POPRAD. Slovenská národná galéria - Kaštieľ Strážky a mesto Spišská Belá pripravili na dnes tradičný Anna bál. Nedeľné popoludnie spríjemní návštevníkom kaštieľa ľudová hudba „Kollárovci“ z goralskej obce Kolačkov. Muzikanti predstavia goralskú, rusínsku, spišskú, cigánsku i šarišskú hudbu.
Podvečer sa predstaví divadlo KĽUD s hrou „Žvirata na deskoch“ - Abo jak nacvičic divadlo na dzedzine za 10 dni, kec jutre je premiera až premiera ......... Priamo na nádvorí kaštieľa sa predstavia aj Peter Pavličko na klavíri so speváčkou Evou Halčinovou. Pre deti pripravili organizátori Anna bálu tvorivé dielne, maľovanie na tvár, nafukovací domček, trampolína či koníky. Všetky deti, dôchodcovia i nositeľky mena Anna majú na Anna bál bezplatný vstup.
Návštevníci Kaštieľa Strážky v Spišskej Belej si môžu počas Anna bálu okrem stálych expozícií pozrieť aj aktuálnu výstavu venovanú poslednej majiteľke kaštieľa barónke Margite Czóbelovej. Výstava sa koná pri príležitosti 120. výročia narodenia barónky a 20. výročia otvorenia stálych expozícií v priestoroch kaštieľa v Strážkach. Barónka Margita Czóbelová (1891 – 1972) bola neterou maliara Ladislava Mednyánszkeho, ktorého dielo je prezentované aj v Kaštieli Strážky.
Mnargita Czóbelová žila až do svojej smrti v sídle rodiny Szirmay – Mednyánszky – Czóbel v kaštieli v Strážkach. Jej život silne podmienilo medzivojnové obdobie, sťažené podmienky počas slovenského štátu a predovšetkým druhej svetovej vojny, rok 1948 a vzťah reálneho socializmu k potomkom starých šľachtických rodov. Jedine vďaka jej odvahe a odhodlaniu sa kolekcia Mednyánszkeho diel zachovala v priestoroch kaštieľa, a to nielen počas druhej svetovej vojny, ale aj v období po nej.
Výstava o barónke Czóbelovej je prvým pokusom poskladať mozaiku jej života a zachovaného diela, ktorý sa v prevažnej miere nachádza v zbierkach Slovenskej národnej galérie. Jej olejomaľby, akvarely, kresby a ilustrácie doteraz neboli vystavované. Popri jej vlastnej tvorbe ako maliarky a ilustrátorky sú dôležitou súčasťou aj diela jej strýka Ladislava Mednyánszkeho, ako aj ďalších maliarov, ktorí navštevovali Strážky – Ferdinanda Katonu či Fridy Konstantinovej. Okrem archívnych dokumentov z majetku SNG a Štátneho archívu v Levoči výstava po prvýkrát ponúka návštevníkom doteraz neznáme polohy života a tvorby barónky Czóbelovej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš