Jedna z najstarších kamenných stavieb na Spiši - kaštieľ v Toporci (okres Kežmarok) je v katastrofálnom stave. Stavba sa rozpadá, o jej záchranu sa teraz snažia aktivisti. Pomôcť môže ministerstvo kultúry.
TOPOREC. Vlastník kaštieľa - Občianske združenie Astra (OZ) v Kežmarku spolu s aktivistami už podalo žiadosť o peňažný príspevok na ministerstvo kultúry. To bude onedlho posudzovať, či zdroje na národnú kultúrnu pamiatku odobrí.
„Kaštieľ bol kedysi pýchou v regióne, bola by škoda, keby sa mal rozpadnúť. Kedysi v ňom pracovala aj moja manželka, boli tam kancelárie,“ povedal Štefan Rusňák, jeden z obyvateľov Toporca.
Bývalí družstevníci sa nedohodli s pamiatkarmi
Kaštieľ bol ešte v 70. rokoch v užívaniaschopnom stave. Nachádzali sa v ňom kancelárske miestnosti. Vtedajší vlastník, Štátny majetok Spišská Belá ho v roku 1986 zamýšľal opraviť, nedohodol sa však s pamiatkovým úradom.
„Chceli dať plechovú strechu, pamiatkari zase medenú. Na tú však družstevníci peniaze nemali. Kvôli tomu sa stalo, že kaštieľ začal naberať na skaze. My sme ho získali v roku v 2001,“ priblížil Jozef Jordan z občianskeho združenia.
Už teraz je vraj päť minút po dvanástej
Podľa J. Jordana, stabilizácia kaštieľa je viac ako nutná. „Už teraz je päť minút po dvanástej,“ poznamenal. Spolu s Rastislavom a Slavomírom Regecom, aktivistami z Toporca, sa teraz v združení spoliehajú na peniaze z ministerstva kultúry. V rámci projektu Obnov svoj dom podali žiadosť o grant. „Čakáme, ako ministerstvo našu žiadosť vyhodnotí. Potrebné sú záchranné práce na stabilizovanie stavby,“ povedal J. Jordan.
Kaštieľ by sa raz dal využiť pre turistov
Kaštieľ vybudovaný ešte v prvej polovici 13. storočia bol pýchou Toporca a jeho širokého okolia. „Sme z Toporca a kaštieľ je kus našej histórie. Z prostriedkov ministerstva máme zrejme poslednú možnosť, aby sa úplne nezrútil. Statika je už totiž ohrozená,“ povedal S. Regec.
Podľa neho by prípadná rekonštrukcia kaštieľa mohla v budúcnosti pomôcť aj v oblasti turizmu. Cez Toporec totiž vedie najbližšia spojnica k atraktívnym Pieninám.
Prešovský samosprávny kraj však musí zničenú cestu opraviť. Na jej modernizáciu už našiel prostriedky, a to najmä z európskych zdrojov, keď spolupracuje s Poliakmi. „Aj tu vidíme možnosti, aby sa raz kaštieľ stal vyhľadávaným miestom pre turistov,“ poznamenal S. Regec.
Ministerstvo o probléme vie
Na záchranu kultúrnych pamiatok vyčlenilo ministerstvo tento rok päť miliónov eur v rámci projektu Obnovme svoj dom. Či sa nájdu peniaze aj pre stavbu na Spiši, bude rozhodovať.
„O problematike kaštieľa sme hovorili aj s Krajským pamiatkovým úradom v Prešove. Považujeme preto za nutné, aby vlastník čo najskôr pristúpil k záchranným zabezpečovacím prácam,“ povedala Eva Chudinová, hovorkyňa ministerstva kultúry.
Podľa nej by v takom prípade bolo nutné zadefinovať ďalšie využitie kaštieľa a v budúcnosti riešiť aj jeho komplexnú obnovu.
Foto k článku: Peter Rindoš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš