VEĽKÝ LIPNÍK/ŠAMBRON. V obidvoch obciach rozbehol investor výstavbu solárnych panelov. Na ploche tri hektáre v každej z obcí ich stavia na prenajatých cirkevných pozemkoch. Podľa našich informácií, nájom je na dvadsať rokov.
Vo Veľkom Lipníku je stavba osadená blízko ľudských obydlí. Miestni proti nej protestovali rôznymi formami. Prekáža im, že sa o nej dozvedeli na poslednú chvíľu a hlavne, že im zohaví prostredie. Cirkev tvrdí, že informácie o projektoch boli vyvesené na farských nástenkách.
V Šambrone chcú za nájomné opraviť kostol
Naopak, v Šambrone ponúkla gréckokatolícka cirkev plochu mimo obce - popri ceste smerujúcej na Bajerovce. Elektráreň prekážala iba istému pánovi, ktorý sa bál o prístup k lesnej ceste. To sa napokon vyriešilo.
V Šambrone vraj vedia, ako peniaze z nájomného použijú. "Chcú za ne opraviť chrám, na čo doteraz financie nemali a možno opravia aj farskú budovu," povedal nám Ľubomír Petrík, kancelár Gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove.
Nájomné je pre gréckokatolíkov výhodné
Elektráreň zo solárnych panelov bude vyrábať energiu do sietí. Slúži na komerčné účely. "V prvom rade chcem povedať, že vo viacerých našich farnostiach - podobne, ako aj v iných cirkvách a inštitúciách - v súčasnosti realizujeme nájomné zmluvy na fotovoltaické elektrárne. Je to pre farnosti výhodné, o to skôr, keď niekde je problém pozemky ináč vhodne prenajať. Teda je to výhodné pre veriacich jednotlivých farností, pretože ide o prísun finančných prostriedkov potrebných na opravu chrámov, prípadne na iné aktivity, ktoré sú osožné pre farské spoločenstvo," poznamenal Ľ. Petrík.
Solárne panely sa podľa Ľ. Petríka budú môcť po skončení nájmu demontovať a pozemok tak bude možné uviesť do pôvodného stavu.
"Boli by sme zlí hospodári, keby sme nechali pozemky ležať ladom, prípadne ich prenajímali za nevýhodných podmienok, a neprehodnocovali efektívne ponuky," dodal predstavený arcibiskupstva.
POZNÁMKA
Schovávanie za úradné tabule
Pre niekoho možno vyzerá problém elektrárne vo Veľkom Lipníku ako umelo vyrobený. Určite však nie pre tunajších ľudí.
Skúsme sa vžiť do ich situácie. Celý život mali výhľad z okna ako z rozprávky. Odrazu budú môcť pozerať už iba na akési panely. Tým ľuďom hodno veriť. Viacerí nám totiž povedali, že v tomto ťažko skúšanom regióne je príroda a jej krása azda to jediné, čo majú oni a nie iní. Prečo by mali tak jednoducho o to prísť?
Je možno pravda, že starosta a minulí poslanci, vrátane miestnej cirkevnej rady, všetko odobrili tak, aby zákon umožnil povolenie stavby. Ale... Prečo sa napríklad neopýtali na to ľudí pri verejnom zhromaždení ešte dávno pred zámerom? A to pekne dopodrobna? To si fakt na obecnom úrade myslia, že starší dedko alebo babka z ulice budú lúštiť úradné tabule? Alebo za tabuľou sa dá schovať naozaj všetko? Ak by to celé fungovalo inak, každý z dotknutých sa mohol vyhnúť nespokojnosti a zbytočným problémom. Stačilo naozaj málo.
Peter Rindoš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš