SPIŠSKÉ PODHRADIE. Víťazom súťaže na obnovu najznámejšej slovenskej ruiny sa stal architektonický návrh, ktorý vypracoval tím pod vedením Levočanky Magdalény Janovskej.
„Projekt sme rozvrhli na štyri etapy. Každá bude prebiehať minimálne dva až tri roky. Avšak obdobie, ako dlho bude napokon realizácia nášho návrhu trvať, bude závisieť hlavne od množstva financií,“ uviedla M. Janovská.
Stánky zo vstupného nádvoria zmiznú
Jednou z hlavných myšlienok projektu je očista hradu od komercie. „Chceme prezentovať hrad v maximálne očistenej podobe od pridružených vecí, ako je občerstvenie, suveníry, stánky. Tak, aby ľudí nič nerušilo, lebo nie každý chce byť obťažovaný tým, že ho niekto láka na pivo alebo hotdog. Chceme, aby prehliadka bola kultivovaná,“ vysvetlila hlavná architektka.
Turisti však na Spišskom hrade hladní a smädní neostanú. „Na tieto účely sa využijú priestory severozápadnej časti stredného nádvoria a ten kto nechce, tam vôbec nemusí vkročiť,“ povedala M. Janovská.
Z hradu by mali odstrániť aj neestetické kovové zábradlia. „Keďže tvoria vizuálne bariéry, chceli by sme ich nahradiť priehľadnými zábradliami.“
V rámci reforiem by sa mal na hrade zlepšiť aj informačný systém. „Pribudnú dotykové obrazovky, tým pádom ľudia nebudú viazaní len na sprievodcov. Na strednom nádvorí bude inštalovaná trojrozmerná maketa hradu, ktorá bude slúžiť pre zrakovo hendikepovaných, ale aj pre ľudí, ktorí nemajú predstavu, ako ten hrad vyzerá,“ uviedla architektka.
Románsky palác po rokoch zreštaurujú
Najlákavejšou novinkou bude určite sprístupnenie objektov, do ktorých sa doposiaľ turisti nedostali. Jedným z nich je aj najvzácnejšia stavba, románsky palác, ktorý by mali reštaurovať v rámci prvej etapy obnovy.
„Musíme zabrániť pokračovaniu jeho deštrukcie. Prízemie a poschodie bude prezentované verejnosti v čistej podobe, bez zariadenia. Palác bude prekrytý textilnou membránou. V zahraničí sa tento materiál používa častejšie, u nás to v takomto systéme hradu bude prvýkrát,“ povedala M. Janovská.
Problémom hradu je totiž dažďová voda, ktorá sa dostáva do murív a poškodzuje ich. „Riešime aj odvedenie vody z iných častí tak, aby sa nedostala na miesta, kde ju mať nechceme,“ dodala hlavná architektka.
Stánky s občerstvením. Čoskoro ich odsunú zo vstupného nádvoria. FOTO: DEP
SÚHRADNICE
Úspech slávila hradná kuchyňa
Prezentácia projektu na obnovu hradu bola súčasťou kultúrneho festivalu Súhradnice. V rámci neho Spišský hrad obsadili brušné tanečnice, sokoliari, divadelníci či remeselníci.
Veľký úspech medzi návštevníkmi mala aj hradná kuchyňa, kde Viera Štofková piekla posúchy podľa starobylej receptúry. „Vylepšili sme ju tak, že turisti si posúchy môžu potrieť cesnakom, ktorý je narobený s vínom alebo nasladko vínom s medom,“ povedala.
Hradná kuchárka nám prezradila aj recept na posúchy. „Ide tam hladká múka, biele víno, trocha soli a bylinky zo záhradky. Máme tu mädovku, kôpor, cibuľku a pažítku. To dotvára posúchu chuť a vôňu, za ktorou návštevníci prichádzajú,“ smiala sa.
Jej predchodkyne sa v hradnej kuchyni museli poriadne obracať. Hostiny trvali tri až štyri hodiny a podávalo sa od 30 do 100 chodov. A hoci ponuka bola tentoraz skromnejšia, na Spišskom hrade chutilo aj zahraničným návštevníkom.
„Je to naozaj dobré. Asi priateľku požiadam, aby mi niečo také pripravila aj doma,“ smial sa Angličan Jeremiah Green.
dep
Škaredé leto, ale návštevníkov pribudlo
V roku 1249 povolil kráľ Belo IV. spišskému prepoštovi postaviť na kráľovskom Spišskom hrade palác a hradby okolo. Táto listina je zároveň prvou priamou písomnou zmienkou o Spišskom hrade.
V roku 1780 vypukol na hrade rozsiahly požiar, ktorý zmenil stavbu na ruiny. V roku 1993 Spišský hrad zapísaný do zoznamu UNESCO. Odvtedy ho navštívili milióny ľudí z celého sveta.
Napriek tomu, že kvôli daždivému letu mnohé slovenské pamiatky prišli o turistov, o Spišský hrad je záujem stále. „Ideme v lepších číslach ako vlani. Máme o 15-tisíc návštevníkov viac, ako to bolo v tomto čase minulý rok. Chodia sem ľudia od Austrálie až po Ameriku,“ povedala zástupkyňa riaditeľky Spišského múzea v Levoči Dáša Uherčeková Pavúková.
dep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš