POPRAD. Na výstave nechýbali ani modelári či majitelia modelov z Popradu, Kežmarku, Svitu a Veľkej Lomnice (okres Kežmarok).
Kežmarčan Andrej Hrabkovský konštruuje lode a ponorky od dvanástich rokov. Vlastní aj vojenský ťahač bojovej techniky, ktorý využíva nemecká armáda. „Utiahne 100 kíl živej váhy,“ povedal Hrabkovský. Prezradil, že takéto čosi stojí rovnako ako nové auto. Manželka mu pri kúpe tohto unikátu nebránila. „Doma máme tri autá, takže pohoda,“ dodal.
Rastislav Kelčík z Liptovských Sliačov postavil podľa fotografií skutočnú loď fínskeho ľadoborca. Modelárstvo je preňho úžasným koníčkom a relaxom.
Tuhla krv v žilách
Ľuďom tuhla krv v žilách pri ukážkach streľby z vojenskej techniky poháňanej spaľovacími motormi. „Napríklad tank zapálil plameňometom muničný sklad,“ vysvetlil organizátor akcie Jozef Anďal.
Efektné bolo aj zadymovanie. Kvôli megarozmerom niektorých modelov prišli vystavovatelia do Popradu na nákladných vozíkoch, alebo dodávkami. „Napríklad vojenský ťahač s prievozom tanku má dva a pol metra,“ dodal Anďal.
Podľa neho sú modely postavené od prvej skrutky po poslednú. Súčiastky treba doslova vyrábať: „Nad výrobou takýchto modelov strávili modelári tisíce hodín. Dá sa hovoriť aj o rokoch.“
Na výstavu dorazilo 160 modelárskych majstrov zo Slovenska a Čiech až s tisíckami modelov. „V rámci Slovenska je tu exkluzívna zbierka modelov. Za najväčší technologický oriešok tejto výstavy považujem ponorky, ktoré sa ponárajú ako naozajstné. Kanóny zase odpaľujú torpéda,“ vysvetlil Anďal.
Rodinka od českého Hradca Králové prešla kvôli výstave až 450 kilometrov. „Nášho dvojročného syna Adamka najviac fascinovali železničné trate a modely vláčikov. Kochali sme sa aj predlohou skutočnej zastávky Košice predmestie, ktorá je úžasná,“ poznamenala Kateřina Fantová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš