Pre fotku na sociálnej sieti má teraz polícia plné ruky práce. Na snímke mal pes okolo krku uviazanú reťaz a visel pol metra nad zemou. Prípad zarezonoval až za hranicami Slovenska.
POPRAD. Sedemnásťročná Popradčanka Dominika Kurucová sa dostala k fotke visiaceho psa prostredníctvom svojej kamarátky cez sociálnu sieť.
Podľa Dominiky 17–ročný Emil zo Spišskej Teplice (okres Poprad) ťahá na fotke za šnúru vlastného psa Alexa, a pritom sa usmieva.
„Som milovníčkou zvierat. Keď som to videla, myslela som, že dostanem infarkt. Strašne ma bolelo srdce a bolo mi do plaču,“ priznala mladá školáčka.
Dominika ihneď kontaktovala Slobodu zvierat, aby psíka zobrali. Tí jej odporučili obrátiť sa na políciu. Muži zákona vo Svite prijali jej oznámenie pre podozrenie z trestného činu týrania zvierat.
Matka: Syn urobil sprostú fotku
Emilova mama, 36–ročná Miroslava G., tvrdí, že žiadne týranie nebolo dokázané. „Syn urobil sprostú fotku, potiahol psa za retiazku, blázon,“ uznala matka, ktorú táto skúsenosť vraj psychicky zničila.
Matka tvrdí, že Dominika napísala na webe pod fotku komentár plný klamstiev, lží, ohovárania a rasového napádania. Preto podala na dievča až osem oznámení na polícii.
Od krajského policajného hovorcu v Prešove Daniela Džobanika sme sa dozvedeli, že ide o podozrenie z trestných činov krivej výpovede, šírenia poplašnej správy, ohovárania, neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, poškodzovania cudzích práv, porušovania tajomstva osobných počítačových dát, hanobenia národa, rasy a presvedčenia a podnecovania k národnostnej, rasovej a etickej nenávisti.
„Bola som z toho v šoku. Nič z toho som nevykonala, mrzí ma to. Napísala som tam, že chlapec je poloróm, čo je ich národnosť. Rodinu vôbec nepoznám, nechcela som im nijako ublížiť, išlo mi iba o psíka,“ vysvetľovala slečna, ktorá teraz žije v strachu.
Miroslava G. je presvedčená, že jej vôbec nešlo o psa, ale o osobnú pomstu: „Psy sú živé a v kondícii, platíme za ne dane. Nebolo jej rady a potrebovala šíriť nezmysly. Celú našu rodinu ohrozuje na živote a na zdraví. Mám zlé sny a bojím sa púšťať syna do školy.“
Príbeh obehol aj svet
Na internete sa spustila vlna búrlivých reakcií. Dozvedeli sme sa, že tento príbeh už obehol portály v Anglicku, Rakúsku a pravdepodobne aj vo Švajčiarsku.
„Vrhá to zlé svetlo na Slovensko. Ľudia sú tam pohoršení, že chlapec týral psíka a u nás riešia mňa,“ uviedla Dominika.
Polícia v oboch podnetoch vykonáva úkony pred začatím trestného stíhania. „Plnia sa pokyny zo strany dozorujúcej prokuratúry. Vyšetrovanie zatiaľ ukončené nebolo,“ uviedol Džobanik.
Buď bude začaté trestné stíhanie, alebo sa vec postúpi na riešenie ako priestupok, alebo sa oznámenie odmietne.
RADY
Na čo si dať pozor na webe
Zuzana Piovarčiová z centra pedagogicko–psychologického poradenstva v Poprade odporúča rodičom, aby mali prehľad, na akých internetových stránkach sa ich dieťa pohybuje. Rodičia by mali zvážiť aj vek, odkedy sa môže ich ratolesť prihlásiť na sociálnu sieť. „Deti často klamú, napíšu, že majú pätnásť rokov a v skutočnosti majú iba osem,“ povedala Piovarčiová.
Podľa klinickej psychologičky Márie Gažiovej zvlášť mladý nezrelý človek s nedostatkom skúseností nemôže predvídať to, ako sa s jeho informáciami naloží, ako sa budú interpretovať a chápať. Podľa nej je dôležité vniesť osvetu aj na pôdu škôl, usmerňovať deti a mládež, ako môžu bezpečne využívať moderné komunikačné prostriedky.
Podľa Piovarčiovej sú medzi deťmi obľúbené aj počítačové hry s brutálnou tematikou, čo môže v deťoch podporovať agresivitu. Ako príklad uviedla, že ak niekto niekoho v hre zabije, pustia ho do vyššieho levelu.
Odborníčka odporúča deťom, aby sa od nikoho nenechali fotiť ani natočiť na video. „To, že deti zavesia niečo na sociálnu sieť, býva čisto z frajeriny,“ doplnila Piovarčiová.
mel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš