Oddelenie časti obce Žehra (okres Spišská Nová Ves) od rómskej osady Dreveník bude možno realitou. Umožniť to má novela zákona o obecnom zriadení. Potvrdil to minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) na osobnom stretnutí s predstaviteľmi občianskeho združenia Nová Žehra. Tí sa snažia o rozdelenie obce a odčlenenie od osady.
ŽEHRA. Zákon doteraz hovoril o tom, že obec sa môže rozdeliť, ale odčlenená časť musí mať minimálne 3 500 obyvateľov.
Lipšic vraví, že pripravovaná novela dovolí odčlenenie časti obce aj s menším počtom obyvateľov, ak na to budú vážne dôvody. Napríklad vtedy, ak bude vedenie obce zneužívať svoje právomoci.
Chcú vlastnú správu
Novela zákona o obecnom zriadení by mala byť aktuálna už v tomto roku. Umožní v centrálnej obci vypísať referendum o odčlenení od Dreveníka.
Obec Žehra totiž pozostáva z troch miestnych častí: z centrálnej časti Žehra s 296 obyvateľmi, časti Hodkovce s počtom ľudí 193 a rómskej osady Dreveník, kde žije 1 547 obyvateľov.
Občianske združenie Nová Žehra zastupuje obyvateľov centra obce, ktorí nemali vo vedení ani v obecnom zastupiteľstve svojho zástupcu. Starostom už druhé volebné obdobie je Ivan Mižigár (nez.) z osady, väčšina v zastupiteľstve je z rómskej osady Dreveník.
Podozrivé dianie
Členovia združenia neustále upozorňovali na podozrivé nakladanie s verejnými financiami. Napríklad išlo o sociálny podnik, ktorý mal vyrábať bagety na desiatu pre deti, no ani jedna bageta odtiaľ nevyšla.
Poslanci rozhodli odpustiť dlhy na nájomnom vo výške 133 261 eur v obecných bytoch v osade Dreveník, čo vyvolalo nevôľu u ostatných obyvateľov Žehry.
Združenie kritizovalo aj nelegálny odber vody a elektriny, využívanie obecného auta na súkromné účely bez vedenia knihy jázd, fiktívne zamestnávanie na malých obecných službách, schvaľovanie odmien starostovi v nezákonnej výške 3 500 eur a ďalšie .
Novela má byť do konca roka
"Pripravovaná novela zákona o obecnom zriadení umožní, že v prípade, keď orgány obce zneužívajú svoje právomoci, by sa mohla aj menšia časť obce oddeliť, aj s tým, že bude mať menej ako 3 500 obyvateľov. Môže tak urobiť i v prípade, ak bude zistené, že po obdobie viac ako tri mesiace orgány obce zneužívajú právomoci, porušujú zákon. Ide o to, aby slušní ľudia, ktorí pracujú, platia dane, nedoplácali na neprispôsobivých a neodchádzali zo svojich domovov," zdôraznil minister Lipšic.
Na otázku, či sa tak udeje ešte v tomto roku, odpovedal. "Pracovný návrh je na svete, prebehnú rokovania s ostatnými partnermi a pokiaľ bude vôľa, osobne si myslím, že potenciálna zhoda môže byť, novelu predložíme do parlamentu ešte v tomto roku."
Aktivisti nadšení, starosta prekvapený
Zástupcovia OZ po stretnutí s Lipšicom netajili nadšenie. "Petícií za odčlenenie bolo už niekoľko, vždy sme narazili na zákonnú podmienku. Obyvateľom centrálnej obce stretnutie vlialo nádej a ďalší elán. Len čo prejde legislatívny proces, sme okamžite pripravení v obci vypísať referendum za odčlenenie," potvrdil jeden z hlavných predstaviteľov OZ Jozef Tekeli.
Nemilo prekvapený ostal starosta Žehry Ivan Mižigár (nez.). "Tým pádom som prekvapený, že pán Lipšic povedal to, čo povedal. Nech prejde tento zákon tak, aby nepoškodil Rómom, o to prosím pána ministra," uviedol starosta.
Potvrdil, že samostatný Dreveník si vie predstaviť. "Záleží na referende, ak prejde a ako. Nám Rómom to nevadí. Bieli hovoria, že nič nerobíme, to nie je pravda. Aj teraz máme dva projekty pre centrálnu obec, parkovisko, chodník a autobusové zastávky. Odčlenenie si viem predstaviť, ale nebude to také jednoduché pri delení majetku. Všetko ukáže čas a zákon. Na našej práci sa teraz nič nemení."
Vyostrenie nálad neočakávajú
Zástupcovia OZ i vedenie obce neočakávajú vyostrenie nálad. "Protesty nebudú, príde referendum nové voľby a uvidíme, kto vyhrá. Nech príde spravodlivosť pre bielych i Rómov," dodal starosta.
"Vždy sme sa snažili o normalizáciu vzťahov v obci. Ale snaha o doriešenie bola mierová, nie volanie po radikálnych snahách. Pokojne vyčkáme na výsledky legislatívneho procesu a referendum," dodal J. Tekeli.
Zámer
Chcú trestné stíhanie pre samosprávu
Ako doplnil minister, rezort si viac posvieti na nezákonné nakladanie s verejnými financiami, nielen v samotnej Žehre, ale aj iných obciach. Pripustil možnosť razantnejšieho stíhania v prípade kolektívnej viny. "Pokiaľ bude možné verifikovať, akým spôsobom hlasovali napr. poslanci obecného zastupiteľstva v kolektívnom orgáne, teda ak hlasovali protizákonne a spôsobili škodu, bude možné týchto jednotlivcov trestne stíhať," dodal D. Lipšic.
ANKETA
Čo hovoríte na rozdelenie dediny?
Obyvatelia Žehry sú za samostatnosť, chcú sa cítiť bezpečne.
Dôchodkyňa Mária: "Tak sa už ďalej nedá žiť. Je tu veľa problémov s Rómami. Som za to, aby sa obec rozdelila. A nech je to čím skôr."
Tridsiatnička Mária: "Som za odčlenenie, lebo je tu zlé spravovanie obce a samostatná Žehra by bola výhodou. Som určite za odčlenenie. Táto správa mňa i manžela veľmi potešila."
Dôchodkyňa Žofia: "V rodnom dome mám nasťahovaného Róma, za suseda mám Róma, chodia okolo môjho domu a robia mi zle. Darmo im vravím, aby boli slušní. Som vdova a žijem sama. Nech už sa s tým naozaj niečo robí. Chcem, aby obec bola samostatná, nech už je to teraz, aby bolo bezpečnejšie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš