Združenie miest a obcí Spiša (ZMO Spiš) žiada, aby sa pri vyplácaní podielových daní od štátu zohľadňovala aktuálna inflácia. Situácia je vraj kritická, obce nemajú na bežný chod samospráv.
SPIŠ. Rozhodnutie padlo na ostatnom stretnutí ZMO Spiša v Granči-Petrovciach (okres Levoča). Znižovanie podielových daní, oneskorené preplácanie štátnych dotácií a fondov samosprávam komplikuje život.
Nervozita v obciach stúpa
Podľa Zuzany Nebusovej (SNS), predsedníčky ZMO Spiša a starostky Spišských Tomášoviec (okres Spišská Nová Ves), máj i jún bol kritický, očakávajú taký aj júl.
„Začiatkom roka, v januári, sme na podielových daniach dostali 30-tisíc eur, ostatný mesiac už len 10-tisíc. Toľko potrebujeme len na odvody, odkiaľ máme vziať peniaze na iné? V obciach sa najviac robí práve v lete. Mám pocit, že až teraz sa začína v plnej sile odrážať kríza,“ uviedla Z. Nebusová.
Začiatkom augusta sa stretnú predstavitelia Rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Z. Nebusová, ako jedna z členov rady, predostrie i požiadavku zohľadnenia inflácie pri vyplácaní podielových daní.
Sťažujú sa aj v Dúbrave
V obci Dúbrava (okres Levoča) dnes žije 354 obyvateľov. Do obce na podielových daniach prišlo bežne 8 962 eur. Posledný mesiac iba 2 987 eur, čo je necelá tretina.
„Ako malá obec sme závislí od podielových daní, z čoho máme žiť? Ideme na doraz, nemáme rezervu a nemáme na výplaty. Štát by mal niečo urobiť,“ skonštatoval starosta Ondrej Hovančík (nez.).
Ministerstvo: Problémový bol máj
Medzi obce sa prerozdeľuje drvivá väčšina toho, čo sa vyberie na dani z príjmu fyzických osôb. Počas krízy nastal prepad výberu tejto dane, čo súviselo s rastom nezamestnanosti a poklesom príjmov občanov.
„V tomto roku sa už výber daní pomaly vracia na predkrízové úrovne, čo by mali pocítiť aj samosprávy. Problém mohol nastať pri rozdeľovaní dane vybratej v máji. V tomto mesiaci totiž daňové úrady vracajú ľuďom preplatky na dani, ktoré boli po kríze o niečo vyššie, a tak na rozdelenie medzi samosprávy ostalo podstatne menej peňazí ako v iných mesiacoch,“ uviedol hovorca ministra financií Martin Jaroš.
FAKTY
Tento rok čakajú väčší výnos dane
Podľa hovorcu ZMOS Slovenska, model fiškálnej decentralizácie platný od roku 2005 je postavený na presných parametroch, ktoré akceptujú lokálne špecifiká ako počet obyvateľov, seniorov, žiakov, alebo nadmorskú výšku obce. Samosprávy získavajú podiel výnosu dane z príjmov fyzických osôb prerozdeľovaný podľa jasných kritérií.
„Ak by sme pristúpili k možnosti zvyšovania objemu výnosu z podielových daní podľa inflácie, išlo by o principiálny zásah do nastaveného modelu, ktorý by miešal podielové dane s akousi novou štátnou dotáciou. Aj napriek tomu, že v medziročnom porovnaní výnosu dane z príjmu fyzických osôb v aktuálnom roku očakávame nárast výnosu na úrovni približne 18 %, naše rokovania s ministerstvom financií smerujú k zohľadneniu všetkých vplyvov na rozpočty obcí vrátane inflácie. Združenie miest a obcí Slovenska sa však finančnými dopadmi na samosprávy aj tak intenzívne zaoberá,“ zdôraznil M. Kaliňák.
šim
FAKTY
Čo hovorí ministerstvo na infláciu
Ako zdôraznil hovorca ministra financií Martin Jaroš, už z definície podielových daní vyplýva, že výška rozdelenej sumy nemá byť ako napojená na infláciu – závisí len od celkovej dane, ktorú zaplatia občania zo svojich príjmov.
„Ministerstvo financií je však vždy otvorené diskusiám a je ochotné analyzovať a zvážiť prípadné zmeny v systéme financovania samosprávy tak, aby mestá a obce neboli závislé na zdroji príjmu, ktorý tak citlivo reaguje na vývoj ekonomiky: prepadne sa v čase krízy a naopak neúmerne zvýšia obciam príjmy v čase rýchleho ekonomického rastu. Vtedy sa však obce na štát neobrátili s tým, že by chceli príjmy, ktoré vysoko prekročili plán, štátu vrátiť,“ dodal.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš