná cyklotrasa
Čingovom by mala v budúcnosti viesť aj nová cyklotrasa. Viac ako desaťkilometrová cesta spojí päť samospráv na území národného parku Slovenský raj. Povedie severnou časťou raja z metropoly Spiša cez Smižany, Spišské Tomášovce, Letanovce až do Hrabušíc. Naplánovaná je po pôvodnej vicinálnej ceste, kedysi to bola komunikácia tretej a štvrtej triedy, ktorú lemovali kríže. Podľa autorov štúdie je najvýhodnejšia. V srdci Slovenského raja spojí Podlesok pri Hrabušiciach s Čingovom.
Projekt cyklotrasy je momentálne vo fáze tzv. štúdie uskutočniteľnosti. Pôjde o nemotoristickú komunikáciu na športové a rekreačné účely. Napojená bude na trasy tatranského regiónu. "Cyklotrasa medzi Podleskom a Čingovom je aktuálna už dlhé roky. Ide o komplikované územie z majetkovoprávneho hľadiska, preto až doposiaľ išlo iba o zámer. Som rád, že sú tu projekty a riešenia, ktoré budú pokračovať," uviedol Peter Olekšák zo správy národného parku. Trasa nie je v rozpore s ochranou prírody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš