STARÁ ĽUBOVŇA. Takzvaná organizácia destinačného manažmentu (anglicky skratka DMO - pozn. red.) má združovať viacero subjektov, vrátane samotného mesta.
Podľa radnice by v istých veciach mala nahrádzať mestskú agentúru Marmon. Tá vraj nenapĺňa niektoré očakávania. V Marmone však tvrdia, že v aktivitách ich blokovalo práve mesto.
Primátor: Musíme byť pripravení
„Pracuje sa na tom, aby takáto organizácia vznikla. Vytypovali sme podnikateľov, ktorý majú záujem o vstup do organizácie. Keďže má onedlho vstúpiť do platnosti zákon o cestovnom ruchu, musíme byť pripravení na finančnú podporu od štátu,“ povedal primátor Starej Ľubovne Michal Biganič (nez.).
Marmon v Starej Ľubovni funguje na podporu cestovného ruchu. Predstavy vedenia mesta o spájaní podnikajúcich subjektov či marketingu v rámci rozsiahlejšieho územia nenapĺňa.
„Stojím si za tým, že Marmon na jednej strane mesto zviditeľňuje a robí dobré aktivity, na druhej strane sa však táto agentúra nestala skĺbujúcim prvkom, ktorý by stmelil podnikateľov a predával celé územie,“ poznamenal Jozef Greizinger, šéf oddelenia regionálneho rozvoja na mestskom úrade.
Mišenko:: Ťažko sa robí, keď vás nepúšťajú k projektom
Nenapĺňanie predstáv mesta nepopiera ani konateľ Marmonu Pavol Mišenko. Má však jednoznačné vysvetlenie.
„Bývalé vedenie mesta nás nepúšťalo do projektov, o ktoré sme sa snažili. Či už cez regionálny operačný program alebo cez švajčiarsky mechanizmus. Pritom v druhom prípade by to mesto nestálo ani korunu, všetko by sme robili vo vlastnej réžii,“ poznamenal. Bez peňazí z projektov sa podľa neho dá iba ťažko niečo robiť.
Konateľa sa zastal aj Aleš Solár (SaS). „Určite išlo o premrhanú šancu,“ skonštatoval mestský poslanec a predseda komisie cestovného ruchu.
Mišenkovi chýba komunikácia s mestom
Vytvorenie novej organizácie považuje konateľ Marmonu skôr za účelové. „Vedel by som si viac predstaviť transformáciu našej spoločnosti. Žiaľ, na túto tému s nami nikto z vedenia mesta nerozpráva,“ povedal P. Mišenko. Naopak, primátor povedal, že dvere k nemu sú vždy otvorené.
Spoločnosť Marmon, ktorá prevádzkuje napríklad historický vojenský tábor, dostáva od mesta trojpercentnú finančnú podporu. „Až 97 percent na seba zarobíme sami,“ poznamenal P. Mišenko.
Organizácia destinačného manažmentu musí byť registrovaná na ministerstve regionálneho rozvoja. Zastúpenie v nej má mať aj verejný sektor, to znamená napríklad mesto. Podporu bude môcť čerpať od štátu, keď od prvého decembra vstúpi do platnosti zákon o cestovnom ruchu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš