SPIŠ. Čačinárov neodradilo ani upršané počasie a vyzbrojení korbáčmi, vedrami a harmonikami to ráno o pol ôsmej roztočili v Poráčskej doline. „Pre dievčatá to bol poriadny budíček, keďže používame len studenú vodu a korbáče, žiadne voňavky. Ale nám ide iba o ich dobro, chceme, aby boli celý rok zdravé,“ povedal Martin Janečko.
Kedysi mali aj modriny
Potom oblievačková turistika pokračovala na Čingove. Dievčatám nepomohlo ani to, že sa pred kolegami chceli skryť v jednom z tunajších penziónov.
„Dostala som asi šesť vedier vody, ale snažíme sa to otočiť na srandu, lebo muži si nedajú povedať. Už si aspoň zvykli, že nás nemôžu šibať takou silou ako kedysi, lebo sme mali aj modriny,“ smiala sa do nitky premočená Ivana Kalafutová zo Spišskej Novej Vsi.
Napokon ju ani nemrzelo, že objavili ich skrýšu a s kúpačmi si aj zatancovala. „Síce nás našli, ale aj tak to bolo lepšie, ako keď nás polievali pred bytovkou. Lebo vtedy vyšli všetci susedia na okná a pýtali sa, či chlapci nepotrebujú ešte ďalšie vedrá s vodou.“
Ušlo sa každej žene aj dievke z rodiny
V priamej úmere s počtom mokrých tanečníc rástol aj počet stužiek na korbáčoch. Jedna z nich bola aj od Veroniky Jančovej zo Smižian, ktorá je v súbore sedem mesiacov. Oblievačkovú premiéru však znášala statočne.
„Voda z prvého vedra bola ešte teplá, potom to už bolo horšie, ale som rada, že na mňa chlapci nezabudli,“ povedala.
Pár vedier sa dokonca ušlo aj jej mamine Janke. „Síce som s tým nepočítala, ale takúto kúpačku sme doma ešte nemali. Je to pekný zvyk, ktorý treba zachovať,“ povedala.
Popri sestre Martine zmokla aj Petra Jančigová z Letanoviec. „Ja nie som čačinárka, ale veľmi sa mi to páči. Je to také originálne slovenské,“ dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš