KEŽMAROK. Častice putujúce z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima sleduje sieť monitorovacích staníc po celom svete. V Kežmarku sa rozhodli mať vlastnú stanicu na meranie výkyvov rádioaktivity.
Merajú 24 hodín denne
Mestská polícia monitoruje ovzdušie každý deň. „Keďže máme dvadsaťštyrihodinovú prevádzku, tak to merajú naši zamestnanci mestskej polície. Výsledky potom ďalej putujú k odborníkom,“ povedal náčelník mestskej polície (MP) Milan Slota.
Aj kvôli elektrárni v japonskej Fukušime sú podľa nich terajšie merania o čosi vyššie. „Bežné hodnoty pred výbuchom japonskej elektrárne boli na meracom zariadení okolo 0,1 R/h. Teraz sú okolo 0,7 až 0,8 R/h. Pre obyvateľov nie je ani táto zvýšená hodnota nebezpečná,“ ozrejmila pracovníčka operačného strediska MP Daniela Michlíková.
Obyvatelia to schvaľujú
Pre väčšinu ľudí je rádioaktívne žiarenie neviditeľným a nehmatateľným zlom. Kežmarčania takýto nápad schvaľujú a cítia sa bezpečnejšie. „Samozrejme, že to schvaľujem. Som oveľa pokojnejší. Je fajn, že sa tu o to niekto stará a včas by nás vedeli informovať o možnom nebezpečenstve,“ povedal Maroš Sýkora z Kežmarku.
Poniektorí ľudia o tomto meraní nevedeli a nevidia v tom žiaden zmysel. „Neviem, prečo by sme to mali merať u nás v Kežmarku. Má to mať na starosti predsa štát. Dúfam, že za to mesto nič neplatí nejakej firme,“ povedala staršia Kežmarčanka Matúšková.
Väčšina obyvateľov mesta sa na meranie nepozerá tak negatívne. „Mám dve malé deti. Keď môžem byť o nejakom nebezpečenstve včas informovaný, tak som rád,“ dodal Miroslav z Ľubice.
Podľa Jozefa Knappa z civilnej ochrany majú tento prístroj hlavne na kontrolu funkčnosti. „Prístroj máme zapožičaný od štátu. Kontrolujeme hlavne, či je funkčný. Rádioaktivitu by nameral v prípade, keby bola napríklad atómová havária v tesnej blízkosti Kežmarku,“ povedal J. Knapp.
Autor: mt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš