MLYNKY. Pred tromi rokmi postihla les v Havranej doline kalamita. Mestská firma začala s ťažbou kalamitného dreva, ktorá pokračovala aj začiatkom minulého roka.
„Lesáci neoprávnene vstúpili aj do pásiem druhého stupňa ochrany a poškodili vodný zdroj. Navyše si tam zriadili sklad dreva a prístupovú cestu, čo právne normy zakazujú,“ uviedol prednosta Obvodného úradu životného prostredia (OúŽP) v Spišskej Novej Vsi Peter Vyparina.
„V tomto prípade lesohospodárska činnosť, ktorá je vlastne biznisom, bola dôležitejšia ako to, že obyvatelia si zaslúžia kvalitnú pitnú vodu,“ dodal.
Vo vode našli mikróby
„Najprv boli problémy len pri silných dažďoch. No v posledných týždňoch stačilo, že trochu popršalo a už nám tiekla špinavá voda,“ povedal starosta Mlyniek Alfréd Franko (SNS).
Obyvatelia sa sťažovali u dodávateľa pitnej vody, ktorým je Podtatranská vodárenská spoločnosť. Tá zas oslovila úrad životného prostredia, ktorý spolu s hygienikmi vykonal na mieste minulý týždeň šetrenie. Za vinníka označili Lesy mesta. Hygienici odobrali vzorky a zakázali vodu používať.
„Zistili sme zvýšenú prítomnosť mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobiť črevné problémy,“ uviedla Jana Murková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi.
Obyvatelia: Je nám do plaču
Bez pitnej vody tak ostalo asi 90 domácností. Starosta vybavil, aby ju mohli používať aspoň ako úžitkovú. Vodárne zabezpečili cisternu, z ktorej si ľudia môžu každý deň od jednej do tretej popoludní nabrať aspoň pár vedier.
„Robíme všetky opatrenia tak, aby bola dodávka pitnej vody obnovená čo najskôr,“ povedala Božena Dická z Podtatranskej vodárenskej spoločnosti.
Niektorí obyvatelia Mlyniek si okrem cisterny našli aj iný zdroj vody. „Chodíme do ryničky. Sú to také studničky, kde je čistá voda,“ povedala dôchodkyňa, ktorá si v ruksaku niesla prázdne fľaše.
Manželia Lapšanskí sa do dediny presťahovali pred polrokom. „Prišli sme sem, lebo je tu krásna príroda. V 21. storočí, keď je všetko pretechnizované, my bojujeme s takou základnou potrebou, ako je pitná voda,“ povedala Jana Lapšanská.
„Odkedy sme tu, musíme si vodu kupovať. Myslím si, že aj všetky naše spotrebiče postupne odídu, lebo tá voda je kalná. Bojíme sa o zdravie našich detí. Je nám do plaču,“ dodala dvojnásobná matka.
Lesy: Je nám to ľúto
Lesy mesta vinu priznali. „V poslednom období sme okolo tohto zdroja mali veľké ťažby dreva, takže je možné, že sme ho znečistili my. Už sme urobili patričné opatrenia. Zastavili sme ťažbu, odstránili sklad, odvodnili sme cesty, ktoré vedú k zdroju. Chceli by sme sa ľuďom ospravedlniť. Ja žijem neďaleko Mlyniek a osobne ma to tiež mrzí,“ povedal hlavný inžinier spoločnosti Stanislav Tkáč.
Čo bude nasledovať
Spoločnosti Lesy mesta za porušenie zákona hrozí sankcia do výšky 3 300 eur.
Úrad životného prostredia im stanovil termín, do ktorého musia urobiť aspoň čiastočnú nápravu. „Do 15. júla musia odstrániť sklad, rekultivovať územie, zabrániť vstupu motorových vozidiel do tejto zóny a technicky ošetriť inú prístupovú cestu,“ vymenoval P. Vyparina. Potom hygienici odoberú nové vzorky a znova posúdia stav vody.
dep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš