V lete Spiš sužovali záplavy. Voda zaliala v okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica až 2 705 domácností. Vtedajšia Vláda SR poskytla ľuďom z postihnutých oblastí peniaze, išlo o takzvanú rýchlu pomoc. Peniaze však v niektorých obciach vzbudili vášne. Polícia riešila dva podozrenia zo spáchania podvodov. Dopustiť sa ich mali starostovia obcí Bystrany (okres Spišská Nová Ves) a Švedlár (okres Gelnica).
SPIŠ. Za zaplavené pivnice dostali postihnutí ľudia po 300 eur. Ak voda zaliala obytné časti, pomoc predstavovala 1 000 eur. Zoznamy poškodených mali na starosti výhradne len obce. Postúpili ich obvodnému úradu, peniaze už potom doručoval štát na adresu konkrétnym ľuďom.
Žiaden potok ani rieka
„Poštou som poslal trestné oznámenie na nášho starostu. Podľa mňa ide o zneužitie právomoci verejného činiteľa. Podľa zoznamov boli totiž odškodnení ľudia, ktorí nikdy neboli zaplavení. Nie je možné, aby domy, ktoré sú tak ďaleko od rieky Hnilec, mali problémy s vodou,“ napísal nám mail do redakcie Švedlárčan, ktorý nás požiadal o anonymitu.
Podobná nespokojnosť vládla aj v obci Bystrany. Miestni ľudia nám povedali, že najviac peňazí ako odškodné plynulo práve do miestnej rómskej osady, hoci v blízkosti sa nenachádza žiadny vodný tok.
Polícia sa nemala čoho chytiť
„Prešetrili sme obe podnety. Išlo o podozrenie, že bol spáchaný prečin subvenčného podvodu. Trestné stíhanie sme však nezačali, pretože neboli naplnené znaky skutkovej podstaty,“ uviedol zástupca okresného policajného riaditeľa v Spišskej Novej Vsi Pavol Labuda. Peniaze totiž neboli nárokovateľné zo zákona. Chýbali aj presne určené podmienky zo strany štátu.
Policajti napríklad zistili, že v Bystranoch vyplatili peniaze obyvateľovi, ktorý síce mal zaplavenú pivnicu, ale už pred povodňami, a to kvôli výdatným dažďom. Nič však nemohli robiť kvôli chýbajúcim presne určeným podmienkam.
Po záplavách je vraj každý múdry
Kým v iných obciach postihnuté domácnosti navštevovali komisie, ktoré vytvoril obecný úrad, v Bystranoch a vo Švedlári sa starostovia uspokojili s čestnými vyhláseniami.
„Po záplavách je každý múdry. Nad osadou nám vtedy strhlo svah, voda sa valila na domy. Zatopená bola aj časť dediny Kiara. Mali sme zničené úseky ciest na dĺžke päť kilometrov. Museli sme rýchlo konať. Na obecný úrad k nám húfne prichádzali ľudia, ktorí nám odovzdávali čestné prehlásenia,“ povedal nám bystriansky starosta František Žiga (RIS).
Aj švedlársky starosta Oskar Münnich (Smer) pripustil, že sa uspokojili s čestnými prehláseniami. Ako zdôraznil, pri vyplácaní sa riadili usmernením ministerstva hospodárstva. „Pokyny sme niekoľkokrát vyvesili. Tie stanovovali postup i podmienky, kto môže žiadať o peniaze. My sme všetko dodržali do bodky. Ľudia sa následne preukazovali čestnými prehláseniami. Boli to štátne peniaze, my sme nevedeli, koľko, kto dostal. Našu obec povodne postihli dosť. Riešili sme veci na odstraňovaní škôd, bol veľký cirkus. Niektorí dokonca závideli tým, ktorí dostali peniaze,“ uviedol.
Koniec rozdávaniu peňazí?
Vedúci odboru krízového riadenia na Obvodnom úrade v Spišskej Novej Vsi Viliam Štubňa nám povedal, že peniaze rozdávané od štátu narýchlo by mali byť už minulosťou.
„Pripravuje sa zmena v legislatíve. Zákon bude presne určovať podmienky, komu a za akých podmienok sa môžu vyplatiť peniaze v prípade povodní,“ upresnil V. Štubňa.
Do okresu Spišská Nová Ves a Gelnica plynulo v troch etapách poškodeným ľuďom spolu 1 212 600 eur.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš