VYSOKÉ TATRY. Potoky v Tatranskom a Pieninskom národnom parku sú bohatšie o 75 000 násad pstruha potočného. Pracovníci Strediska genofondu rýb ŠL TANAP-u vo Východnej tak robia každoročne predovšetkým kvôli udržaniu populácie pôvodného druhu potočných rýb.
Rýb každoročne ubúda
Populácia rýb klesá aj kvôli každoročnému nárastu počtu vydier, bocianov a volaviek, pre ktoré sú ryby súčasťou ich potravy.
„Prvé pstruhy potočné sme vypustili do tatranských tokov na Orave a potom postupne v ďalších deviatich lokalitách ochranných obvodov od Podbanského až po Tatranskú Javorinu a Červený Kláštor,“ uviedol vedúci Strediska genofondu rýb Východná Pavol Vechter.
Vydier a volaviek je čoraz viac
Tak, ako na iných miestach na Slovensku, aj vo Východnej majú problémy s vydrou a volavkou, ktoré vyhľadávajú potravu práve v tunajších rybníkoch. „Každoročne ich pribúda. Kým volavka loví vo všetkých rybníkoch, vydra si vyberá špeciálne lipňa tymiánového. Dôvod je neznámy. Možno je to typická tymiánová vôňa ryby, podľa ktorej je pomenovaná,“ povedala hovorkyňa ŠL TANAP-u Lenka Burdová.
Zver si na plašenie po týždni zvykne
Keď majú vydry mláďatá, lovia všetko, čo sa loviť dá. Väčšinou sú to rybičky od 15 cm a väčšie. Menšie ryby žerú zas volavky.
„Škody sú pomerne veľké. Na jednu volavku je to približne 400 až 600 g denne. Ochrana je takmer nemožná. Na svetelné či zvukové plašenie si zver po týždni zvykne a loví tam, kde má rybník osvetlený. Ochrana chráneného druhu volavky a vydry si tak každoročne vyžiada 30 až 40–percentné straty z celého chovu,“ dodala Burdová.
Chovné rybníky. Volavky ich chodia vyjedať. Foto: šl tanap
Chov pstruhov. Každoročne majú 30 až 40–percentné straty. Foto: šl tanap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš