Mesto Levoča je totiž už v UNESCO.
LEVOČA. Túto sezónu ešte podnikatelia budujú svoje terasy po starom, o rok sa musia pripraviť na prísnejšie podmienky.
Červené plasty
„Levoča je historické mesto, sme už aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO. V komisii sme sa dohodli, že povolenia, ktoré vydáva mesto, by mali byť konzultované s pamiatkarmi. Cieľom je vytvoriť určité pravidlá, aby sme v centre mesta nemali červené plasty ako na cirkusovom podujatí a rôzne reklamy. Toto určite nepatrí do historického mesta, akým je Levoča,“ povedal poslanec a predseda komisie pre kultúru a cestovný ruch pri mestskom zastupiteľstve Peter Jeseňák (OKS).
Chceli presadiť slnečníky
V súčasnosti potrebujú podnikatelia pri budovaní terasy Rozhodnutie o zámere úpravy nehnuteľnosti v pamiatkovom území, ktoré vydáva Krajský pamiatkový úrad v Prešove, pracovisko v Levoči. Ako sa nám podarilo zistiť, povolenie neobsahuje žiadne špecifické požiadavky.
„V tomto roku sme chceli presadiť, aby podnikatelia mali na terasách namiesto striech slnečníky. Podobne je to aj v Bardejove či Prešove. Zatiaľ ešte počkáme, pretože námestie v Levoči sa bude rekonštruovať,“ uviedla Antónia Jacková z krajského pamiatkového úradu.
Rokovať chce len s odborníkmi
Slnečníky, ale aj prípadná komisia, ktorá by stanovila presné pravidlá, nie sú veľmi po vôli podnikateľom, ktorých sme oslovili. Svorne nám tvrdili, že slnečníky neochránia zákazníkov pred dažďom či vetrom, kým strechy áno.
„Nie sme proti žiadnej komisii, podstatné pre nás je, aký postoj zaujme,“ povedali nám manželia Strnalovci, ktorí prevádzkujú kaviareň v centre. Ako nám povedali, terasu si mohli na pokyn pamiatkarov zriadiť len z dreva a musela byť oblúková. „Chceli sme terasu zaskliť, bolo nám povedané, že v žiadnom prípade,“ dodali.
Stanislav Šofranko prevádzkuje pohostinstvo, jeho terasa má doplnky červenej farby, zákazníci si sadajú na plastové stoličky: „Doteraz nikto nič nenamietal. Som ochotný prispôsobiť sa a dohodnúť, zmeniť napríklad farbu či materiál, ale rokovať budem len s odborníkmi. Platíme dane, nájom za priestor, máme preto aj svoje práva.“
Upresnil, že za päť mesiacov v sezóne zaplatí mestu tisíc eur ako nájom za pozemok, na ktorom stojí jeho terasa.
Krajský pamiatkový úrad v Prešove iniciatívu mesta víta. Ako nám povedala A. Jacková, samospráve v tomto prípade ponúknu spoluprácu.
ANKETA: Páčia sa vám terasy v Levoči?
- Dávid, študent: „Tento rok som ešte na žiadnej terase nebol, ale páčia si mi všetky, čo sú zatiaľ v meste. Pre mňa je podstatné, aby som si tam mal kde sadnúť a aby podávali tie správne nápoje.“
- Ľubomíra Duláková: „Páčia sa mi terasy v meste. Najviac asi tá pri divadle. Jedna v meste je nevhodne umiestnená, až príliš zaberá chodník. Pracujem v škôlke, a keď sme tade prechádzali s kočíkmi, mali sme problém. Ale všimla som si, že už je to lepšie ako vlani.“
- Nikola Najvirtová: „Je dobré, že v lete sú vonku terasy, malo by ich byť v Levoči aj viac. Mne sa zatiaľ páčia všetky.“
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš