STARÁ ĽUBOVŇA. Takzvaný forenzný audit mal napríklad prezradiť, či sa v piatich mestských podnikoch konalo v minulom období štandardne.
Ale tiež mal preveriť alebo vylúčiť, či dochádzalo k páchaniu trestnej činnosti. Ešte pred ohlasovaním začatia auditu sa najviac hovorilo o spoločnosti Slobyterm.
Biganič výsledky kontroly neprezradil
Audit v Starej Ľubovni vykonávala košická Regionálna inovačná agentúra. Radnici vystavila faktúru v sume 17 940 eur.
"O jeho výsledkoch teraz nemôžem hovoriť," povedal nám primátor Michal Biganič (nez.). Svoju mlčanlivosť odôvodnil tak, že ho tým zaväzuje zmluva, pričom výsledky auditu majú byť určené pre tretiu stranu.
O ktorú konkrétne ide, sme sa nedozvedeli. Primátor ale nevylúčil, že v mestských spoločnostiach sa diali aj nekalé praktiky.
Viac o výsledkoch auditu sme sa chceli dozvedieť aj priamo v košickej agentúre. Jej riaditeľka Katarína Slobodová nám povedala, že vo veci môže hovoriť jedine primátor.
Najprv dozorné rady podnikov
Podľa primátora, audit má slúžiť mestu aj z pohľadu budúcej stratégie v jednotlivých podnikoch. V nedávnej minulosti sa už totiž objavili hlasy o možnom zlučovaní niektorých mestských spoločností. Konkrétne návrhy ale doteraz nepadli.
"Audit nám poslúži aj na to, aby sme hľadali zdroje a rezervy v spoločnostiach," poznamenal M. Biganič.
Ako ďalej povedal, výsledky kontroly neplánuje predniesť do materiálov na najbližšie zastupiteľstvo. Najprv sa majú s nimi oboznámiť jednotlivé dozorné rady v Slobyterme, Ekose, Marmone, Ľubovnianskej mediálnej spoločnosti a vo Verejnoprospešných službách.
Primátor naznačil, že časom sa o výsledkoch kontroly dozvie aj ostatná verejnosť. Nepovedal však kedy.
Niekoľko podozrení padlo napríklad o Slobyterme
Vykonanie forenzného auditu primátor po svojom nástupe do funkcie odôvodňoval tým, že chce mať v mestských podnikoch jasno.
Viackrát, aj na zastupiteľstve, poukazoval na údajné neštandardné riadenie v Slobyterme. Podľa neho sa tam hospodárilo zle a zlyhali aj kontrolné mechanizmy.
"Nebol tam pracovnoprávny vzťah medzi riaditeľom a spoločnosťou. Nenašla sa ani zmluva o výkone dozornej rady," naznačil M. Biganič.
Auditom sa podľa neho mala urobiť čiara za minulosťou. "Postavia sa reálne čísla, ako ten podnik stojí a môže sa začať odznova hospodáriť," poznamenal pred poslancami.
Na audit sa poslanci pýtať plánujú
Výsledky auditu zatiaľ nepoznajú ani niektorí mestskí poslanci. Michal Šipoš (KDH, SaS, SDKÚ-DS) by ich rád spoznal na najbližšom rokovaní zastupiteľstva. „Určite budem chcieť vedieť, ako audit dopadol. Opýtam sa na jeho výsledky," povedal.
Podobne reagoval aj šéf klubu za Smer. „Máme sedenie klubu (v utorok - poznámka red.). Určite aj tam to budeme rozoberať. Audit je jedným z bodov, na ktorý sa budeme pýtať," poznamenal Peter Sokol.
Fakty
Čo je forenzný audit?
Ide o špecifický druh hĺbkového auditu. Jeho úlohou je zbierať a analyzovať relevantné skutočnosti s niekoľkými cieľmi:
- ide o prevenciu podozrenia z trestnej činnosti, popísanie jej priebehu
- ide tiež o preverenie vzťahov a pripravenie dokumentácie, ktorá by mala byť podnetom pre možné začatie trestného konania orgánmi činnými v trestnom konaní
Výsledkom forenzného auditu môže byť aj záver, že k spáchaniu trestného činu nedošlo. Tento audit má byť prezentovaný faktmi a nie názormi.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš