POPRAD. Pavol Vojtek začal žobrať pred piatimi rokmi, keď prišiel o prácu. "Bolo to otrasné. Veľa som nikdy nedostal a všade ma otravovali policajti," posťažoval sa dvadsaťštyriročný Pavol.
Náčelník mestskej polície v Kežmarku Milan Slota tvrdí, že žobrajúceho musia vždy vykázať z miesta, na ktorom by mohol obťažovať okoloidúcich. "Za tento priestupok mu dokonca hrozí aj bloková pokuta," vysvetlil Slota.
Zo žobráka muzikant
Pavol si dnes na ulici zarába ako muzikant, hrou na harmonike. Kúpil si ju za nažobrané peniaze iba pred štyrmi mesiacmi. Na harmonike už vie zahrať niekoľko známych piesní. "Som samouk. Skúšal som hrať pesničky len z počutia, a tak som si ich aj zapamätal," tvrdí otec troch detí.
Najčastejšie hrá v Poprade
So svojím nástrojom cestuje po celom Slovensku, ale v Poprade býva najčastejšie. "Môj švagor je z Podhorian (okres Kežmarok). Často za ním chodievam. On ma zase vždy sprevádza, keď idem hrať do Popradu," prezradil.
Pavlov švagor Martin Oračko netuší, odkiaľ sa v Pavlovi nabral toľký talent. "Od nás z rodiny doteraz nikto nehral na hudobnom nástroji, ale Paľovi to ide dobre. Vždy všetkým vylepší náladu, keď príde a niečo zahrá," povedal.
Paľovi rodinní príslušníci by si želali, aby sa so svojím talentom presadil inak. "Ako môže niekto hrať pre zábavu, keď nemá z čoho žiť," poľutoval ho Oračko.
Pavol zaspomínal na svoje prvé angažmán. "Keď som bol v Trnave na námestí, pristavili sa pri mne nejakí ľudia a chceli, aby som prišiel zahrať na ich oslavu. Musel som odmietnuť, lebo vtedy mi to ešte tak dobre nešlo," povedal Vojtek.
Zákon neporušujú
Pouličných umelcov mestská polícia nerieši. "Nemajú zakázané postávať na chodníku a hrať. Neporušujú zákon," doplnil Slota.
Popradský mestský poslanec Milan Baran (SDKÚ-DS) hovorí, že mesto nijakým spôsobom neobmedzuje muzikanta, ktorý si takto privyrába, ak nenarúša verejný poriadok. "Pohľad to určite nie je príjemný, ale nikto mu nezakáže postávať na chodníku s nástrojom v ruke," povedal.
Naopak, v Starej Ľubovni by mal pouličný umelec požiadať o povolenie od mesta a riadne sa zaregistrovať na radnici. "U nás je takýchto prípadov málo, ale som za to, aby v meste vládol poriadok," vysvetlila vedúca sociálneho odboru v Starej Ľubovni Eva Kollárová.
Peniaze za "vystúpenie" nepýta
Či hudbou zarobí na ulici viac ako samotným žobraním, nám Paľo nevedel presne povedať. "Určite ma to však napĺňa viac, keď sa pristavia ľudia a počúvajú ma," dodal. Peniaze za vystúpenia nepýta, ale je rád, keď niečo dostane.
Dušan Stanček z Popradu si vždy rád vypočuje dobrú pesničku, hoci aj na ulici. "Chvíľu počúvam, a ak ma to príliš neotravuje, tak aj malou sumou prispejem," odpovedal.
Neobťažuje to ani Popradčanku Klaudiu Novosadovú. "Ak to má človeku pomôcť, nech hrá," doplnila Klaudia.
Čo na to Daňový úrad?
Zaujímalo nás, ako riešia príjmy pouličných muzikantov daňováci a či im z tejto formy zárobku vyplývajú nejaké povinnosti. Hovorkyňa daňového riaditeľstva Gabriela Dianová nám prezradila, že takýto zárobok je príjem z príležitostnej činnosti. "Od dane z príjmov je oslobodený človek, ak jeho úhrn nepresiahne ročne sumu 500 eur," hovorila Dianová. Či a ako daňováci kontrolujú príjmy hudobníkov, sme sa však nedozvedeli.
mv
Autor: mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš