Piatok, 20. júl, 2018 | Meniny má Iľja Eliáš

Opäť krásne preteky v nepríjemnom počasí

Jeden z najnáročnejších maratónov na území Slovenska i Poľska odštartoval pod Vyšnými Ružbachmi už svoje šieste pokračovanie.

Stupne víťazov. Dôkaz, že radosť rastie s vekom.(Zdroj: fs)

VYŠNÉ RUŽBACHY. Účasť na Vyšehradskom maratóne nebola najvyššia, z pôvodne prihlásených 287 pretekárov sa na štarte prezentovalo 211 súťažiacich, do cieľa v Rytre ich dobehlo 205. Aj tieto čísla sú potvrdením náročnosti podmienok maratónu i jeho obľube medzi pretekármi z Poľska, Slovenska, Litvy, Ukrajiny, Česka.

Zvládnuť trať v nesmierne členitom teréne pomáhajú pretekárom nespočetní dobrovoľníci z jednotlivých obcí i mesta Stará Ľubovňa na našom území i na území našich poľských priateľov. Preteky najlepšie rozbehol víťaz z roku 2009 Krysztof Bartkiewicz prenasledovaný víťazom z roku 2008 Gregorzom Čyžom, ktorý si lepšie rozložil sily a v cieli získal na svojho súpera i priateľa slušný osemminútový náskok a dosiahol čas 2:36,23. Tretí skončil ďalší Poliak Marek Szczepaniuk. V kategórii žien si víťazstvo zaslúžene vybojovala minuloročná víťazka ukrajinská pretekárka Natalia Malaja časom 3:14,48 pred Poľkami Gražynou Popiel a Marzenou Opowicz. Skvelý úspech dosiahla pretekárka bežeckého klubu Stará Ľubovňa Betka Knapíková, ktorá v kategórii žien obsadila časom 3:38,37 piate miesto a bola prvá medzi slovenskými bežkyňami. Na stupni víťazov chýbala prvýkrát skvelá Anka Balošáková, ktorá sa zotavuje po náročnej operácii. V mužskej kategórii si z ľubovnianskych bežcov najlepšie počínal Jozef Šromovský, ktorý časom 3:14,18 obsadil slušné 26. miesto, Tomáš Gemza skončil 44. a František Vilček dosiahol čas 3:47,02, čo stačilo na 91. miesto. Vyhodnotenie maratónu zrealizovali poľskí priatelia opäť v skvelej žičlivej atmosfére, kde nebol priestor na závisť či neprajnosť, ruky neprestali tlieskať pri všetkých pódiových umiestneniach, ten najväčší potlesk bolo počuť pri kategóriách nad 50 rokov. Práve starší pretekári svojím prístupom k náročnému športu potvrdili, že aktívny športový život nie je vekom vôbec ohraničený. Najkrajšiu myšlienku vyslovil opäť 67-ročný priateľ Vyšehradského maratónu Otokar Pachman z Prahy: "Ak budem zdravý, určite prídem, lebo s toľkou srdečnosťou od divákov, organizátorov i pretekárov sa nikde inde nestretávam." Slová, ktoré nepotrebujú ďalší komentár. Najväčší potlesk si zaslúžene vypočul riaditeľ podujatia Marek Tokarczyk, ktorý verejne prisľúbil, že v siedmom ročníku nebude s číslom sedem chýbať medzi štartujúcimi na trati medzi Vyšnými Ružbachmi a Rytrom.