Pri pohľade na všakovaké dobroty sa od úžasu návštevníkom zbiehali slinky.
KEŽMAROK. Mesto Kežmarok sa počas troch dní prenieslo do dávnej histórie. Návštevníkov okúzlilo 220 domácich a zahraničných remeselníkov, ktorí priamo pred ich očami vyrábali vlastnými rukami všakovaké umelecké kúsky.
Množstvo ľudí sa pristavilo napríklad pri lanárovi Jánovi Svatekovi zo Záhoria. Svoje remeslo zdedil po svojich predkoch. „Naša rodina sa venuje výrobe lán od roku 1880. Ja opletám kvetináče, robím povrazové rebríky, siete a laná pre stavebné firmy už pätnásť rokov,“ doplnil Ján.
Nožiarstvo
Nožiara Jána Cuníka z Popradu doviedol k remeslu jeho otec, ktorý robil dlhé roky kaliča v Chemosvite. „Začal som v štrnástich rokoch, keď som sa učil za obrábača kovov. Prvé pokusy boli strašné. Celý rok som len hádzal železo do koša, pálil som koks, drevné uhlie a bol som preč od rodiny,“ zaspomínal na svoje začiatky.
Dnes už dokáže vyrobiť aj veľmi vzácnu starorímsku dýku, o ktorú sa zaujímal aj prezident. Pre nožiara z Popradu je jeho remeslo iba koníčkom.
Hrnčiarstvo
Hrnčiar Igor Macák z Košíc zase vytváral na kruhu z hliny rôzne nádoby. Svojmu remeslu sa venuje profesionálne už tridsať rokov.
„Od detstva som mal vzťah ku kresleniu a maľovaniu. Keď som bol starší, šiel som sa pozrieť na modranskú keramiku do Modry. Zaujalo ma to tak, že sa tým dnes aj živím,“ prezradil hrnčiar.
Svoju zručnosť ukázal už aj v zahraničí. Ľudmilu Královú z Nových Zámkov sme práve pristihli, keď si robila radosť kúpou hrnčeka od hrnčiara. Tvrdila, že je obrovský nadšenec keramických či drôtených mištičiek.
Husliar
Husliar Dominik Mošoň z Kamienky (okres Stará Ľubovňa) vyrába sláčikové nástroje od huslí až po kontrabas.
Iva z Košíc zaujali práve hudobné nástroje. Zahral si aj na píšťalke. „Všetku je tu úžasné. Dych mi vyrazili aj sokoliari a dravé vtáky,“ dodal Ivo.
Pomedzi stánkami sme našli aj sympatickú mladučkú mamičku z Popradu, Luciu Galčíkovú so svojím niekoľkomesačným synčekom. Z veľkolepého festivalu si ako pravá mamina odniesla potreby do domácnosti.
Svoje umenie predviedli na festivale aj košíkári, rezbári, tokári, keramikári, knihári, šindliari, umeleckí drotári, kováči, šperkári. Nechýbali ani ručne vyrábané mydlá, slamené ozdoby, slané dekorácie, šúpoľové bábiky či sviečky z včelieho vosku. EĽRO ponúklo i tkanie kobercov či pradenie.
Slané, sladké aj tanec
V horúčave sa mohli ľudia schladiť drinkom. Vypotené kilá zase doplniť všakovakými dobrotami. Nechýbali domáce grilované klobásky, údené koleno, krkovička, kuracie stehná či špízy. Mnohí si pošteklili svoje chuťové poháriky aj podplameníkmi, gofri, trdelníkmi či originálnymi holandskými Poferties.
Sladké lievančeky piekol Holanďan Ronald so ženou Sylviou. „Vypekáme to na rastlinnom tuku. Podáva sa to s maslom a práškovým cukrom,“ povedala Sylvia Abrahamse.
Po kalorickej záťaži sa ľudia vyskákali pri tónoch ľudovej aj modernej hudby.
mel
Sylvia a Ronald. Manželia na polovicu z Holandska vypekali originálne sladké holandské lievančeky. FOTO: MEL
Lucia Galčíková so synčekom. Na festivale si kúpila potreby do domácnosti. Čochvíľa nimi bude vyvárať svojmu bábätku. FOTO: MEL
Ivo. Mladík z Košíc si vyskúšal hru na píšťalke. FOTO: MEL
Husliar. Dominik Mošoň vyrába sláčikové hudobné nástroje od huslí až po kontrabasy. FOTO: MEL
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš