STARÁ ĽUBOVŇA. Tradičné podujatie prilákalo do Ľubovnianskeho múzea necelé tri stovky zvedavcov. Organizátori im v čase večernej nálady chceli predstaviť nezvyčajnú ponuku.
Išlo o sedem divov Ľubovnianskeho múzea. Ešte predtým však v skanzene postavili máj. Začiatkom mesiaca to totiž nedovolilo počasie.
Nabudúce pomenujú možno ďalšie vzácnosti
Noc múzeí a galérií mala z pohľadu organizátorov v Starej Ľubovni neobvyklý charakter. Jednoducho povedané – aby to nebolo každý rok o tom istom.
"Povedali sme si, že návštevníkom ukážeme to, čo si najviac vážime a čo je pre naše múzeum dôležité. Ide o zvláštnosti, ktoré sme v tomto prípade pomenovali ako Sedem divov Ľubovnianskeho múzea. Hosť si niekedy pri bežnej návšteve ani neuvedomí ich hodnotu," priblížila Otília Barlíková z Ľubovnianskeho múzea.
Ako dodala, v budúcnosti múzeum zaiste pomenuje aj ďalšie vzácnosti, ktoré môžu taktiež podobne nazvať divmi.
Barlíková netajila, že k vyberaniu divov ich inšpirovala anketa spred dvoch rokov, keď sedem divov vyberal aj Prešovský kraj. Vtedy získal hrad Ľubovňa vynikajúce druhé miesto za víťazným centrom Bardejova.
Sedem divov Ľubovnianskeho múzea
1. Magické teleso
Nachádza sa v gréckokatolíckom drevenom chráme sv. Michala pochádzajúcom z Matysovej. Z obce, z ktorej bola stavba do skanzenu prevezená, pochádza aj istá legenda. V dávnejších časoch, keď bola v Matysovej rozšírená cholera, sa jednému z jej obyvateľov prisnilo akési čudné teleso. To však bolo dobrým znamením, pretože choleru zahnalo preč. Na základe tohto sna potom dotyčný človek teleso vyhotovil. Ľudia vtedy verili, že ide o dar z nebies. Teleso tak zavesili do chrámu.
2. Mlyn zo Sulína
V skanzene nenápadne stojí aj mlyn pochádzajúci zo Sulína. Sú v ňom umiestnené mechanizmy, ktoré kedysi ľuďom vyrábali múku. Fungoval pod tokom vody. Vlastnil ho istý mlynár, ktorý sa do Sulína prisťahoval z inakade. Časom ho prenechal synovi Františkovi. Tomu ale živnosť zrušili a nariadili mlyn zbúrať. To odmietol, tak ho umiestnili do pracovného tábora. Muž žil až do roku 2006, ešte za jeho života stavbu previezli do skanzenu.
3. Obraz Spravodlivý súd
Nachádza sa v barokovom paláci na hrade. Zobrazuje obdobie, keď richtár Starej Ľubovne, pravdepodobne Jakub Demek, bol zvrhnutý a na jeho miesto bol dosadený jeho syn. To ale otec nemohol zniesť a začal podpaľovať mesto. Po zistení si ho vlastný syn, už richtár, zavolal na súd. Otca sa opýtal, čo sa robí s človekom, ktorý podpaľuje mesto. Ten mu odpovedal, že ho treba stiahnuť z kože a upáliť. To sa podľa legendy aj stalo.
4. Západný bastión
Je zaujímavý tým, že svojím ušnicovým tvarom patrí k najstarším v strednej Európe a je zároveň jediným zachovaným na Slovensku. Pre orientáciu, pod ním sa nachádzajú podzemné chodby. Sú tam aj delové strielne, ktoré tvorili základ obrany hradu z jeho západnej strany.
5. Liehovar
V podhradí prednedávnom potvrdili objav najstaršieho zachovaného liehovaru na území Slovenska. Dokumenty potvrdzujú, že drevený liehovar fungoval už v roku 1746. Miesto sa podarilo lokalizovať pomocou máp z vojenského archívu vo Viedni. Pre súčasnú orientáciu, nachádza sa pod cestou oproti dnešnej reštaurácii v podhradí.
6. Korunovačné klenoty
Vzácne klenoty – koruna, jablko, žezlo a plášť, ktorými Poliaci korunovali svojich kráľov ukrývali v Starej Ľubovni pred 350 rokmi. Dnešné repliky sú verejnosti prístupné v stálej expozícii na hrade.
7. Hudobná skupina Workers
Azda najprekvapujúcejší div. Ide totiž o hudobné zoskupenie šiestich pracovníkov Ľubovnianskeho múzea. Úmysel predstaviť ho je tak trochu dotykom recesie. Hudobníci totiž o sebe tvrdia, že svoje muzikálne nadanie prezentujú s neveľkou vážnosťou a skôr decentne. Napriek tomu veľkú záľubu v hudbe svojím vystupovaním poprieť nemôžu. Hrajú folk-country alebo pop-rock, takzvaný "oldies" žáner. Ako nám prezradili, svoje významnejšie vystúpenie chystajú už v blízkom čaase.
Noc múzeí. Podujatie v Starej Ľubovni navštívilo asi sedemdesiat percent miestnych, prišli však aj návštevníci z Bardejova či z Košíc.
Atmosféra. Dotvárali ju aj nádherné sprievodkyne, ktorým nechýbala dobrá nálada.
Mlyn zo Sulína. Ľudia si ho môžu prísť pozrieť do skanzenu.
Magické teleso. Visí na strope chrámu z Matysovej. Kedysi vraj zahnalo choleru.
Klenoty. Repliky symbolov poľskej kráľovskej korunovácie sa nachádzajú v hradnej kaplnke.
Hudobníci z múzea. Ako vidieť, ale podľa viacerých aj počuť – ich záľuba v muzike je namieste.
Fotky: Ľubovnianske múzeum
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš