SP. NOVÁ VES.
Volejbalová škola
So športom mimo školy začal v Levoči, kde začal trénovať dievčatá volejbal a príchodom na ZŠ SNV Hutnícka začal aktívne hrávať volejbal za mužov za Sokol Mier a trénoval na škole dievčatá, ktoré už hrali volejbal súťažne. Na základnej škole bol vytvorený vlastný volejbalový klub pri ZŠ Hutnícka.
V roku 1994 boli založené športové triedy.
V roku 2000 staršie žiačky ZŠ Hutnícka ulica získali prvý titul majsterky Slovenska. Z tohto kolektívu hrá ešte aj dnes extraligu žien Katka Fabinyiová. Potom škola získavala po sebe druhé a tretie miesta na majstrovstvách Slovenska. V roku 2008 získali žiačky po linke školy titul majsteriek Slovenska, pred rokom 2010 získali titul MS v midi volejbale, v tomto roku dievčatá obhájili tento titul. Možno povedať, že v škole je volejbal úspešný.
V okrese a kraji v rámci telesnej výchovy sa škola zúčastňuje súťaží v kolektívnych športoch – v hádzanej, vo futbale, v bedmintone, florbale a v iných športoch, ktoré organizuje CVČ Spišská Nová Ves, čo sa odzrkadlilo v dlhodobej súťaži Škola roka, kde v kategórii nad 300 žiakov z 15 škôl obsadila s veľkým náskokom prvé miesto.
„Chcem sa pochváliť tým, že sme pre Spišskú Novú Ves vychovali dievčatá, ktoré hrajú Extraligu v Spišskej Novej Vsi, ale aj v iných kluboch, spomeniem Katku Olejníková, Katku Fabinyiovú, Aničku Beckovú, Zuzka Tomašekovú, Katku Bryndzovú a iné.
V škole sa snažím uprednostňovať šport ako telocvikár, je to môj chlebíček. Šport by mal byť na každej škole, pretože deti, ktoré športujú, sú vyťažené, ktoré nie sú vyťažené, vyrušujú na vyučovacích hodinách, a potom sa ich správanie ukazuje i mimo školy.
Všetci bojujeme proti tomu, aby deti nedrogovali. Nesmie to však byť len plán, musí to byť rukolapne dokázateľné. Veľmi dobrým protidrogovým prostriedkom je šport, ktorý zaberá deťom veľa organizovaného času, preto im neostáva čas na iné neblahé činnosti. Mám skúsenosti, že keď jednotlivec prestane s aktívnym športom, potom prechádza na alkohol, cigarety a už je to veľmi zlé.
Veľký podiel na úspechu volejbalu na škole má aj pani učiteľka Bodáková, ktorá je tiež volejbalovou trénerkou.
Naša spolupráca školy s volejbalovým klubom je výborná, lebo keby nebolo klubu, potom by sme súťaž neutiahli hlavne finančne. Klub nám prepláca hlavne cestovné, a keby nebolo toho, tak by volejbal na škole nebol taký, aký je dnes,“ povedal M. Hnát.
Zlepšenie podmienok
Po rokoch je dobré, že sa talenty v jednotlivých športoch môžu realizovať cez športové triedy aj na stredných školách.
„Veľmi kladne hodnotím, že sa pri Gymnáziu SNV Školská vytvára športová volejbalová trieda. Z našej školy tam idú dievčatá, a aby sa na Slovensku skvalitňoval šport, je nutné, aby sa tieto triedy rozširovali, pretože v porovnaní s inými krajinami v športe veľmi zaostávame. Športovými triedami sa zvyšuje počet tréningových jednotiek a je viacej možností pre rozvoj jedinca.
Momentálne v žiackom volejbale je kríza aj v Stropkove a vo Svidníku, pretože peňazí je málo, a ak chcú detí športovať aj na základnej škole, tak to musia finančne zabezpečovať rodičia, a toto pokladám za veľkú chybu. V našej republike sú nízke platové podmienky, a ak má rodič ešte platiť deťom náklady spojené so športom, je to veľmi zlá cesta. Chceli by sme mať výborných reprezentantov, vieme hneď zatratiť športovcov, ak niečo prehrajú, ale zamyslime sa nad tým, ako sa u nás v republike zanedbáva výchova športovej mládeže.
V terajšej dobe ani štát, ani kluby plne nezastrešujú financovanie mládežníckych športov a všetko je potom na pleciach hlavne rodičov. Zo štátneho rozpočtu by bolo treba rovnomerne financovať jednotlivé športy a dbať hlavne na rozvoj talentovanej mládeže,“ uviedol úspešný tréner a telocvikár Milan Hnát.
Autor: tom
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš