SPIŠSKÁ NOVÁ VES. „V súčasnosti máme jeden z najnižších poplatkov v materskej škole,“ povedala vedúca Školského úradu Ľubica Šefčíková. Prostredníctvom podielových daní prispieva mesto mesačne na jedno dieťa sumou 190 eur.
Rodičia: Je to veľa
Účinnosťou zákona z roku 2008 klesol počet detí v triedach, preto muselo mesto znížiť kapacitné možnosti škôlok zhruba o 150 miest. Dotáciu teda dostáva na menší počet detí.
„Napriek valorizácii miezd učiteľov a každoročnému nárastu cien energií dostávame na činnosť materských škôl menej finančných prostriedkov. Z toho dôvodu chceme mesačný poplatok zvýšiť zo 7 na 10 eur,“ informovala Ľ. Šefčíková.
Podľa poslanca Jána Mokriša (SDKÚ) je táto suma neprimerane vysoká. „Ekonomický vývoj je zlý,“ skonštatoval na zasadnutí mestského zastupiteľstva.
Súhlasia s ním aj rodičia. „Ja som už jedno zvyšovanie zažila, vtedy cena stúpla zo štyroch na sedem eur,“ povedala Juliana Juríková z Novoveskej Huty.
„Som rada, že syn je už predškolák a nebudem musieť platiť tých desať eur. Ale mám sesternicu, ktorá má dve malé deti, takže pre mladé rodiny to bude opäť ťažšie. Na druhej strane chápem, že škôlky potrebujú viac peňazí na kultúrnejší chod,“ dodala.
Na Potočnej poplatky nemenia
Škôlka na Potočnej ulici dostala od mesta výnimku. Tu budú rodičia aj ďalej platiť 3,50 eur mesačne. „Táto materská škola nemá optimálne podmienky na výchovno-vzdelávaciu činnosť a v záujme mesta je maximálna zaškolenosť detí z osady Vilčurňa,“ uviedla šéfka mestského školstva.
Podľa poslankyne Zuzany Páleníkovej (SaS) mladé rodiny, ktoré majú deti v škôlkach, počítajú každé euro. „Zamyslime sa nad tým, či trošku nediskriminujeme nerómske rodiny,“ povedala.
Poslanec Marián Bubeník (Smer) jej však oponoval: „Na Potočnú môže dať dieťa každý, takže diskrimináciou by som to nenazval.“
Strava ide hore o 6 centov
„Z dôvodu výrazného zvyšovania cien potravín už nie je možné z dotácie v 1. finančnom pásme určenom ministerstvom školstva zabezpečiť stravu v požadovanej kvalite a množstve,“ opísala situáciu Ľ. Šefčíková.
Preto mesto prešlo do 2. pásma a stravné zvýšilo zo súčasného 1 eura o šesť centov na deň.
Tento návrh podporila aj poslankyňa Janka Brziaková (Smer). „Chcem podporiť návrh na zvýšenie, lebo šetrenie ide na úkor jedál, ktoré kuchárky uvaria. Tí, ktorí sú v hmotnej núdzi, si to môžu vykompenzovať cez úrad práce,“ povedala.
Ako je to inde
Levoča: Na pobyt dieťaťa v MŠ prispieva rodič mesačne 5 eur. Strava stojí 1 euro na deň. „Zatiaľ to zvládame a neplánujeme tieto poplatky zvyšovať,“ uviedol vedúci Oddelenia školstva Nikolaj Kučka.
Gelnica: Rodičia platia mesačne 10 eur. Z toho ide 6 eur mestu a 4 eurá putujú na účet rodičovského združenia. Za tieto peniaze sa kupujú napríklad hračky a pomôcky. Stravné je 1 euro na deň.
Kto je od poplatkov oslobodený
Dieťa materskej školy jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky.
Príspevok sa neuhrádza za dieťa, ak zákonný zástupca predloží riaditeľovi školy doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi.
Dieťa, ktoré má prerušenú dochádzku do MŠ na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby alebo vážnych rodinných dôvodov.
Novinkou je ustanovenie, podľa ktorého je od poplatkov oslobodené aj dieťa, ktoré je predčasne zaškolené. Ak splní Kernov test školskej zrelosti a rodič predloží rozhodnutie o prijatí žiaka do základnej školy, presúva sa do kategórie predškolákov, za ktorých uhrádza poplatok štát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš