PODTATRANSKÝ REGIÓN. Popradčanka Dana Mencáková sa včera ráno vyzbrojila tielkom, tričkom a hrubou mikinou. „Vonku som bola od pol piatej rána, pretože som šla k lekárovi. Veru, mala som veľmi mrazivé ráno,“ rozprávala.
O pol ôsmej ráno sme stretli Danu pred poliklinikou v Poprade poriadne zababušenú. „Stojím na slnku a ešte teraz sa od zimy celá trasiem,“ dodala.
Záhradkár: Bojím sa o úrodu
Šesťdesiatdvaročný dôchodca z Popradu Štefan Gáborčík si za celý svoj život nepamätá až taký chlad v polovici augusta. Štefan je vášnivým záhradkárom už 32 rokov. Pred prízemným mrazom chráni papriky, paradajky a uhorky v skleníku a fóliovníku. Vonku pestuje kaleráby, mrkvu, cibuľu, cesnak, petržlen a ostatnú zeleninu.
„Bojím sa, že mi úroda vonku pomrzne. Mráz by však musel byť celú noc. Taká kosa, ako bola dnes v noci, bola vraj kvôli výbuchu na Slnku,“ uviedol. Veľký chlad rast plodín však bez debaty spomalí.
Obliekla si prechodnú bundu
Včerajšia extrémne nízka teplota zaskočila aj Helenu Toporecovú z Popradu. Na sebe mala bundu, ktorú berie zo svojho šatníka najčastejšie na jar a na jeseň, nie uprostred leta. „Pod Tatrami si teplo vôbec neužijeme,“ doplnila.
Takéto chladné leto si určite nepredstavovali ani prázdninujúce deti. No ani vo sne by im nenapadlo, že cez letné prázdniny skoro „zamrznú“.
V Gánovciach 1,6 stupňa nad nulou
Technik Národného radiačného centra v Gánovciach Miloš Hámor nám prezradil, že najnižšiu teplotu namerali práve v Gánovciach. „Minimálne prízemná teplota 5 centimetrov nad zemou bola iba 1,6 stupňa nad nulou,“ spresnil.
Hámor tvrdí, že za takúto zimu môže studený vzduch, ktorý sa rozširuje okolo tlakovej níže nad Škandináviou.
„Práve postupuje teplý front. Trošku sa nám určite oteplí,“ dodal.
Teplo by sme si mohli užiť do pondelkového večera, no neminú nás ani prehánky či dážď. Od utorka sa zase ochladí.
Mráz mali na Lomničáku
Meteorologička zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Paulína Valová nám prezradila, že aj keď bolo v noci chladno, rekord nepadol. „V Poprade sme túto noc namerali 5,8 stupňa dva metre nad zemou. Rekord v Poprade drží teplota 3,9 z roku 1969,“ spresnila Valová.
Mráz bol túto noc iba na Lomničáku. „Najnižšia teplota bola v noci na Lomničáku –3 stupne celzia,“ dodala.
Najchladnejšie miesta
V dnách kráterov na južnom póle Mesiaca namerali rekordne nízkych –202,8 °C pod bodom mrazu.
V ruskej výskumnej stanici Vostok na južnom póle je počas dlhých zím priemerná teplota - 65 °C a počas teplých letných mesiacov sa „otepľuje“ na - 30 °C.
Najnižšiu oficiálne nameranú teplotu na Slovensku, a to až mínus 41 stupňov Celzia, zaznamenali 11. februára 1929 v Pstruši v okrese Detva.
net, mel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš