VYSOKÉ TATRY. V Tatrách sa ľudia spamätávajú z ničivej víchrice. Orkán zhadzoval stromy, strhával strechy, ale aj ťažké mramorové pomníky ako papierové škatuľky. Pozostalí sa nezdržali sĺz pri pohľade na hroby ich blízkych.
„Strašný pohľad je na túto skazu. Hrob môjho prvého manžela je poškodený,“ hovorí Alena Dekányová – Mráziková. Druhý manžel, ktorý ju pridržiaval, sa neubránil slzám. „Neviem, čo spravíme. Nemáme to poistené a na mestskom úrade nám povedali, že nič nebudú platiť,“ dodáva Dekány.
Smutnú správu musia manželia oznámiť aj ich susede. „Melene Glatzovej úplne zničilo hrob,“ dodala Dekányová – Mráziková.
Mesto nemá potrebné peniaze
Primátor mesta ako aj krízový štáb na opravu hrobov vraj nemá peniaze. „Mesto má dosť veľké škody aj samo. Nebudeme zriaďovať žiadny fond na opravu hrobov. Na cintorínoch si ľudia dané miesta prenajímajú na niekoľko rokov. Preto si musia opravy hradiť sami,“ povedal primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš (nez.).
Podľa našich informácií pracovníci mestského úradu doručia pozostalým rodinám oznámenia o zničení hrobových miest a pomníkov.
„V prvom rade doručíme oznámenia. Potom pracovníci Verejnoprospešných služieb (VPS) opravia porušené ploty a odstránia padnuté stromy. Chceli by sme o pomoc požiadať aj vládu SR, aby nám finančne pomohli,“ ozrejmil tajomník krízového štábu Miroslav Kolodzej.
Podľa primátora Mokoša by sa ľudia mohli obrátiť na poisťovne, „Ak sú ľudia poistení, tak by sa mohli u nich dožadovať vrátenia peňazí,“ dodal.
Za všetko vraj môže lajdácka práca
Vedenie mesta, ale aj oslovení ľudia na cintoríne sa svorne zhodujú v tom, že pracovníci kamenárstva urobili nekvalitnú prácu.
„Určite by sa nepoškodilo toľko hrobov, keby to spravili poriadne. Na väčšinu z nich stromy nespadli. Keď sa pozriete, všetky pomníky sú na zemi,“ tvrdí pracovník VPS Anton Ilčík.
Niektorí pozostalí sú rozhorčení. „Hnevá ma to. Zaplatili sme za tie hroby nemalé peniaze. Máme škodu na náhrobnom kameni a zakrývacej doske okolo 400 eur. Však sa pozrite, ako to vyzerá,“ hovorí Tirpák.
Oslovili sme aj kamenárstvo, ktoré podľa našich informácií pracovalo v Starom Smokovci na niekoľkých hroboch. Po položení otázky, akým spôsobom zabezpečia uchytenie náhrobných kameňov, nám zložili telefón. Po opätovnom volaní si ho vypli.
Poisťovne takéto produkty neponúkajú
Z troch najväčších poisťovní na Slovensku nemá žiadna v ponuke poistenie hrobov alebo náhrobných kameňov. „Pred niekoľkými rokmi sme tento produkt mali. Keďže sa ľuďom zdala cena poistky vysoká, prestali mať o tento produkt záujem. Teraz hroby a pomníky nepoisťujeme,“ povedala Lucia Muthová, hovorkyňa Allianz–Slovenská poisťovňa.
„Naša poisťovňa poistenie hrobov, náhrobných kameňov a pomníkov neposkytuje,“ vysvetlila Zuzana Hliváková, riaditeľka Úseku marketingu a komunikácie poisťovne Generali Slovensko. Ľudia by si už teraz chceli poistiť náhrobné kamene. „Ja už by som si teraz dal poistiť všetko. Od domu až po hrob,“ priznal Alojz Tirpák.
Smutný pohľad pozostalých. Manželia Dekányovci nad hrobom susedy.
Stopy po víchrici. Brala všetko, čo jej prišlo do cesty.
Úplne zničený hrob. Rodina Glatzovcov má škodu za viac ako 400 eur. Foto k článku:Martin Turčan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš