LIPTOVSKÁ SIELNICA. Projekt spojených Tatier a dokonca aj slovensko-poľskej zimnej olympiády predstavili zástupcovia z Liptova s poľskými kolegami zo Zakopaného.
Prvá časť projektu je podľa ľudí z turistického ruchu reálna, druhá podľa predstaviteľov nášho športu nie.
Spojiť sa majú turistické centrá na slovenskej a poľskej strane Tatier. Chcú konkurovať Alpám. Do projektu „Tatry spoločne“ investujú takmer 300tisíc eur, väčšinu z fondov únie.
Začnú cyklotrasou
Riaditeľ poľského Biuro Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki vidí budúcnosť regiónu v spájaní. Centrá spojeného turistického priestoru Zakopané a Liptovský Mikuláš oddeľuje len vyše hodiny cesty autom.
„Do Zakopaného príde ročne 12 miliónov turistov, do Liptova a Vysokých Tatier štyri milióny a na Oravu ďalšieho pol milióna. Prečo by Nemec, ktorý príde do poľských Tatier na desať dní, nemohol dva dni stráviť na Slovensku, či naopak. Turista pristane v Poprade a je mu jedno, na ktorej strane Tatier je,“ hovorí Ján Gemzický, riaditeľ Klastra Liptov.
Slovenské a poľské Tatry má ako prvá spojiť cyklotrasa. Asi tristo kilometrov cyklociest cez Zakopané, Tatranskú Bukowinu, Witow, Ždiar, Cestu slobody, Liptovský Mikuláš a Oravice majú otvoriť v roku 2015.
Myšlienka spojenia Oravíc s poľským Witowom lanovkou je otázkou ďalších peňazí.
Obe strany majú špecifiká a odlišnú klientelu. Na poľskej je viac Talianov a Nemcov, u nás Čechov či po rusky hovoriacich turistov. Na slovenskej strane je vyše 70 kilometrov lyžiarskych zjazdoviek, v Poľsku asi polovica.
Poliaci majú v Zakopanom každý deň v roku plnú „Zlatú uličku“ s promenádou končiacou na lanovke, Slovensko má Tatralandiu, Bešeňovú či Poprad.
Spoločná reklama
Spoločný produkt budú propagovať na výstavách, internete aj na workshopoch. Výsledkom by malo byť približne o tristotisíc zahraničných turistov viac v spoločnom priestore.
„O olympijských zámeroch oficiálne informácie nemáme,“ reagoval šéf Slovenského olympijského výboru František Chmelár.
Slovensko sa neúspešne uchádzalo o zimné olympijské hry dvakrát, v roku 2002 aj o štyri roky neskôr.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš