Korzár logo Korzár Spiš
Piatok, 19. júl, 2019 | Meniny má Dušana

Nováčik z Plavnice stojí pred náročnou skúškou

Futbal v Plavnici, ktorý po nečakanom triumfe v V. lige skupina S-Z zažil nesmiernu eufóriu, čaká v terajšej novej sezóne mimoriadne náročná previerka.

Rastislav Grich. Verí, že Plavnica sa v novej súťaži etabluje.Rastislav Grich. Verí, že Plavnica sa v novej súťaži etabluje.(Zdroj: mdc)

PLAVNICA. Treba však poznamenať, že postup do vyššej súťaže bol odmenou za zodpovednú a odhodlanú prácu priaznivcov pri rozvoji tohto populárneho športu, ktorému sa v tejto obci venuje výrazná pozornosť. Veľkú zásluhu na dosiahnutom úspechu a vzostupe má aj starosta obce a tajomník FK Plavnica Rastislav Grich, ktorého sme v nasledujúcom rozhovore požiadali nielen o priblíženie vlaňajšej vydarenej sezóny, ale aj o vyhliadky elity nových kvalitnejších tímov zo severnej časti východného Slovenska.

Článok pokračuje pod video reklamou

Po šesťročnom účinkovaní v V. lige skupiny S-Z, v ktorej ste zapadli medzi kvalitné tímy, sa v tejto sezóne futbal v Plavnici v konkurencii presadil suverénnym spôsobom, a tým ste sa ešte viac dostali do povedomia na východnom Slovensku. Čo sa podľa vás hlavne podpísalo na dosiahnutí vynikajúceho postupu medzi štvrtoligovú elitu?

„Podľa mňa predovšetkým to, že sa u nás vytvorilo mužstvo, ktoré hralo vždy pre potešenie divákov, a najmä že do zápasov sa išlo so slovami: Nieže musíme, ale chceme!” Vzhľadom na to sa nám tak podaril priam husársky kúsok, a to, že hneď od začiatku v podstate už 2. kola až do samého záveru sme boli neustále prví. Tento skvelý výsledok nadchol každého z nás spoločne s fanúšikmi a taktiež je i správnym impulzom na ďalšie úspešné napredovanie v najbližšom období.”

Účinkovanie v tomto súťažnom ročníku v porovnaní s predošlou sezónou malo vo vašom tíme úplne opačný, tentoraz pozitívny vývoj. Boli vlaňajšie starosti v záchranárskych prácach akýmsi dôležitým stimulom k definitívnemu cieľu dostať futbal v tejto obci na výslnie?

„Je pravda, že v polovici sezóny 2009/2010 sme sa doslova zachraňovali z posledného miesta, no všetkých nás teší, že sme sa nakoniec dokázali udržať v V. lige. Do novej sezóny sme nastúpili prakticky s nezmeneným kolektívom, ba dokonca doplnili ešte o niekoľkých skúsených hráčov. Tým pádom sa vytvorila výborná partia chlapcov, ktorá dokázala zviditeľniť našu obec nielen na okresnej, ale aj krajskej úrovni. Vďaka výborným výsledkom si našlo na naše merania síl cestu čoraz viac skalných fanúšikov, a tento dvanásty hráč nášmu mužstvu výraznou mierou pomohol dosiahnuť taký skvelý úspech.”

Hlavná kostra terajšieho tímu seniorov pozostáva prevažne z hráčov s vrcholiacou aktívnou činnosťou. Ste presvedčený, že jeho kvalita a sila mala podstatný vplyv na nepretržitú dominantnosť a úspech v V. lige skupine S-Z?

„Súhlasím s tým, pretože ak sa vytvorí kostra mužstva zo skúsených hráčov a pribudnú k nim ešte vekovo mladší hráči, ktorí majú záujem nadobudnúť ďalšie skúsenosti a dosiahnuť podobné úspechy ako ich vekovo starší spoluhráči, tak je predpoklad realizácie vytýčeného cieľa.”

Pracovať a vytvárať ideálne podmienky na razantné napredovanie futbalu, ako je to vo vašom FK, si vyžaduje mať dostatočné množstvo finančných prostriedkov, a s tým spojený okruh zanietených ľudí, pre ktorých je práve tento šport veľkou záľubou. Podpísali sa podľa vás aj vo vašom klube tieto skutočnosti na vzniku eufórie a vzostupu futbalu v Plavnici?

„Keďže v súčasnom období si každý šport vyžaduje určitú finančnú záťaž, musím podotknúť, že ani v našej obci by to nefungovalo bez podpory obecného úradu, sponzorov a zanietených ľudí. Pravdupovediac, keby mi niekto pred začiatkom sezóny povedal, že sa nám podarí postúpiť do vyššej súťaže, tak by som tomu dozaista vôbec neuveril. Naším hlavným cieľom bolo totiž umiestniť sa v pokojných vodách tabuľky a predvádzať kvalitnú hru. Skutočnosť však bola úplne iná, pričom z prvenstva v piatej lige sme boli veľmi nadšení.”

V posledných rokoch je známe, že FK Plavnica sa vyznačuje aj bohatou hráčskou základňou a prepojenosťou medzi jednotlivými vekovými kategóriami. Čo vás v prvom rade priviedlo k podstúpeniu tohto rozumného kroku, ktorý môže v nastávajúcom období ešte viac zviditeľniť futbal v klube a obci?

„Mať dobrú hráčsku základňu mladých talentov je dozaista jeden z prvých hlavných krokov fungovania klubu. Plne si to uvedomujeme aj v našej obci, preto sa snažíme pritiahnuť na ihrisko čo najviac mladých ľudí a vytvoriť im tak ideálne podmienky, aby aj ich zásluhou z nich v budúcnosti vyrástli skvelé futbalové talenty. Nedá mi pritom nespomenúť nášho odchovanca Jána Fröhlicha, ktorý hral poľskú extraligu za GKS Belchatow a momentálne ešte oblieka dres prvoligovej Sandecje Nowy Sacz. Tu by som chcel povedať, že aj to svedčí o tom, že naše vynaložené úsilie pri výchove mládeže nevyšlo absolútne nazmar. Ďalším jasným dôkazom je aj vynikajúci triumf mladších žiakov v III. lige, kde sa dokázali presadiť v pomerne silnej konkurencii mužstiev z podtatranského, ale aj spišského regiónu.”

Veríte, že vaši seniori dokážu pokračovať v nastúpenom trende aj v novej sezóne, v ktorej sa im postavia do cesty aj o niečo náročnejší súperi?

„Momentálne ešte nevieme, čo nás bude čakať v novej súťaži, do ktorej sme sa prebojovali. Môžem ale otvorene povedať, že ak káder ostane v podobnom zložení ako v poslednej sezóne, pevne verím, že záchranárske práce sa nám vyhnú a v konkurencii náročnejších tímov sa dokážeme čo najlepšie presadiť.”

Futbal na východnom Slovensku prešiel počas tejto letnej prestávky reorganizáciou súťaží. Privítali ste podstúpenie tejto zmeny, alebo výhodnejšia by pre vaše účinkovanie bola predošlá štruktúra líg?

„Osobne si myslím, že terajšie vedenie VsFZ sa snaží robiť všetko pre to, aby sa v dnešnej nesmierne náročnej dobe znížili finančné náklady jednotlivých klubov. Túto reorganizáciu súťaží sme preto privítali aj my a dúfam, že jej realizáciu pozitívne pocítime čo najskôr taktiež v plavnickom futbale.”

Ste so zložením terajšieho mužstva dostatočne spokojný, alebo ho plánujete účelne posilniť, či už z vlastnej liahne, alebo dotiahnutím nejakých perspektívnych hráčov s dostatkom hráčskych skúseností?

„Musím zdôrazniť, že prvoradým základom úspechu je dobrá partia v mužstve. Z tohto pohľadu sa preto aj my neustále snažíme dať dokopy chlapcov, ktorí sa poznajú nielen na ihrisku, ale aj mimo neho. Čo sa týka posilnenia tímu, tak po odchode troch hráčov sme boli nútení hľadať adekvátne náhrady, na čom momentálne pracujeme. Do kádra by mali pribudnúť aj dvaja talentovaní odchovanci z dorastu, ktorí by mali byť taktiež výraznou posilou pre náš zohratý kolektív so silným tímovým duchom.”

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy kde v lete ušetrite najviac a čo si určite nenechajte újsť
 2. Dovolenka na Malorke: Tipy na hotely pre rodiny s deťmi
 3. Už to na vás niekedy padalo?
 4. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 5. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 6. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku
 7. Tohtoročná Pohoda bude BEZ starostí
 8. Výnimočná učiteľka z Ružomberka
 9. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 €
 10. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku
 1. Dovolenka na Malorke: Tipy na hotely pre rodiny s deťmi
 2. Buďte na cestách v bezpečí pomocou kamery Mio MiVue 751 !
 3. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel
 4. Tipy kde v lete ušetrite najviac a čo si určite nenechajte újsť
 5. Oslava 50. výročia pristátia na Mesiaci aj v Košiciach
 6. Už to na vás niekedy padalo?
 7. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 8. 15. ročník letnej školy pre študentov z TEC Monterrey, Mexiko
 9. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 10. S Erasmom v Českej republike
 1. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch 20 111
 2. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku 10 038
 3. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku 9 906
 4. Výnimočná učiteľka z Ružomberka 7 963
 5. Rezervujte si last minute dovolenku so zľavou až do 70% 6 577
 6. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo 5 086
 7. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 € 4 910
 8. Nauč sa ovládať svoje auto! Skryté funkcie kľúča 4 407
 9. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel 4 301
 10. Koľko stojí najlacnejší elektromobil? Cena vás poteší 3 984

Neprehliadnite tiež

V nočnom rýchliku nefungovala klimatizácia, okná sa nedali otvoriť

Železnice nedokázali situáciu riešiť, poslanec sa bude pýtať ministra.

Nočný rýchlik Slovenská strela.
Do košického Čermeľa sa vracia druhá najvyššia futbalová súťaž.

O pošte v chátrajúcej budove na Sídlisku III nikto nič nevie

Poslanec berie plagát ako útok. Rozbitú budovu začínajú opravovať.

Schátraná budova prechádza obnovou.
Pohľad z Rankovských skál na Tatry.

Hlavné správy zo Sme.sk

Začali chodiť pokuty za čiernu jazdu po diaľnici. Ako postupovať?

Elektronické diaľničné známky platia od roku 2016.

Ilustračné foto
50. výročie Apollo 11

Dobré ráno: Na Mesiaci sme nikdy neboli, a toto sú dôkazy?

Pozreli sme sa na mýty okolo pristátia na Mesiaci.

Valentin Vinogradov počas rozhovoru pre Denník SME.
Ľudia, žijúci v tomto paneláku, prežili rušnú noc.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop