Mŕtvolný zápach skapaných zvierat, smrad z upchaného potrubia pre odpadovú vodu a tony smetí. Aj toto je obraz obce Huncovce v okrese Kežmarok .
HUNCOVCE. Turisti prechádzajúci autom centrom obce si pochvaľujú peknú rekonštrukciu námestia. Jedným dychom však dodávajú, že videli túto obec aj z tej druhej, nie veľmi lákavej strany.
„Išli ste už tadiaľto vlakom? Neskutočný zápach a ten pohľad. To sa azda ani nedá opísať,“ povedal Michal Šimaľ, turista z Banskej Bystrice.
Tŕňom v oku turistom aj domácim je miestna osada.
Rómovia: Toto nie je naša robota
Rómski obyvatelia osady sa sťažujú, že im starosta a ani štát nič nedá a ani nezaplatí aktivačné práce.
„Správajú sa k nám, akoby sme tu ani neboli. Nerešpektujú naše názory ani návrhy na čistenie našej osady,“ povedal miestny vajda Tóno.
Na neľudské podmienky sa sťažujú aj ostatní obyvatelia. „Deti sa nám tu hrajú pri skapaných psoch. Potreby musíme chodiť vykonávať hore na pole, tak čo je toto za móresy,“ rozhorčovala sa Mariana z osady.
„Treba nám sem kontajner. Tieto smeti nie sú naše. My sme to sem nedali a ani tie psy nie sú naše,“ povedal Roman Ščuka. Vraj je podľa neho veľmi ťažká spolupráca, ako aj komunikácia so starostom obce.
Starosta: Mentalita Rómov je komplikovaná
Starosta obce akékoľvek slovné útoky považuje za nepravdivé „Rómovia nevravia pravdu. Naozaj sa všetkými silami snažíme. Tak ako v obci, tak aj v osade,“ reagoval starosta Jozef Majerčák (nez.).
Pracovníčka obecného úradu si myslí, že ten, kto robiť chce, tak sa vie dostať k práci.
„Máme asi 140 pracovníkov na aktivačných prácach. Niekoľkokrát do mesiaca chodíme upratovať aj do osady. Nedarí sa nám tam udržať dlhodobo poriadok, lebo obyvatelia osady sú neprispôsobiví a vôbec sa o poriadok nesnažia. Zakaždým, keď prídeme do osady, tak sú tam nové zdochliny a smeti. Samozrejme, keď sa opýtate, komu to patrí, tak zrazu onemejú,“ povedala Jana Reščáková, pracovníčka poverená pre dohľad nad aktivačnými prácami.
Obyvatelia obce: Bojíme sa nákaz
Obyvatelia Huncoviec sa obávajú rôznych nákaz a epidémií. „Ako sa môžeme brániť? Všade, kam sa pozriete, sú smeti a zdochliny,“ povedala Pitoňáková.
Aj ďalší oslovený Huncovčan sa obáva nákazy. „Predstavte si, že niečo doma pestujete. V tejto spodnej vode je taký sajrajt, že sa budete báť jesť to, čo ste si sám dopestovali,“ vyjadril sa starší Huncovčan.
Veterinári na kontrole
Na podnet Korzára sa do osady prišli pozrieť aj kontrolóri zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS SR).
„Je tu vytekajúca odpadová voda, ktorá sa môže dostať ako spodná voda do obce. Tých niekoľko uhynutých zvierat, ktoré sú v nej, sa musí odstrániť,“ povedal kontrolór Miloš Pastucha.
Obava ľudí z obce je asi namieste. Možná nákaza sa môže prenášať rôzne. „Ak sa tam deti hrávajú, tak je to dosť veľký problém. Takáto nákaza sa môže šíriť vodou, vzduchom a zvieratami. Odpadová voda a v nej zdochliny musíme vyriešiť okamžite. Majiteľov zvierat sme, žiaľ, nenašli. Naši zamestnanci už boli za starostom obce, aby okamžite vykonal nápravu,“ povedal riaditeľ správy Štefan Kohút.
Tony smetia. Deti sem chodia bez strachu zo žltačky. Foto: matu
Problémy majú aj s potokom. Roman Ščuka: „Tieto smeti nie sú naše.“ Foto: matu
Zdochnutý pes. Pri osade je ich niekoľko. Foto: matu
Kontrola veterinárnej správy. Osadníkom vysvetľovali, čo ich čaká. Foto: matu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš