FERČEKOVCE. V pokojnej spišskonovoveskej časti Ferčekovce žije vyše dvetisíc obyvateľov. Jeden z tunajších rodinných domov kúpil Detský domov v Spišských Vlachoch. Nasťahovalo sa sem niekoľko maloletých Rómov.
Otvárali kontajnery, trhali živé ploty
Obyvateľom Liptovskej ulice sa nepáči, že sa sťahovanie urobilo v tichosti. Susedia vraj nikomu nič nepovedali, dom ponúkli na predaj cez realitnú kanceláriu. Potom zistili, že sa tam nasťahovali chovanci detského domova.
„Nie sme veľmi spokojní, že sú tu, lebo nás vyrušujú, hlavne večer. Majú okná priamo do nášho dvora, takže je tu dosť veľký hluk. Párkrát tu boli aj policajti. My sme ani nevedeli, čo sa tu chystá. Najprv sme sa dopočuli, že tu má byť reedukačné centrum a je z toho detský domov,“ povedal nám jeden zo susedov.
Milan Petruška vo Ferčekovciach býva zhruba osem rokov: „Prekáža mi, že sú tu nasťahovaní. Po ulici sa prechádzajú bez dozoru. Ráno o pol siedmej sme tu videli dvoch chlapcov, ktorí otvárali kontajnery, trhali lístie zo živých plotov, hádzali kamene.“
Chlapcov videl aj Jozef Želinský: „Dcéra išla o pol siedmej do práce a počul som krik. Potom som videl, ako ich vychovávateľka drží za goliere,“ povedal dôchodca. „Ja sa bojím o svoju záhradku. Keď pôjdem do mesta, tak nechcem byť po návrate nemilo prekvapený, že budem mať všetko povytrhávané. Ani okno nemôžeme nechať otvorené, lebo sa môžu dostať dnu.“
Podľa primátora Spišskej Novej Vsi Jána Volného (Smer) mesto súhlas na zriadenie domova vydať nemuselo, pretože zo zákona zriaďovateľovi ohlasovacia povinnosť nevyplýva. „Doposiaľ s týmito deťmi neboli žiadne problémy,“ povedal primátor, ktorý tiež vlastní rodinný dom vo Ferčekovciach.
Zriaďovateľ: So súhlasom sa môžu pohybovať voľne
Napriek prísľubu riaditeľky Detského domova v Spišských Vlachoch, že sa nám k udalosti vyjadrí, sa nám jej stanovisko napriek opakovaným telefonátom získať nepodarilo. Oslovili sme teda zriaďovateľa domova, ktorým je Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach. Opýtali sme sa, ako je možné, že sa dvaja maloletí chovanci ráno pohybovali po ulici bez dozoru.
„Išlo o školopovinné deti vo veku 10 a 11 rokov, ktoré môžu opustiť priestory detského domova bez sprievodu vychovávateľa s jeho súhlasom,“ uviedla Jana Liptáková.
Vzťahy so susedmi sú vraj dobré
Podľa J. Liptákovej sú vzťahy so susedmi detského domova dobré a bezkonfliktné. „Jedným z cieľov vytvárania samostatných skupín v rodinných domoch resp. bytoch s rodinným charakterom výchovy je predovšetkým humanizácia starostlivosti o deti s nariadenou ústavnou starostlivosťou a vytváranie vhodného dočasného prostredia, ktoré maximálnou možnou mierou bude nahrádzať prirodzené rodinné prostredie nevyhnutné pre harmonický rozvoj dieťaťa v záujme rešpektovania princípu najlepšieho záujmu dieťaťa.“
Na základe usmernenia ministerstva školstva sa v domove snažia, aby sa život detí čo najviac podobal rodinnému životu. Preto v roku 2007 kúpili dva rodinné domy v obci Kolinovce (okres Spišská Nová Ves) a v meste Spišské Vlachy, v roku 2008 ďalšie tri domy. Dva v meste Spišské Vlachy a jeden v obci Teplička (okres Spišská Nová Ves). Satelitný dom vo Ferčekovciach pribudol na zoznam minulý rok.
Psychologička: Je to trend
Podľa psychologičky Kingy Kurákovej je pre deti, o ktoré sa vlastní rodičia nestarajú, život v domove rodinného typu veľmi dobrá príležitosť, aby sa integrovali do spoločnosti.
„V súčasnosti je to trend. Je najlepšie, keď v takýchto domoch vyrastajú odmalička, lebo sa dajú formovať.
Jednak sa im môžu vychovávateľky venovať individuálne a zistia, ako fungujú vzťahy v rodine. Tiež sa učia zručnostiam, ako je práca v kuchyni, v záhrade, upratujú. Ale je jasné, že tieto deti nie sú vždy bezproblémové a spolužitie s nimi si často vyžaduje trpezlivosť zo strany ostatných obyvateľov,“ dodala K. Kuráková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš