Pod Tatrami a na Spiši si počas tejto Veľkej noci siahlo na život až päť ľudí. Štyroch samovrahov sa podarilo zachrániť. Mladíkovi zo Spiša, žiaľ, už pomôcť nedokázali.
PODTATRANSKÝ REGIÓN /SPIŠ. Sériu sviatočných samovražedných pokusov odštartoval 30–ročný mladík zo Spiša. Dozvedeli sme sa, že na Veľký piatok sa s frajerkou a známymi zabával v bare.
„Keď videl tancovať svoju priateľku s iným, odišiel a obesil sa,“ so smútkom v hlase hovorila jeho kamarátka Svetlana zo Spišskej Novej Vsi.
Štyri pokusy s dobrým koncom
Na Veľkonočný pondelok okolo štvrtej popoludní chcel skoncovať so svojím životom aj 30–ročný Kežmarčan. Vyhrážal sa, že skočí z okna paneláku na siedmom poschodí, na ulici Nižná brána. Policajtom sa ho podarilo spacifikovať.
Hneď po sviatkoch, v utorok ráno skočila 48–ročná Anna z Liptovskej Tepličky (okres Poprad) z mosta do rieky Poprad s tým, že nemá pre koho žiť. Ženu z ľadovej vody vytiahli hasiči. Záchranka ju previezla do popradskej nemocnice.
V priebehu utorka si strelili jatočnou pištoľou do hlavy 54–ročný muž z Lendaku (okres Kežmarok) a rovnako tak aj 72–ročný muž z Nálepkova (okres Spišská Nová Ves). Oboch chlapov previezol vrtuľník do univerzitnej nemocnice v Košiciach.
Cez sviatky majú čas hĺbať
Klinická psychologička Mária Gažiová nám potvrdila, že ľudia si počas sviatkov vo väčších počtoch siahajú na život. „Cez sviatočné ticho sa človek ponorí viac do seba. Môže vznikneúť pocit neistoty, úzkosti, viny, beznádeje a bezvýchodiskovosti. Ľudia nie sú v intenzívnom pracovnom tempe a majú viac času premýšľať a hĺbať, čo môže dopadnúť aj veľmi zle,“ rozprávala Gažiová.
Spúšťačom býva alkohol
Podľa odborníčky na psychológiu, hĺbavosť a stíšenie môže prejsť do stavu depresií, ktoré si okolie vôbec nemusí všimnúť. „Reakcia sa javí ako náhla a skratová, no človek niečo také už dávno predtým pripravuje,“ uviedla Gažiová.
Keď majú ľudia pocit smútku a únavy, mali by si nájsť osobu, ktorej sa môžu zveriť. „Nech je to človek, ktorý sa vie v psychike zorientovať. Obrátiť by sa mali na poradenského či klinického psychológa alebo na psychiatra. Nie vždy stačí iba rodina alebo kamarát,“ uzavrela Gažiová.
Podľa nej depresívny človek nevníma svet reálne, ale vníma ho v iných farbách. „Ako prvé je nutné zmeniť biochémiu mozgu. Dnes sa dá depresia liečiť. Nestačí o tom však iba hovoriť,“ hovorí Gažiová.
Podľa psychologičky môže cez sviatky k samovražde dopomôcť aj alkohol. „Ten dodá odvahu,“ povedala Gažiová.
Mierny nárast v predaji upokojujúcich liekov
Farmaceutka Lenka Halčinová z kežmarskej lekárne potvrdila, že počas sviatkov zaznamenala mierny nárast v predaji liekov na upokojenie ľudskej psychiky. „Vydávali sme na recepty antidepresíva, sedatíva aj lieky proti úzkosti a strachu. Išli aj anxiolytiká, akým je napríklad aj známy Neurol,“ hovorila Halčinová.
Po voľnopredajné tabletky, ale aj lieky na recept chodili prevažne ľudia v strednom veku, od 45 do 50 rokov. Pre porovnanie, v marci v tejto lekárni predali najslabšiu dávku Neurolu trinástim ľuďom, v apríli ich k včerajšiemu dňu vydali až 28. V oslovenej lekárni si kúpilo voľnepredajný liek na upokojenie osem ľudí a v apríli jedenásť.
Farmaceutická laborantka Tatiana Plešavská slúžila v lekárni v centre Popradu na Bielu sobotu. „Pár liekov založených na báze byliniek sme predali, no nemôžem povedať, že by to bol v tento deň prudký nárast,“ uzavrela Plešavská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš