LEVOČA. Takáto situácia vládne počas každých komunálnych volieb. Ako nám povedala predsedníčka Mestskej volebnej komisie v Levoči Lýdia Gunárová, na rozdiel od iných volieb, v sobotu zaznamenali veľa pripomienok, pacienti voliť chceli.
Nekompromisný zákon
Zákon je však v tomto prípade nekompromisný. Volebný lístok môže do prenosnej volebnej urny hodiť len ten pacient, ktorý má trvalý pobyt v tom istom okrsku, v ktorom sa nachádza aj nemocnica. Iné je to v prípade parlamentných volieb, vtedy si pacient môže vopred vybaviť voličský preukaz.
„Keďže sme zaznamenali veľa pripomienok, konzultovali sme to aj s obvodnou volebnou komisiou. Nič sa však nedá robiť, musíme rešpektovať zákon,“ uviedla L. Gunárová.
Nevynechal ani jedny voľby
V nemocnici tak mohla voliť len jediná pacientka. Záujem voliť zo strany hospitalizovaných pacientov potvrdila aj Astrid Kostelníková, ktorá bola v piatej okrskovej komisii. „Jeden z pacientov, ktorý mal takmer 90 rokov, chcel veľmi voliť,“ povedala nám.
Potvrdil nám to aj pacientov syn Ladislav Ivičič. „Otec nevynechal nikdy žiadne voľby, preto aj teraz z princípu chcel veľmi voliť. Bol som sa informovať, či za ním nemôžu prísť s volebnou urnou, nedalo sa to však. On totiž býval v štvrtom okrsku,“ povedal nám.
Bohužiaľ, pacient, ktorý by sa na jeseň dožil 90 rokov, v stredu večer zomrel, potvrdil nám to v telefonickom rozhovore jeho syn.
Dve možnosti
Hospitalizovaní voliči mali teda dve možnosti, ak chceli voliť. Mohli si vybaviť priepustku a odísť domov. Voliť mohli v prostredí domova, volebná komisia by prišla na miesto trvalého pobytu s urnou. Druhá možnosť bola odísť z nemocnice po svojich do príslušnej volebnej miestnosti v okrsku, v ktorom pacient býva, samozrejme, s povolením lekára.
Riaditeľku odboru volieb a referenda na Ministerstve vnútra SR Lívie Škultétyovej sme sa opýtali, či v prípade legislatívy nie je avizovaná zmena a taktiež či v tomto prípade nejde o obmedzovanie práv voliča.
„Obmedzovanie je podľa mňa silné slovo. Prekážka bola na strane voliča. Nemám žiadne vedomosti o možnej zmene. S volebnou schránkou sa môžu členovia komisie pohybovať výlučne len v danom okrsku a nikde inde. Mohlo by totiž dôjsť k zneužitiu situácie či k zmätku,“ zaujala stanovisko L. Škultétyová.
Ktovie, či by voliči hospitalizovaní v nemocnici ovplyvnili tesný výsledok volieb. Milan Majerský (KDH) vyhral pred svojím politickým rivalom Miroslavom Vilkovským (Smer) s náskokom piatich hlasov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš