Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
STARÁ ĽUBOVŇA. Do skanzenu prišli v stredu napoludnie aj žiaci z internátnej školy pre nevidiacich a slabozrakých z Levoče. Nový projekt, ktorý má odstraňovať bariéry, hneď aj otestovali.
„V tomto skanzene som už bol. Teraz som si už ale sám mohol prečítať informácie o niektorých pamiatkach. Je to veľmi dobré,“ pochvaľoval si Ondrej, 11–ročný nevidiaci chlapec.
Pri vstupe je tabuľa v Braillovom písme
Už pri vstupe do skanzenu je k dispozícii tabuľa v Braillovom písme. Hendikepovaným prináša základné informácie o jednotlivých objektoch. Prechádzanie skanzenom nevidiacim umožňujú vodiace línie. Toto zábradlie ich privádza k vybraným stavbám drevenej architektúry.
Zaujímavé sú aj makety dreveníc. Je ich sedem. „Sám som slabozraký. Je skvelé, že aj nevidiaci kamaráti si môžu niektoré stavby ohmatať a získať tak lepšiu predstavu o tom, ako drevené pamiatky vyzerajú,“ povedal Dávid z levočskej školy.
Autorom projektu je študent z Oravy
Autorom projektu na pomoc nevidiacim je študent pochádzajúci z Oravy, Tomáš Demián.
„Už dlhšie táto myšlienka rezonuje v slovenských múzeách, navyše nešlo o projekt, ktorý by stál toľké financie, aby si to hociktoré múzeum nemohlo dovoliť,“ povedala Monika Pavelčíková, riaditeľka Ľubovnianskeho múzea.
Podľa autora T. Demiána výroba každej z makiet trvala asi tri dni. „Dodržané boli všetky architektonické prvky. Postupne by mohli pribudnúť aj makety ďalších objektov,“ povedal.
Ako dodal, rád by vyhotovil aj zmenšeninu blízkeho Ľubovnianskeho hradu. „Je tam náročnejší terén, ale budeme o tom uvažovať,“ poznamenala M. Pavelčíková.
Foto k článku: SITA/Rastislav Ovšonka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš