SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Marie Rottrová tohto roku oslavuje sedemdesiatku veľkolepým koncertným turné po Čechách a Slovensku s názvom Vše nejlepší Tour 2011. Koncert v Spišskej Novej Vsi však nie je súčasťou tohto turné.
„Toto vystúpenie som mala dohodnuté už dávnejšie a aj sprevádzať ma budú iní hudobníci. Konkrétne pražská skupina Septet Plus a ako hosť spevák a skladateľ Jaroslav Wykrent, ktorý pre mňa napísal veľa pesničiek ako Lásko, To nic alebo Řeka lásky.“
Jej vystúpenie v tomto meste nebude prvé. „Myslím, že som tu už spievala dvakrát, ale bolo to už veľmi dávno. Veľmi sa teším na spišské publikum. Koncerty na Slovensku majú vždy krásnu atmosféru, publikum je veľmi žičlivé, diváci sa chodia zabávať. A to baví aj mňa.“
Ťažkú hlavu si nerobí
Kto pozná tvorbu Marie Rottrovej, vie, že väčšinu jej tvorby tvoria prevzaté skladby, z čoho si však speváčka veľkú hlavu nerobí: „Mám veľmi rada anglosaskú muziku a tú u nás nikto nerobil, tak som si vyberala cudzí repertoár, aby som si schuti zaspievala to, čo ma baví. Ale nahrala som aj množstvo vlastných skladieb, z ktorých sa niektoré tiež stali veľkými hitmi.“
O to väčší dôraz kládla na texty a ako sama priznáva, vždy mala šťastie na výborných textárov ako Jaromír Nohavica, Pavel Vrba či Pavel Kopta. „Vždy som si vyberala tých najlepších a mala som šťastie, že pre mňa písali. Veľmi dobre sme sa vzájomne poznali, takže mi písali texty takpovediac na telo.“
Emigrant jej posielal albumy
Počas svojej bohatej kariéry zažila aj totalitné praktiky a hoci tvrdí, že byť speváčkou populárnej hudby bola vždy celkom slobodná práca a pesničky si väčšinou vyberala sama, našlo sa pár výnimiek, keď jej boli nasilu pridelené: „Napríklad do rozhlasovej súťaže Pesničky pre Hviezdu alebo na Festival sovietskej piesne, ktorý sa konal v Ostrave, a na ktorom sme museli povinne spievať vopred určené veci. Bolo to nepríjemné, ale nebolo to zase až tak často. Horšie to bolo s obmedzeným koncertovaním v zahraničí, cestovalo sa len do socialistických krajín.“
Súčasťou jej tvorby bol aj človek, ktorý po emigrácii do Anglicka posielal Marii albumy rôznych interpretov, ktoré sa u nás zohnať nedali, a o ktorých si myslel, že by sa speváčke hodili do repertoáru.
„Bol to veľký fanúšik skupiny Flamingo, s ktorou som roky spievala a volal sa Jirka Strejček. Neskôr žil v Londýne, odkiaľ mi tie platne posielal. Boli to hlavne speváčky, napríklad Elki Brooks, od ktorej som prevzala pesničku Dnes plač, ale aj mnoho iných. Veľmi dobre sa triafal, mnohé z týchto skladieb sa stali ozajstnými hitmi.“
Obľúbená speváčka vs. nepopulárny politik
Hoci speváčka pôsobí na hudobnej scéne už niekoľko desaťročí, stále má čo publiku ponúknuť, pričom nezriedka sedia v hľadisku aj mladí ľudia, ktorí v čase speváčkiných prvých hitov ešte neboli ani na svete. Čím to je?
„Myslím si, že v rodinách sa pesničky a vkus tak trocha dedia. Nedávno mi rozprávala diváčka, že by som neverila, akého mám fanúšika. Jej synovec má len desať rokov, v aute mu musia púšťať moje skladby a odmieta z auta vystúpiť skôr, než cédečko dohrá.“
Istého času koketovala ostravská rodáčka aj s myšlienkou vstúpiť do politiky, dnes však neľutuje, že sa tak nestalo a ostala verná svojej najväčšej láske – spievaniu.
„Je lepšie byť obľúbenou speváčkou ako nepopulárnym politikom. Keď si zaspievam na krásnom koncerte a ľudia mi dlho tlieskajú a prejavujú svoju priazeň, je to vždy balzam na dušu. A keď sa potom spokojní vracajú z koncertu domov, som veľmi šťastná.“
Autor: Róbert Buček
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš