KROMPACHY. Ani na druhýkrát neschválili krompašskí poslanci nové všeobecne záväzné nariadenie mesta o predajnom čase v obchodoch a službách. Návrh z dielne mesta o obmedzení otváracích hodín sa poslancom nepozdával.
Rozporuplné je najmä skrátenie otváracích hodín v prevádzkach v susedstve obytných domov. Tie by mali byť otvorené počas celého týždňa len do 22. hodiny. V iných bude povolená prevádzka do 23. hodiny. Podnikatelia hovoria o obmedzovaní.
„Prevádzky by mali mať rovnako určenú otváraciu dobu. Nemala by byť rôzna. Je to, ako keby sme podnikateľom v meste hádzali polená pod nohy,“ povedala poslankyňa Lívia Kozlová (nez.) počas prvého prejednávania.
Sťažnosti na hluk
„Treba brať ohľad na občanov, ktorí bývajú v blízkosti prevádzok. Nikto neobmedzuje podnikateľov,“ argumentovala primátorka Iveta Rušinová (nez.).
Zdôraznila, že mesto riešilo už viacero sťažností na rušenie nočného pokoja v prevádzkach v blízkosti obytných domov.
Poslanec Ľuboš Ontko (SDKÚ) je presvedčený, že treba dať rovnaké podmienky pre všetkých.
„Mal by byť jednotný meter,“ pridal sa predseda komisie pre regionálny rozvoj a cestovný ruch Vladimír Puchala (nez.).
Iba obmedzenia v meste
Ján Bandžuch má penzión s reštauráciou v susedstve domov na Sadovej ulici. O zámere mesta obmedziť prevádzkovú dobu počul po prvýkrát. Nepríjemne ho to prekvapilo: „Zo strany mesta prichádzajú iba samé obmedzenia. Nie aby mesto umožňovalo slobodne podnikať, ale radšej komplikuje život podnikateľom. S podporou cestovného ruchu je to katastrofa.“
Jozef Haško má pohostinstvo na Námestí slobody medzi domami, v blízkosti sídliska. O plánoch mesta počul:
„Mám otvorené do desiatej. Netešilo ma, že iný podnik môže mať otvorené dlhšie, cez víkendy do 24. hodiny. Je to nespravodlivé. Mám aj živú hudbu od 19. do 22. hodiny a aj s tým mám problém. Myslím si, že mesto by sa už malo konečne zaoberať aj problémami podnikateľov. Ľudia sa začínajú baviť práve po desiatej večer. Určite by som privítal predĺženie do 23. hodiny, aspoň cez víkendy. Poznám podnik v Prešove na sídlisku, ktorý je otvorený nonstop a iné do 23. hodiny a tam je to v pohode. Snažíme sa pre zákazníkov niečo robiť, ale s takými obmedzeniami to nejde.“
Za porušenie sankcia
VZN hovorí i o tom, že prevádzkovateľ je povinný dodržať nočný pokoj a verejný poriadok po 22. hodine. Ak podnikateľ poruší ustanovenia VZN, zo strany primátora mu môže byť uložená pokuta až do výšky 6 638 eur.
Pri prvom prejednávaní nariadenie neprešlo. Poslanci sa k nemu opätovne vrátili. Návrh prešiel v komisii finančnej i verejného poriadku.
Na návrh poslanca Š. Kleina (SNS) bod napokon stiahli z rokovania, s tým, že k novému zneniu VZN si sadnú zainteresované strany. „Po dohode urobíme definitívny návrh a pripravíme do augustového rokovania zastupiteľstva, aby sme predišli nezhodám,“ dodal Š. Klein.
Čo hovorí politológ
Obec podľa zákona usmerňuje ekonomickú činnosť na svojom území a zároveň vydáva stanoviská i vyjadrenia k podnikateľskej činnosti. Zároveň plní úlohy na úseku ochrany spotrebiteľa. „Ak sa samospráva rozhodne upraviť tieto podmienky vo všeobecne záväznom nariadení, definuje tak jasné pravidlá, na tvorbe ktorých môžu participovať aj občania a to v čase verejného pripomienkovania návrhu všeobecne záväzného nariadenia. Samospráva takýmto spôsobom neobmedzuje podnikanie, akurát reguluje jeho podmienky,“ upresnil hovorca ZMOS–u Michal Kaliňák.
šim
Obmedzenia v Gelnici
Obdobný problém s rušením nočného pokoja riešili koncom roka 2007 aj v okresnom meste Gelnica. Na pohostinské zariadenia v obytnej zóne v blízkosti centra sa sťažovali obyvatelia mesta. Magistrát preto pristúpil k zmene všeobecne záväzného nariadenia týkajúceho sa prevádzkových hodín. Pohostinské zariadenia môžu mať počas pracovného týždňa otvorené do desiatej večer.
šim
ANKETA: Čo hovoria ľudia
- Ing. Marcel Bratko: „Mesta by som sa opýtal, či je lepšie, keď budú ľudia po desiatej večer hulákať niekde vonku, v centre či pri benzínke, ako keď sa zabávajú v podnikoch. Myslím si, že tie zariadenia sú na to, aby ľudia sa prišli zabaviť. A čo tí, čo robia do desiatej večer? Ja tiež niekedy končím v tom čase a keď si chcem dať pivo, tak kde si ho dám, niekde na ulici? Mesto by nemalo obmedzovať podnikateľov, mal by fungovať slobodný trh. Človek, ktorý má dnes otvorený nočný bar, ho tak môže hneď zatvoriť, veď nič nezarobí.“
- Bc. Pavol Keruľ: „V každom inom meste môžu podniky fungovať dlhšie, môže byť diskotéka, iba u nás nie. Budú rodičia radšej, keď ich dieťa pôjde autom zabaviť sa niekde mimo mesta, napr. do Spišskej Novej Vsi, alebo ostane doma v meste? Prečo nepodporiť domácich podnikateľov?“
- Matúš Stana, vysokoškolák: „Zdieľam rovnaký názor. Prevádzkovatelia týchto zariadení majú najmä cez víkend najväčšie tržby práve po desiatej hodine. Myslím si, že je to diskriminácia a obmedzovanie podnikateľov v meste.“
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš