Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Turisti môžu spoznať nespoznané, zabudnuté objekty rodu Csákyovcov aj oboznámiť sa s prácou a životom klientov s mentálnym postihnutím. Podľa vyjadrení riaditeľov zariadení ide o ojedinelú aktivitu v rámci Slovenska.
HODKOVCE. Domovy sociálnych služieb (DSS) v Hodkovciach, Spišskom Podhradí a Spišskom Štvrtku, sídliace v historických objektoch, boli očiam verejnosti neprístupné. Odhaliť nepoznané, stierať rozdiely, búrať bariéry a podporiť sociálny turizmus na Spiši, to je cieľom tejto zaujímavej aktivity.
Sociálny turizmus
„Sme iní, nie horší. To chceme verejnosti ukázať, popri sprístupnení nepoznaných historických pamiatok. Naše zariadenia boli doteraz neprístupné. My chceme stierať bariéry. Ukázať, čo naši klienti dokážu, že nie sú o nič horší, napriek postihnutiu. Na druhej strane návštevníci navodzujú klientom sebavedomie, lebo im môžu ukázať, čo všetko dokážu a že sú šikovní,“ komentoval najnovšiu aktivitu riaditeľ Domova sociálnych služieb Domovina n.o., Žehra – Hodkovce Juraj Beňa.
Hodkovce sú súčasťou trasy UNESCO – Spišský hrad a okolie. Turistom boli brány zariadenia doposiaľ zatvorené, teraz ich vítajú. „Koncepcia rozvoja sociálnych služieb je zameraná aj na integráciu. Táto forma sociálneho turizmu je jedným z nástrojov integrácie. Všetky známe turistické destinácie v rámci Slovenska domáci i zahraniční návštevníci dobre poznajú. Naše zariadenia v historických budovách sú neznámou pôdou a tú chceme ponúknuť,“ zdôraznil Vladimír Gbúrik, riaditeľ DSS Spišský Štvrtok.
„Naše historické budovy sú v zlom stave. Náklady sú vysoké. Návštevnosť môže pomôcť aj v tejto oblasti. Myslím si, že máme čo ponúknuť,“ doplnila Monika Ondrišová, riaditeľka DSS sv. Jána Z Boha v Spišskom Podhradí.
Talentovaní klienti
V DSS Domovina v Hodkovciach je umiestnených 115 klientov. Pracuje tu 62 zamestnancov. V csákyovskom kaštieli, postavenom v roku 1 700, sú dnes spálne.
V prízemí sprístupnili salón Csákyovcov. Pohľad z balkóna ponúka pomerne rozsiahly francúzsky park. Sprievodcom je Michal Leško, jeden z klientov domova. O histórii šľachtického rodu vie dlho rozprávať. Byť sprievodcom ho baví.
Jeho kolega Peter Gondek pracuje v ergoterapeutickej dielni. Našli sme ho vypaľovať obrázok levočskej radnice do dreva. „Veľmi ma to baví. Musím dávať pozor, aby som prešiel presne po čiare. A niekedy z toho bolia ruky, ale teším sa, keď to dokončím,“ poznamenal.
„Terapia prácou rozvíja u klientov ich skryté schopnosti. Väčšina z nich je veľmi šikovná, majú talent. Snažia sa a ich prácu môžu oceniť aj návštevníci – turisti. Chlapci ukážu, čo vedia a zbúra sa bariéra medzi nimi a zdravými ľuďmi,“ zdôraznila ergoterapeutka Eva Smiková.
FAKTY
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš