Na mestskom úrade tvrdia, že do budúcnosti podobným incidentom dokážu sotva zabrániť.
SPIŠSKÁ BELÁ. Prípad z konca marca pracovníkmi poriadne otriasol. Išlo totiž o ojedinelý incident, aj v rámci Slovenska. Po ňom mestský úrad v Spišskej Belej špeciálne opatrenia nepripravil. Problém skôr vidí v spoločnosti, ktorá vraj toleruje voľný pohyb podozrivých osôb.
Útočník žiadal o prepustenie z väzby
Útok sekerou na pracovníčky mestského úradu má na svedomí 56-ročný muž. Našťastie dve ženy v dvoch rôznych kanceláriách letiacou sekerou nezranil, nahnal im však poriadny strach. Po útoku muža zaistili policajti, súd ho poslal do väzby. Zatiaľ nezabralo ani jeho odvolanie.
„Existovali obavy, že bude pokračovať v trestnej činnosti,“ zdôvodnil Michal Drimák, hovorca prešovských súdov. Ako dodal, o vine obvineného ešte nebolo rozhodnuté, hrozí mu trest na šesť mesiacov až tri roky.
Zamestnanci vraj majú útok v podvedomí
S útokmi na pracovníkov má úrad v Spišskej Belej skúsenosti hlavne na odbore sociálnych vecí. Zväčša však ide o slovné narážky. Použitie sekery bolo príliš.
„V podvedomí si zamestnanci uvedomujú, že už to nie je ako doposiaľ, keď mal občan prirodzený rešpekt. Ani dlhodobo zamestnané kolegyne predtým nič podobné nezažili,“ poznamenal primátor Štefan Bieľak (nez.).
Ako dodal, budova mestského úradu je verejne prístupná, voľný je aj vstup do kancelárií.
„Z tohto pohľadu teda bezpečnostné opatrenia v podmienkach samosprávy nie sú možné. Ak chce občan niekomu ublížiť, môže to urobiť rôznymi prostriedkami, ktoré ani nezistíte.“
Primátor: Podozriví by mali byť pod dohľadom odborníkov
Aby sa podobné situácie ako v Spišskej Belej neopakovali, riešenie vidí primátor v úprave zákonov. „Nie je predsa možné, aby sa niekto, koho správanie vybočuje z bežného rámca, pohyboval medzi nami bez odborného dohľadu napríklad lekárov. Treba hľadať spôsob, ako to zabezpečiť,“ povedal Š. Bieľak. Podľa neho nešťastné situácie prinášajú aj dennodenné negatívne správy.
Incident v Spišskej Belej neušiel pozornosti ani Združeniu miest a obcí. „Z tohto sme zhrození. Sme však svedkami tendencie neustáleho otvárania a približovania sa úradov občanom,“ skonštatoval Michal Kaliňák, hovorca. Podľa neho je na každom úrade, ako si systém bezpečnosti nastaví.
Páchateľovi nemožno zabrániť
Bezpečnosť na mestských úradoch, presnejšie priestory pred vchodom do nich vo viacerých mestách monitorujú kamery. Mestskí policajti sa však zhodujú, že možným páchateľom iba ťažko zabrániť v ich počínaní. „Priestor pomocou kamery monitoruje náš pracovník, všetko sa však ustriehnuť nedá. Ak niekto má zlé úmysly, na úrad môže prejsť so všelijakým predmetom,“ povedal Oskár Ščigulinský, náčelník mestskej polície v Starej Ľubovni.
Záznamy uchováva aj polícia v Kežmarku. „Kamera všetko odhaliť nemôže. Máme kadejaké indivíduá a nevidno, kto má aký predmet uložený pri sebe. Jednoducho, každému zabrániť pri vstupe nemožno,“ skonštatoval Milan Slota, náčelník tunajších mestských policajtov.
Vstup na úrad v Poprade majú pod dohľadom mestskí policajti. Ich okná sú nasmerované k vchodu budovy
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš