Obvodný úrad životného prostredia v Spišskej Novej Vsi už začal konať. Sedem samospráv vyzval skládky odstrániť. Pri nesplnení hrozí pokuta až do výšky takmer 6 639 eur. Vlani v metropole Spiša do odstraňovania takýchto skládok išlo skoro 5 000 eur.
SPIŠ. Kým vlani evidoval úrad 58 čiernych skládok, po tohtoročnom jarnom sčítaní je ich už 69. Nelegálnych sládok pritom z roka na rok pribúda. Najviac ich bolo v roku 2009 – 78. V roku 2008 ich bolo 66, v 2007 „iba“ 58, v roku 2006 o päť menej. Ide o nelegálne skládky komunálneho i stavebného odpadu.
Osady aj záhradky
Dlhoročné problémy s nimi má aj metropola Spiša. Podľa slov Vladimíra Pavľáka z odboru kvality životného prostredia, v meste je viacero miest, kde si ľudia „zvykli“ sypať smetí. Najviditeľnejšie je to v Novoveskej Hute a pri kaplnke smerom na Markušovce. Do evidencie sa pritom dostávajú iba skládky, ktorých plocha je minimálne 100 metrov štvorcových. Menších skládok je teda podstatne viac.
Ako zdôraznil Slavomír Krieger z referátu verejnoprospešných prác spišskonovoveského magistrátu, dlhoročný problém s divokými skládkami majú najmä za židovským cintorínom a pri rómskych osadách Vilčurňa, Podskalka, Hájik. Tieto bývajú najväčšími.
„Pri každom jarnom či jesennom upratovaní odstránime menšie skládky, tie väčšie podľa potreby každý druhý rok. No o chvíľu tam ľudia znova začnú sypať,“ uviedol.
Problémom sú aj skládky pri garážach či záhradkárskych osadách. Teda poväčšine v okrajových častiach mesta.
Divoké skládky za 5-tisíc eur
Povinnosť na vlastné náklady zlikvidovať skládku je vždy na strane vlastníka pozemku, na ktorom sa skládka nachádza. Poväčšine ide o samosprávy, keďže pôvodca skládky je takmer vždy neznámy.
„Ostatné jesenné a jarné upratovanie mesto stálo takmer 11-tisíc eur. Ďalšie odpratávanie čiernych skládok záviší od rozlohy samotnej skládky. Vlani odstraňovanie stálo 4 600 eur,“ spresnil Ján Olejník z oddelenia komunálneho servisu.
Ako zdôraznil, každý rok môžu ľudia v meste ukladať odpad do pristavených kontajnerov počas jarného a jesenného upratovania, v meste funguje zberný dvor, napriek tomu ľudia nestále vytvárajú čierne skládky.
Za záhradkárskou osadou Mladosť v susedstve židovského cintorína je čierna skládka už dlhé roky.
„Mám tu záhradku 30 rokov, vyšší susedia ešte dlhšie, aj 40. Čo si pamätám, vždy tu za záhradkami sypali odpad. Aj keď ho upracú, vždy pribudne nový. A nájdete tam všetko – od fliaš po koberce či fotely. Nemyslím si, že by sa na tom niečo zmenilo, sypať tu odpad si ľudia jednoducho zvykli,“ dodal dôchodca zo Spišskej Novej Vsi.
ZO Mladosť. Za plotom krásne pestované záhradky, pred ním dlhoročná skládka. Foto: šim
Garáže pri Brusníku. Nájdete tu všetko – stavebný materiál, fľaše i pneumatiky. Foto: šim
Čierne skládky
Existenciu čiernych skládok v intravilánoch obcí, pri cestách či na okraji lesov ľudia môžu nahlásiť na obvodné úrady životného prostredia. Povinnosť na vlastné náklady zlikvidovať skládku je vždy na strane vlastníka pozemku, na ktorom sa skládka nachádza. Pri nesplnení tejto povinnosti je možné uložiť pokutu až do výšky 6 638,78 eura.
Podľa slov V. Pavľáka, obvodný úrad najprv vyzve vlastníka pozemku na odstránenie skládky, až keď sa tak neudeje, nasleduje pokuta. „Vlani sme vydali deväť nápravných opatrení na zlikvidovanie skládky. Podarilo sa tak odstrániť 28 nelegálnych skládok. Momentálne pripravujeme sedem opatrení, okrem iného aj pre mesto Spišská Nová Ves, Teplička nad Hornádom, Spišský Hrušov, Hnilčík či Rudňany. Čierne skládky sa vytvárajú aj v chatových oblastiach, v zastrčených roklinách,“ dodal.
Už tradične najproblematickejšími skládkami na Spiši sú Hrabušice mýto a Rudňany - závalové pásmo. Hrabušice - pre blízkosť vodného toku a v Rudňanoch ide o dlhodobý problém. Problémy s nelegálnym skládkovaním sú aj v Spišskej Novej Vsi, časť Novoveská Huta aj Iliašovce.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš