Korzár logo Korzár Spiš
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky
S. MICHLÍK: SEZÓNA NÁM VYŠLA, NO PODPORU SPONZOROV NEPOCIŤUJEME

Účinkovanie futbalovej mládeže FK Poprad v sezóne splnilo ciele k spokojnosti

Takmer pred mesiacom dali bodku za súťažným ročníkom aj mládežnícke súťaže na východnom Slovensku. Jedným z klubov, ktorý mal v nich bohaté zastúpenie v jednotlivých ligách je aj FK Poprad, ktorého centrom pre výchovu futbalových odchovancov je ZŠ Poprad-

Veľká. Hlavným šéftrénerom toho strediska na ZŠ je skúsený tréner Stanislav Michlík, ktorý má s touto zodpovednou prácou v tomto klube už množstvo rôznych zážitkov. O tých z poslednej sezóny sme sa spoločne pozhovárali pri celkovom zhodnotení sezóny futbalových mládežníkov v tomto klube.

Máte za sebou súťažný ročník 2010/2011 mládežníckeho futbalu v FK Poprad. Ako by ste zhodnotili celkové účinkovanie jednotlivých kategórií?

"Čo sa týka najmladších chlapcov – prípraviek, tie dosiahli veľmi dobré úspechy, keď sa zhodne umiestnili na konečnej druhej priečke za Starou Ľubovňou. Mladší žiaci v I. lige patrili tiež medzi najlepšie mužstvá, najmä vekový ročník 1998 dal za pravdu, že v budúcnosti máme u nás vytvorené veľmi dobré zázemie pre rast týchto mladých futbalistov. Najstaršia kategória, ktorá v I. lige hrala s dvojičkami, sa dokázala po veľmi vydarenej jari v tejto súťaži zachrániť. Splnenie tohto cieľa malo pre nás o to väčší význam, že po jeseni sme mali výraznú stratu. Chlapci však presvedčili, že im odhodlanie a vnútorná sila nechýba. Navyše sa dokázali vyrovnať aj s nepríjemným tlakom zo strany VSFZ, kde nám niekoľkokrát vetovali rozhodcov. Celkovo sme však určite nesmierne radi, že sme dokázali mládežníckym súperom a klubom, že naozaj stále patríme medzi východoslovenskú špičku."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Pre futbalový rast a správnu výchovu talentov je nevyhnutné mať aj vytvorenie čo najkvalitnejších podmienok. Pociťovali ste túto činnosť a spoluprácu počas sezóny aj zo strany vášho FK?

"Ako celok sme my tento problém nepociťovali. Naopak, mali sme vytvorené veľmi dobré podmienky. Pre tréningový proces v Poprade-Veľkej na ZŠ máme k dispozícii dve trávnaté ihriská, jednu umelú hraciu plochu a dve telocvične. Podľa mňa na Slovensku sa máloktoré družstvo môže pochváliť takýmito podmienkami na tréningy. Keď však zoberieme do úvahy, že v našom meste sa doposiaľ stále zabúda na vyplácanie mládežníckych trénerov jednotlivých kategórií, ktorí spĺňajú kritériá SFZ. Tu nesmieme zabudnúť na veľmi dobrú spoluprácu s centrom voľného času. To nám vyšlo maximálne v ústrety a z jeho strany sme neustále pociťovali veľkú pomoc. Tu by som chcel poďakovať aj pani riaditeľke CVČ za prejavenú ochotu a veľmi dobrú spoluprácu. Aj to bolo možno tou správnou motiváciou pre týchto trénerov, ktorí pri svojej práci odviedli čo najväčšie množstvo doposiaľ získaných skúseností k tomu, aby mládež v tomto klube fungovala na čo najlepšej úrovni. Všetkých nás nesmierne teší, že postavenie družstiev v jednotlivých najvyšších súťažiach, aké vôbec na Slovensku môžu byť, patrí medzi elitu. Samozrejme, že problémy v popradskom futbale čoraz viac naznačovali príchod krízy do tímu seniorov. Tento problém sa nás však nedotkol, pretože my sme sa vybrali svojou cestou. Zo strany vedenia FK Poprad nám však naše podmienky boli splnené a súťaže sme mohli dohrať bez vážnejších starostí."

Skryť Vypnúť reklamu

Nakoľko sa vám z pozície hlavného trénera mládeže doposiaľ naplnili vaše predstavy od obdobia, odkedy ste sa začali venovať tejto zodpovednej práci v tomto klube?

"V tomto klube pracujem už vyše 17 rokov, ak by som sa mal vrátiť do minulosti, zažil som tu nesmierne veľa rôznych zmien. Vystriedalo sa tu množstvo prezidentov, názvov a vedení klubov. Čo ma však neustále za tú dobu stále trápi je to, že sa rozpráva o podpore rozvoja futbalovej mládeže. Opak je však pravdou, lebo vždy ak príde k nejakej zmene a vytvorí sa tu nový realizačný tím, nikdy sa nič nesplní. Zatiaľ som tu nezažil takého funkcionára, ktorý by mal záujem vylepšiť celkový stav a dlhodobé očakávania. Ak sa ale pozastavím pri súčasnej realite, som príliš sklamaný z toho, že náš generálny sponzor Aqua City Porad sa nás vôbec ani raz konkrétne neopýtal, či niečo nepotrebujeme. Dozaista by sme si za našu preukázanú prácu zaslúžili viac pozornosti, pretože sa v širšom rozsahu venujeme športovej výchove mládeže a väčšej skupine ľudí, ako je to pri ľadovom hokeji, ktorý je stále prioritou v Poprade. V tomto prípade pre ďalší vývoj je dôležité aj postavenie celej spoločnosti, pretože futbal v našom meste má rado množstvo jeho priaznivcov. Treba si uvedomiť, že táto kolektívna hra, v ktorej je pre bezproblémovú činnosť potrebné mať vytvorenú kvalitnú náväznosť, počnúc vedením klubu, cez výchovu perspektívnych mladých hráčov, až do mužstva seniorov. Z toho vyplýva, že ak by náš spomínaný generálny sponzor čím najskôr prejavil zvýšený záujem a pomohol v čo najväčšej možnej miere vylepšiť nám podmienky, či už formou regenerácie alebo trénovania, potom by sa nám pracovalo pri výchove talentov s oveľa väčším elánom."

Skryť Vypnúť reklamu

Myslíte si, že v poslednom čase čerpalo popradské "A" mužstvo dostatok vlastných odchovancov, ktorým sa podarilo presadiť medzi elitou?

"Som si istý, že v našom futbalovom stredisku v ZŠ Poprad-Veľká sa už od počiatku vo veľkom rozsahu prejavuje naša práca. Výchova talentov sa stále robí na veľmi dobrej úrovni. Napriek tomu, že niektorí z chlapcov, ktorí vyrástli u nás nato odišli do lepších dorasteneckých mužstiev, alebo na školy mimo Popradu so zameraním na futbal, súčasné gro celého 'A' mužstva po niekoľkých rokoch tvoria prakticky vlastní odchovanci. Otvorene môžem povedať, že ide o nadaných hráčov, ktorí pri lepšej administratívnej práci a diplomatickom prístupe nášho klubu by už dávno pôsobili vo väčších a významnejších kluboch. Treba dodať, že odchovať taký typ futbalistu nie je absolútne jednoduché. Podstatným problémom v dnešnej dobe je už nájsť chlapca so záujmom na futbal, ktorého by chuť o tento šport nikdy neprešla a dalo sa s ním pracovať bez vážnejších ťažkostí. Z našej strany je ale nutné mať vždy vytvorené podmienky na požadovanej úrovni - od žiackeho, cez dorastenecký, až po vek seniorov. Ak všetky nedokážu splniť požadované kritériá najvyšších slovenských parametrov nečudo, že našich hráčov potom lákajú iné kluby v okolí, v ktorých je vytvorené omnoho lepšie zázemie ako tu, v FK Poprad."

Ako vidíte ďalší vývoj mládežníckeho a celkového futbalu v meste Poprad a podtatranskom regióne?

"Ak mám byť úprimný, samozrejme, že z roka na rok pociťujeme aj v iných druhoch športu veľký problém s počtom detí s absolútnym záujmom hrať v nejakom športe. Jednoznačne, že pre trénerov je tento úpadok, chuť do športovania a pokles mládeže trápením. Táto strata detí do športovania navyše znižuje pohybový rast, čo sa v negatívnom svetle môže vo výraznej miere prejaviť v ich nastávajúcich rokoch."

Pre napredovanie vo výchove talentov v súčasnej náročnej dobe vo väčšine oblastí je nesmierne dôležitá aj dostatočná podpora nielen zo strany sponzorov, ale i rodičov. Ste s ich spoluprácou doposiaľ dostatočne spokojný?

"V období, keď sme v športových triedach začínali s výchovou našich talentov ešte prevládala zo strany rodičov podstatne veľká eufória. Bohužiaľ, postupom času toto pozitívum začalo upadať až do priemeru a takmer každý z rodičov spoliehal na to, že o jeho dieťa je dôkladne postarané a pre športový vývoj stačí len akýmsi vhodným spôsobom jednorazovo prispieť. Nezáujem a úbytok sme pociťovali častokrát aj na majstrovských zápasoch, na ktoré v porovnaní s inými klubmi sa chodilo na vlastných chlapcov pozrieť minimálny počet rodičov. Na druhej strane však, čo sa týka ich celkového prístupu, tu musím vyzdvihnúť omnoho intenzívnejší záujem, pretože vždy sa medzi nimi niekto nájde, kto odmení chlapcov za dosiahnuté úspechy a skvelé výsledky. Nás by však určite viac potešilo, ak by pomoc neprebiehala len v amatérskej podobe, ale v dlhodobejšom profesionálnejšom prístupe."

Nakoľko ste spokojný so terajším trénerským tímom vo vašom športovom futbalovom stredisku v ZŠ Poprad-Veľká?

"V našom stredisku máme k dispozícii vysoko kvalifikovaných trénerov, z ktorých každý spĺňa požadované parametre od SFZ. Čo sa ale týka kvality trénovania, pri niektorých mužstvách tu musím pripomenúť, že v tejto oblasti si jednotliví tréneri navzájom pomáhajú a konzultujú. U starších vyššie kvalifikovaných trénerov, ktorí prešli už nejakou tou skúsenosťou, vážnejšie nedostatky nevidím. Problémy sa zvyknú objavovať neraz v zimnom období pri množstve tréningových jednotiek. Vzhľadom na to by sme privítali spoluprácu zo strany iných ZŠ v našom meste, kde by sme mohli mať hlavne v zimnom období aspoň na jednu hodinu k dispozícii telocvičňu a kvalifikovaných trénerov. Pevne verím, že tento problém sa nám v čo najkratšom čase podarí vyriešiť a všetky ciele, ktoré si predurčíme na začiatku novej sezóny naplníme tak, aby sme mohli byť spokojní ako v tomto ročníku.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať dôvodov, prečo študovať na Trnavskej univerzite
 2. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 3. Získaj náskok pred štartom
 4. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 5. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 6. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 7. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 8. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 9. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 10. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 1. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 2. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 3. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 4. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 5. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 6. A new, multifunctional centre will revive the Danube embankment
 7. BILLA má nový vernostný program pre deti – „SuperOsma“
 8. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 9. WESTech je distribútorom Dell Technologies na Slovensku
 10. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 19 361
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 15 692
 3. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 10 804
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 7 969
 5. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 499
 6. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 7 244
 7. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 7 079
 8. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 884
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 6 535
 10. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 457
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Polícia opätovne zadržala Moniku Jankovskú.

Zadržanie súvisí s kauzou Fatima.

4 h

Pandémia si vyžiadala 7 560 úmrtí.

8 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop