SPIŠ. Región stredného Spiša bol kedysi centrom haviarstva. Práve v banských oblastiach je výskyt radónu vysoký. Jediným spôsobom, ako zistiť prítomnosť tejto nebezpečnej látky v príbytku, je dať si ho zmerať. To však stojí nemalé peniaze.
Spiš je riziková oblasť
Radón je rádioaktívny plyn. Uvoľňuje sa pri rozpade uránu, ktorý sa v malých množstvách nachádza takmer vo všetkých pôdach a horninách. Je neviditeľný, bez zápachu a odhalia ho iba odborné merania.
„Na základe údajov z radónových máp sa oblasť Spiša nachádza v strednom a vysokom radónovom riziku. Najvyššie hodnoty radónu boli v regióne namerané v lokalite Hnilec, Hnilčík, Novoveská Huta a Teplička,“ hovorí Jana Murková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).
Geológovia z Uranpressu pred niekoľkými rokmi vypracovali Hodnotenie radónového rizika v mestách, ktoré majú viac ako 10 000 obyvateľov. Na základe ich údajov by nemali radónové riziko podceňovať ani v Spišskej Novej Vsi. Z východoslovenských miest na zozname figuruje aj Rožňava, Kežmarok či Trebišov.
Môže spôsobiť rakovinu
Hlavnými zdrojmi radónu je pôdny vzduch, stavebné materiály a voda. Nebezpečným pre človeka sa plyn stáva, keď preniká do domu.
„Radón je jedným z najväčších zdrojov ožiarenia, ktorý má negatívny vplyv na zdravie človeka. Plyn sa uvoľňuje do ovzdušia, kde sa ďalej mení na tzv. krátkodobé dcérske produkty radónu, ktoré sa zachytávajú na drobných prachových časticiach vo vzduchu, s ktorými sa vdychujú do pľúc. Tam sa usadzujú a spôsobujú ožiarenie tkaniva, čím zvyšujú pravdepodobnosť vzniku pľúcnej rakoviny. Dlhodobý pobyt v priestoroch so zvýšenou koncentráciou radónu je po fajčení druhou najčastejšou príčinou rakoviny pľúc,“ vysvetľuje J. Murková.
Bývalý baník: Kolegovia mi pomreli
Mnohí ľudia, ktorí na Slovensku žijú v oblastiach s vysokým radónovým rizikom, o tom ani netušia.
„Viem, že sa tu ťažil urán. No myslím si, že tu na rakovinu neumiera o nič viac ľudí, ako inde. Máme tu pokoj, takže toto bývanie by som nemenila za nič na svete,“ hovorí Mária Balúchová z Novoveskej Huty.
Ďalší Huťan s ňou však nesúhlasí. „Viem, že je tu vysoká koncentrácia radónu. Ja som v bani robil 27 rokov a kopec mojich bývalých kolegov tu už nie je. Zomreli na rakovinu,“ hovorí so smútkom v hlase pán Karol.
Protiradónové opatrenia
Aj v oblastiach s vysokou koncentráciou rádioaktívneho plynu sa dá zdravo bývať, ak si ľudia na domoch urobia protiradónové opatrenia.
Pri výstavbe nových budov je dôležitý výber stavebných pozemkov s nízkym radónovým rizikom, vhodná izolácia budovy od podlažia a výber stavebného materiálu s nízkym obsahom rádia a tória, ktorých premenou vzniká radón.
Ceny za protiradónovú izoláciu závisia od veľkosti budovy i koncentrácie plynu v prostredí. „Pri klasickom bungalove s rozlohou cca 120 m² je to asi 1 500 eur, čo nie je oveľa viac ako pri klasickej izolácii z asfaltových pásov. Pri rodinnom dome s rozlohou 170 m je to zhruba 2 800 eur. Potom existujú prípady veľkých množstiev radónu, keď nestačí len izolácia, ale musia sa robiť doplnkové opatrenia ako ventilačné podlažia,“ uviedol Pavol Krajčovič z firmy, ktorá protiradónové opatrenia robí.
Pozemok si dajte skontrolovať
Radónový prieskum by mal byť bežnou súčasťou dokumentácie pre stavebné povolenie. „Zákon č.355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia stanovuje povinnosť stavebníka realizovať protiradónové opatrenia a tiež zistiť účinnosť týchto opatrení. Protokol o stanovení radónovej aktivity vyžaduje hygienik RÚVZ pri návrhu na územné konanie stavby a protokol o meraní účinnosti protiradónových opatrení pri kolaudácii stavby,“ informuje J. Murková. Zisťovanie radónu v zemi alebo domoch robia špecializované firmy, ktoré si za radónový prieskum pýtajú zhruba 170 až 500 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš