Cenné víťazstvo Krompách

Na víkendové jarné kolo štvrto– a piatoligisti zo Spiša nebudú spomínať v dobrom. Hralo sa za hrozných podmienok. Zima a hlavne búrlivý vietor odvial dobrý futbal. N

avyše štvrtoligovým Rudňancom a Hrabušičanom odvial tri body. Naopak, potešili tri body Krompašanov z Rožňavy.

SPIŠ. Veľké piatoligové derby videli diváci v Helcmanovciach. Blízko k trom bodom boli Jaklovčania. Líder z Harichoviec doma žiadne prekvapenie nepripustil.

IV. LIGA

Rožňava – Krompachy 0:2

Po debakli v Haniske chceli Krompašania ukázať , že futbal nezabudli hrať. Ustáli úvodný tlak domácich a od 15. minúty sa začalo hrať podľa krompašských nôt. Od 20. do 35. min. mali častejšie loptu hostia a veľkú šancu zahodil v 36. min. Biľ. Ale už 38. minúta bola radostná, Biľ našiel Karpinského a hostia viedli 1:0. V 44. min. mohol hlavou zvýšiť skóre Horváth. Ani v úvode druhého polčasu nenechali Krompašania nič na náhodu a už v 50. min. Biľ zvýšil na 2:0. Domáci mali platonickú prevahu, ale až do konca si hostia pozorne strážili vedenie, ktoré mohli prikrášliť po gólových príležitostiach Kukura, Richnavský, aj Košč. Pokrok tak pripravil domácim prvú jarnú prehru. KROMPACHY: Maixner – Šmida, Kuriško, I. Košč – M. Košč, Glova, Kukura, Karpinský, Horváth – Biľ, Richnavský.

Strážske – Hrabušice 3:0 (2:0)

Štvrtá minúta – brankár hostí zle vybehol na centrovanú loptu a domáci viedli. O dve minúty za faul videl brankár Sagula červenú kartu a z pokutového kopu bolo 2:0. Náhradný Murín zle vyhodil loptu〜 rovno na domáceho útočníka a ten ho preloboval – 3:0. Výkon Hrabušíc bol v prvom polčase veľmi zlý. Oživenie nastalo aj v druhej časti, ale to si už domáci víťazstvo ubránili. HRABUŠICE: Sagula – Jakubec, Maxim, Urban – Priehoda, Chripko, Jurčo, Kupčo, Kukura – Hanzely, Popadič, striedali: Dičák, Murín, Tkáč.

Rudňany – Turňa 1:3

V. LIGA

Sp. Vlachy – Ťahanovce 2:0 (2:0)

Víťaznú podobu mala jarná domáca premiéra Vlašanov. Potvrdili tak trojbodový zisk z Margecian. S vetrom v chrbte začali domáci s ofenzívnym náporom. Už v úvode strela Regeca trafila jedného z obrancov hostí a odrazenú ošemetnú loptu musel brankár hostí Prokop vyrážať na roh. Už v 2. min. agilný Regec otvoril skóre zápasu a rozjasal stovku skreh〜nutých a uzimených divákov. V 16. min. zahrával priamy kop Michal Halula, ale Regec ho nezužitkoval. Posledný menovaný v 18. min. prenikol po pravej strane medzi dvoma zadákmi Ťahanoviec, ideálne „nabil“ Jánošovi, ktorý zvýšil na 2:0. V 27. min. vznikla v šestnástke hostí neprehľadná skrumáž, no okrem Regecovho brvna sa skóre nemenilo. Po polhodine sa osmelili aj hostia a po úniku Glovňu ratoval na roh M. Halula. Dve minúty pred prestávkou sa krížna strela Študenca do domácej brány nezmestila. Po zmene strán hrali domáci proti vetru. V 60. min. Jánoš vysunul Regeca, ale ten trafil len do brankára. Šťastie stálo na domácej strane v 77. min., keď Ferenčuha bravúrne vyrazil projektil Čišovského. Desať minút pred koncom Ruman trafil len do náručia Prekopa. Záverečnou bodkou duelu, kvalitu ktorého ovplyvnil vietor, bola v poslednej minúte nepresná koncovka Čišovského . SP. VLACHY: Ferenčuha – Dunka, Miroslav Halula (86. Oreško), Regec (88. Novák), Šefčík – Tomajko, Michal Halula, Ruman, Jenča – Jánoš, Fabíny (84. Ivan).

Helcmanovce – Gelnica 5:1 (2:0)

Prvé jarné hnilecké derby sa v nedeľu odohralo na ihrisku Slovana Helcmanovce, kde v chladnom a veternom počasí pred celkom slušnou návštevou 200 divákov sa predstavilo družstvo z okresného mesta Gelnica. Už z postavenia oboch mužstiev v tabuľke sa dalo predpokladať, aký priebeh stretnutie bude mať, a tento scenár sa aj v priebehu zápasu do bodky naplnil. Domáci síce mali trochu problém so zostavou, lebo dvaja najlepší hráči Ľ. Maliňák (4 žlté karty) a Š. Škarbek (študijné povinností) nemohli na zápas nastúpiť, druhý menovaný stihol aspoň druhý polčas, ale ostatní ich plnohodnotne nahradili a uštedrili hosťom ďalšiu lekciu z futbalovej školy. Úvod stretnutia však patril, žiaľ, smutnej udalosti, lebo v domácich radoch už do jarnej časti na trávnik nevybehne dlhoročná súčasť realizačného tímu, výborný strážca troch žrdí a obetavý človek Jozef KUCHÁR. Toto derby stretnutie všetci aktéri venovali práve jemu a ako pamiatku naň si ho uctili minútou ticha. Od úvodu zápasu mali domáci problém ani nie tak so súperom ako s ostrým protivetrom, ktorý komplikoval domácu kombinačnú hru, a tak sa hra odvíjala prevažne na domácej polovici. No prišla dvojminútovka od 21. po 23. minútu, keď domáci ukázali, prečo ich od súpera delí 10 bodov a dvomi gólmi vlastne rozhodli stretnutie. Skóre otvoril T. Hudák, ktorý zužitkoval center J. Piska a technickým volejom prekonal brankára hosti 1:0. O dve minúty po identickej akcii bol na konci P. Verba a bolo 2:0. Za takéhoto stavu odchádzali obe družstvá do šatní po prvom polčase. Do druhého už vybehol na trávnik v domácich radoch aj hrajúci tréner Š. Škarbek a netrvalo dlho a po jeho akcii sa trepotala hosťujúca sieť po tretíkrát. O chvíľku sa znovu neúnavný Š. Škarbek rozbehol medzi obranu Gelničanov, ktorým tak zamotal hlavu, že dvaja hosťujúci obrancovia pred vlastnou prázdnou bránou si krásnym biliardom dali vlastenca – 4:0. Piaty gól v súperovej sieti uštedrila nová posila v domácom drese L. Pacák z Nálepkova, ktorý doklepol v šestnástke loptu za brankára hostí 5:1. Hostia sa k slovu dostali až za stavu 0:4, keď už domáci poľavili a vypracovali si aj niekoľko tutoviek, z ktorých sa im podarila do siete dostať iba jedna lopta z hlavy najlepšieho gelnického hráča na ihrisku L. Petríka, ktorý znižoval na 1:4. Celkovo to však nebolo až také futbalové divadlo, ako sa na derby patrí, tak hádam aspoň tie góly potešili. Už teraz sa všetci v Helcmanovciach tešíme na nedeľu, keď sa rozohrá ďalšie derby divadlo, tentoraz to bude na jaklovskej divadelnej scéne, kde to bude po výsledkoch Jaklovčanov isto zaujímavejšie.

Harichovce – Prakovce 4:0 (3:0)

Očakávane spišské derby malo rýchly spád – Choma otvoril gólový účet, po ňom prekonali brankára hostí B. Hudáček a Pukluš. Do polčasu bolo rozhodnuté. Potom sa už zápas len dohrával a zaslúžené jednoznačné domáce víťazstvo pečatil D. Hrušovský.

Koš. N. Ves – Jaklovce 3:3

Za chladného počasia sa stretli mužstvá z hornej časti tabuľky. Už úvod naznačoval, že pôjde o vyrovnané stretnutie. Po úvodných oťukávačkach ako prví do útoku zavelili hostia, po faule domácich pred svojou šestnástkou v 5 min. si loptu k priamemu kopu postavil Kandrik a svojou lišiacky technickou strelou otvoril skóre 0:1. Domáci za nepriaznivého stavu sa snažili prebrať iniciatívu na svoje kopačky, ale hosťujúci kolektív maril ich pokusy ešte v zárodku. O minútu si títo dvaja hráči úlohy vymenili a Humeňanský po ideálnej uličke Kandrika už nezaváhal – 0:2. Hostia držali naďalej domácich ďaleko od svojej brány, až do 40. min., keď strelu z 25 metrov Petkáč podcenil, vyrazil pred seba a domáci znížili na 1:2. Úvod druhého polčasu hostia zaspali a domáci to využili v 47. min. na strelenie šťastného vyrovnávajúceho gólu na 2:2. Dokonalý obrat sa podaril domácim v 55. min., keď utešenou strelou Vapaj „vymietol pavučinu“ Petkačovej brány. Jaklovčania sa naďalej snažili s výsledkom niečo urobiť a odmenou im bola 85. min., keď z priameho kopu z 30 metrov za prispenia domácej obrany lopta skončila v sieti. Autorom gólu bol Mitrik. Obaja súperi si v tomto zápase za predvedený bojovný výkon zaslúžili remízu. Dobré výsledky Jaklovčanov v úvodných dvoch zápasoch sú aj pozvánkou na nedeľný zápas s prívlastkom „hnilecké derby“. Štvrté Jaklovce hostia tretie Helcmanovce. JAKLOVCE: Petkáč – Fabrici, Kandra, Kipikaša – Mitrik, Jakubišin (Humeňanský), Budinský (Macejko), Hajduk – Humeňanský ml., Kandrik, Adamišin.

Sp. N. Ves B – Smižany 0:1

Gem. Hôrka - Teplička 4:3

Kr. Podhradie – Margecany 1:0